Видання Atlantic оприлюднило нові повідомлення з чату адміністрації президента США Дональда Трампа в месенджері Signal після заяв про те, що команда з нацбезпеки нібито не публікувала жодних секретних матеріалів.
Після першої публікації Atlantic міністр оборони США Піт Геґсет заявив, що «ніхто не надсилав військових планів», а директорка Національної розвідки Тулсі Габбард під час слухань у сенатському комітеті з розвідки запевнила, що в повідомленнях не було секретних матеріалів.
Спершу редактор Джеффрі Ґолдберг описував повідомлення від Геґсета узагальнено через побоювання, що публікація може поставити під загрозу життя військових США. Однак через те, що представники адміністрації Трампа у відповідь на інцидент наполягали на відсутності секретної інформації та намагалися дискредитувати Ґолдберга, видання оприлюднило нові деталі.
Як свідчать скриншоти чату, Геґсет детально описував час початку операції та перших ударів за пів години до зльоту літаків і за дві години до основної атаки на хуситів.
«Якби цей текст отримав хтось вороже налаштований до американських інтересів — або просто необачний і з доступом до соціальних мереж — хусити мали б час підготуватися до несподіваної атаки на їхні опорні пункти. Наслідки для американських пілотів могли б бути катастрофічними», — вважають журналісти Atlantic.
Окрім цього, радник з питань національної безпеки Майк Волтц через кілька хвилин після першого прицільного удару написав про завдані збитки і дані про уражених лідерів хуситів.
Раніше експерти застерігали, що використання чату Signal для подібних чутливих розмов загрожує національній безпеці.
Напередодні журналісти запитали чиновників в адміністрації Трампа, чи не заперечують вони проти публікації повних текстів. Пізно ввечері прессекретарка Білого дому Каролайн Лівітт надіслала відповідь: «Як ми неодноразово заявляли, у груповому чаті не було передано жодної секретної інформації. Однак, як сьогодні заявили директор ЦРУ та радник з питань національної безпеки, це не означає, що ми заохочуємо оприлюднення розмови. Це було внутрішнє та приватне обговорення між високопосадовцями, та обговорювалася конфіденційна інформація. Тому з цієї причини — так, ми заперечуємо проти оприлюднення».
У заяві Лівітт не йшлося про те, які елементи текстів Білий дім вважає конфіденційними або як їхня публікація через понад тиждень після перших авіаударів могла стосуватися національної безпеки, зазначили журналісти.
Міністр оборони США Піт Геґсет у відповідь на матеріал Atlantic заперечив, що в листуванні була секретна інформація, згадувалися імена, цілі чи маршрути.
«Джефф Ґолдберг ніколи не бачив плану війни чи “плану нападу” (як він зараз це називає). Навіть близько», — написав посадовець на своїй сторінці в іксі.
Нагадаємо, головний редактор американського видання The Atlantic Джеффрі Ґолдберг повідомив, що його додали до закритого чату в месенджері Signal, де посадовці адміністрації Дональда Трампа обговорювали удари по Ємену 15 березня. Листування містило деталі планування та обговорення удару, а також розмову про те, як комунікувати рішення США атакувати.
Члени Конгресу і співробітники національної безпеки висловили обурення та здивування, що американські удари по Ємену координувались у чаті месенджера Signal. Посадовці виказували занепокоєння через можливе неправильне використання секретної інформації, а також конфіденційних деталей щодо планів війни США.
Міністр оборони США Піт Геґсет заперечив, що випадково поінформував головного редактора журналу The Atlantic Джеффрі Ґолдберга про «воєнні плани США» щодо єменських хуситів.
Натомість радник президента США з нацбезпеки Майк Волтц узяв на себе «повну відповідальність» за включення головного редактора The Atlantic Джеффрі Ґолдберга до закритого чату в Signal. Президент США Дональд Трамп підтримав свого радника з нацбезпеки Майка Волтца, сказавши, що Волтц «засвоїв урок, і він хороша людина».
Неурядова організація American Oversight подала федеральний позов у Вашингтоні проти п’ятьох високопосадовців адміністрації Дональда Трампа, які були присутні в закритому чаті в Signal та обговорювали там деталі операції США проти бойовиків-хуситів у Ємені.
Фото: Піт Геґсет / Yonhap