Рада Європи надала схвальний відгук та підтримала законопроект № 11321 про відкритість комітетів Верховної Ради України та гарантій для журналістів. Про це повідомив голова комітету свободи слвоа Ярослав Юрчишин, який подавав відповідний запит до РЄ.
У юридичному висновку Ради Європи вказано, що прийняття цього закону «є значним кроком вперед у забезпеченні прав журналістів і працівників медіа, а також забезпеченні доступу громадян до публічної інформації».
Рада Європи вважає, що запропоновані в законі зміни відповідають європейським стандартам свободи медіа та права на інформацію, зміцнюють прихильність України демократичним цінностям та її інтеграцію в європейську правову та політичну рамки.
У висновку йдеться, що прийнятий закон забезпечує більшу інклюзивність і підвищує прозорість, дозволяючи громадянам, журналістам і представникам громадських організацій брати участь у процесах прийняття рішень та отримувати доступ до важливої інформації і підвищуючи підзвітність уряду як на центральному, так і на місцевому рівнях.
«Очікується, що впровадження цього закону сприятиме розвитку незалежного та стійкого медіасередовища в Україні, захистить права журналістів і розширить можливості громадянського суспільства для більш ефективної участі в громадських справах, дотримуючись міжнародних та європейських стандартів прозорості, підзвітності та свободи вираження поглядів», — йдеться у висновку.
Водночас Рада Європи дала свої рекомендації щодо подальших кроків для розвитку свободи вираження та захисту права на доступ до інформації в Україні:
Нагадаємо, раніше «Репортери без кордонів» привітали рішення Верховної Ради відкрити засідання комітетів для медіа і водночас закликали ще більше розширити доступ до парламенту для журналістів.
Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF) та Європейська федерація журналістів (EFJ) закликали президента Володимира Зеленського підписати законопроєкт №11321.
14 січня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11321, який передбачає допуск журналістів та громадськості до засідань парламентських комітетів. Ухвалити цей закон неодноразово закликали медійники та громадські організації.
Ухвалений законопроєкт передбачає:
Крім того, законопроєкт зараховує до числа суб’єктів у сфері медіа та їхніх працівників, крім штатних працівників, також осіб, які співпрацюють з медіа за цивільно-правовим договором.
Також законопроєкт звільняє журналістів від відповідальності не лише за дослівне відтворення публічних виступів чи повідомлень посадовців, як це було раніше, а й за переказ без спотворення суті таких виступів.
Закон ще повинен затвердити президент Володимир Зеленський. Після цього закон набуде чинності протягом місяця.
Відзначимо, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, з 24 лютого 2022 року, журналісти не мали доступу до роботи в будівлі Верховної Ради з міркувань безпеки.
8 травня 2024 року голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до парламенту. Проте журналісти й надалі обмежені в доступі до кулуарів ВРУ та в ложі для преси, натомість працюють лише у пресцентрі.
Фото ілюстративне з відкритих джерел