detector.media
Ольга Одарченко
для «Детектора медіа»
02.12.2024 13:30
11 причин, чому в медіа падає трафік із гуглу, та як цього уникнути
11 причин, чому в медіа падає трафік із гуглу, та як цього уникнути
Що робити, якщо в медіа падає SEO-трафік? Для початку — діагностувати проблему. Трафік просідає поступово, хаотично стрибає чи взагалі різко обвалився? Шукаємо причину в Google Analytics 4 і Google Search Console.

У дуже багатьох (з суб’єктивного досвіду SEOforMedia — у більшості) випадків причина падінь і просідань трафіку медіа — пошукові системи. Оскільки для переважної кількості медіа органіка — це основне джерело читачів. І воно дуже залежне від різних факторів: сезонності, технічного стану сайту, конкуренції, апдейтів, атак та іншого. Розгляньмо покроково, чому у вас падає трафік і що з цим робити.

Реальний приклад різкого падіння трафіку за день

Чому трафік просідає поступово

Причина 1. Конкуренція зростає

Прояв в аналітиці: поступове, нерізке просідання в розрізі 3–6–12 місяців. Збільшується середня позиція в гуглі, тобто ви займаєте все більш далеку позицію в пошуку від уваги свого читача — це негативно. Перевірити це можна в Консолі.

 

Рішення:

Причина 2. Канібалізація ключових слів

Канібалізація ключових слів — це процес, коли кілька статей на вашому сайті намагаються відповісти на один і той самий пошуковий запит. У результаті пошукова система збита з пантелику, яку ж сторінку показувати вище, й усі сторінки з подібним контентом отримують нижчі позиції, що знижує загальний трафік.

Наприклад, ви маєте три статті за останні два місяці про критичну зміну курсів валют, але жодна не потрапляє в десятку найпопулярніших за цим запитом. Можливо, достатньо буде вказати дату зміни курсу в метаданих і тексті, щоб пошукова система зрозуміла актуальність сторінок. Може, зробити доступною тільки одну з трьох сторінок. Усе залежить від вашої SEO-стратегії.

Прояв в аналітиці: помірне падіння, яке наростає, попри зростання кількості статей на сайті.

Рішення:

Причина 3. Google E-E-A-T

Прояв в аналітиці: як раптова втрата трафіку у випадку ручних санкцій, так і поступове його падіння, якщо алгоритму ваш сайт не здається достатньо авторитетним і експертним.

Google E-E-A-T розшифровується як Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness, тобто Досвід, Експертиза, Авторитетність, Довіра. Це концепція, що використовується для оцінки якості контенту, особливо на сайтах, які висвітлюють важливі теми, такі як медицина, фінанси, освіта.

E-E-A-T визначає, наскільки контент створений з огляду на реальний досвід автора, чи має він відповідну експертизу, чи є медіа авторитетним у своїй ніші, регіоні та чи довіряють йому читачі.

Не маєте сторінок авторів на сайті? Google може викинути вас із пошуку! На своїй практиці ми зустріли вже кілька медіа, які впали одним днем.

 

Рішення: 

Подальший список рішень залежить від вашої креативності та ресурсів, оскільки E-E-A-T можна розвивати дуже різними методами.

Чому трафік хаотично стрибає

Причина 1. Немає актуального і трендового контенту

Прояв в аналітиці: різкі стрибки трафіку, коли щось залетіло, а потім знову просідання.

Якщо 90% матеріалів — це новини, то не розраховуйте на стабільність трафіку. Адже сьогодні є відімкнення світла, обстріли й аудиторія зростає втричі, а завтра — подієве затишшя.

Тому, окрім подієвих, на сайті мають регулярно з’являтися «вічнозелені» матеріали на трендові теми, які будуть приносити стабільний трафік.

Рішення:

Причина 2. Сезонні тренди

Прояв в аналітиці: тимчасові сплески та падіння, які помітно в розрізі року.

Деякі теми мають тимчасовий інтерес у читачів — і це ок. Сьогодні всі читають про день міста, за тиждень про матеріал забувають. Також читачі випадають з онлайну на свята (у нашому випадку — і в моменти відімкнень електрики). Це все впливає на загальну тенденцію трафіку. Такі падіння не повинні сильно хвилювати.

Рішення:

Чому трафік різко обвалився

Причина 1. Швидкість завантаження сайту

Прояв в аналітиці: раптове падіння при різкому зниженні швидкості. Перевірте, чи збігається падіння трафіку з появою проблем у звіті «Якість сторінок» у Google Search Console.

Повільний сайт незручний для читачів і дуже негативно впливає на SEO. Базово перевірити себе можна за допомогою Google PageSpeed Insights.

 

Рішення:

Причина 2. Проблеми з індексацією

Прояв в аналітиці: раптове різке падіння трафіку до дуже низьких показників (чи навіть у нуль) без подальшого зростання. Тобто контент або неправильно індексується, або блокується від індексації самим пошуковиком.

На нашому досвіді, на жаль, звертань із цією проблемою побільшало після цьогорічних апдейтів гуглу. Зайдіть у пошук і напишіть «site:домен вашого сайту». Якщо бачите картину, як на нашому скриншоті — у вас саме ця проблема.

 

Рішення:

Причина 3. Оновлення алгоритмів Google

Прояв в аналітиці: раптове падіння під час чи одразу після апдейту гуглу. Для перевірки можна використовувати безплатний плагін Guardian, що накладає графіки виходу алгоритмів на ваш трафік у Google Search Console та виділяє найзначніші зміни.

Основні оновлення, такі як Google Core Updates, відбуваються кілька разів на рік. Вони можуть змінити вагу різних чинників ранжування (контент, технічні параметри, користувацький досвід). Встигати відстежувати кожне оновлення алгоритму — складно для медіа, але відстежувати свій трафік та його падіння — реально.

 

Рішення: 

Причина 4. Проблеми з посиланнями

Прояв в аналітиці: раптова втрата трафіку після оновлення алгоритму.

Низькоякісні або використані надмірно зворотні посилання можуть негативно вплинути на SEO-трафік. Так, за допомогою посилань онлайн-медіа монетизують себе, але робити це треба з розрахунком на свої показники та якість сайту, на який ви ставите посилання.

Рішення: 

Причина 5. Кара за агресивне SEO (ручні санкції)

Прояв у аналітиці: органічний трафік упав практично в нуль за 1-2 дні.

Ручні санкції або песимізація — це «штрафи» з боку Google, що накладаються на сайти після ручного перегляду сайту працівниками Google за порушення правил або маніпуляцію результатами пошуку. До прикладу, невідповідність E-E-A-T-факторам (причина 3).

Перевірити можна тільки через Google Search Console. Розділ «Безпека, заходи вжиті вручну» — «Заходи вжиті вручну»:

 

Також на пошту власника ресурсу в Google Search Console прийде лист-сповіщення.

Рішення: 

Причина 6. Хакерські атаки

Прояв в аналітиці: раптове просідання органічного трафіку або навіть повна деіндексація, якщо Google виявить загрозу для користувачів.

Хакерські атаки можуть призвести до цього, якщо зловмисники змінюють контент сайту, вбудовують шкідливий код або перенаправляють трафік на інші ресурси.

Інші слабкі місця — невчасне оновлення системи управління контентом (CMS) або плагінів, що робить сайт вразливим до атак. Також — відсутність належних заходів безпеки, таких як захист паролів або використання SSL-сертифікатів.

Рішення: 

Як діагностувати проблеми вчасно

Щоб зрозуміти загальну динаміку, оберіть у будь-якому інструменті проміжок часу для аналізу «3 місяці».

Спосіб 1: Google Analytics 4

  1. Заходимо в Google Analytics 4.
  2. Переходимо в лівій панелі на вкладку «Звіти», обираємо пункт «Життєвий цикл» — «Залучення трафіку».
  3. Дивимося саме на інформацію з рядка «Organic Search» і відповідно на графіку динаміку цього джерела трафіку. Чи є там різкі падіння чи зміни?

 

Спосіб 2: Google Search Console 

  1. Заходимо в Google Search Console (безплатний інструмент від Google для аналізу трафіку з Пошуку, Новин і Рекомендацій).
  2. Переходимо в лівій панелі на «Ефективність» та обираємо «Результати пошуку» (як на скрині). Аналізуємо динаміку. 

 

Висновок із досвіду роботи з медіа

Трафік із гугл-пошуку тісно пов’язаний з іншими інструментами гугла, такими як Google News (Новини) і Google Discover (Рекомендації).

Якщо ви бачите просідання трафіку в одному з цих каналів, це, ймовірно, сигнал про майбутні проблеми в іншому. Завжди аналізуйте ці джерела разом, щоб випередити негативну динаміку.

Ольга Одарченко, лекторка та SEO-консультантка BBC Media Action, DW Akademie та Thomson Foundation, для ДМ

Ілюстрація на головній: Pixabay

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY