detector.media
Детектор медіа
08.11.2024 17:00
Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)
Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)
ГО «Детектор медіа» публікує документ, напрацьований експертною спільнотою за підсумками зустрічі з Дмитром Литвином

5 листопада відбулася закрита зустріч радника Президента України з питань комунікацій Дмитра Литвина з представниками організацій, що займаються протидією дезінформації та інформаційною безпекою, яку ініціювала громадська організація «Детектор медіа». За підсумками обговорення експерти підготували документ, що був переданий Дмитру Литвину. В документі висвітлені основні проблеми та пропозиції до Внутрішнього плану дій для зміцнення інформаційної стійкості України. Детальніше про саме обговорення читайте в матеріалі «Державна комунікація вимагає перезавантаження».

Основні обговорені проблеми та рекомендації щодо їх вирішення

1. Недостатність комунікації та координації між відомствами у питаннях стратегічних комунікацій. Відсутність належного залучення громадянського суспільства до формування інформаційного наративу.

Пропозиції

Для побудови ефективної системи стратегічних комунікацій необхідно:

2. Низька відкритість та прозорість у комунікаціях влади. Політика «кругової оборони» замість реагування на кризові питання — наприклад, комунікація щодо питань мобілізації, демобілізації, комунікація з сім'ями зниклих безвісти тощо. Держава транслює «оптимістичні» наративи про перемогу — це розслабляє, натомість чесне відображення ситуації на фронті мотивувало би громадськість до дій. Несприйняття критики владою, комунікація лише «зручних» тем. Незрозуміло, хто за що відповідає у комунікаціях, хто формує наратив і як він імплементується.

Пропозиції

3. Телемарафон «Єдині новини» потребує зміни формату. В поточному вигляді він втрачає довіру, виглядає як продовження пресслужб органів влади та створює ризики для свободи слова в країні — це, зокрема, відзначають міжнародні партнери та вітчизняні експерти. Телемарафон не виконує функцію діалогу з суспільством щодо чутливих питань.

Пропозиції

4. Брак комунікації від держави — як на закордонні аудиторії, так і всередині України. Недостатньо спікерів, відсутні комунікатори важливими мовами — франкомовні, іспаномовні, арабськомовні тощо.

Пропозиції

5. Українці закордоном: бракує розуміння, бракує комунікацій. Відсутні системні дослідження, як впливає дезінформація та російські наративи на українців за кордоном: це може стати проблемою, коли постане питання виборів. Є великий потенціал українців які за кордоном, проте він не використовується: відсутні меседжі та розуміння, як їм долучитися до боротьби з дезінформацією. 

Пропозиції

6. Проблеми із соцмережами та телеграм-каналами — в реальному часі анонімні телеграм-канали часто поширюють секретну інформацію про прильоти та стан ППО. Це не лише підвищує ризики для інформаційного простору, але й формує перекіс у ставленні суспільства до телеграм-каналів та професійних медіа: підвищує популярність анонімних телеграм-каналів, сприяє перетворенню їх на основне джерело новин для громадян замість професійних медіа, які дотримуються стандартів і несуть відповідальність за інформацію. Правила мають бути єдиними для всіх типів медійних ресурсів. Це включає реєстрацію телеграм-каналів та інших платформ з мільйонною аудиторією (наприклад, найбільших українських каналів YouTube, TikTok) як онлайн-медіа за європейськими стандартами. Така реєстрація передбачає прозоре розкриття інформації про власників, маркування реклами та дотримання стандартів відповідальності за контент. Загроза від ШІ — слабке регулювання соцмереж ускладнює боротьбу з фейками.

Пропозиції

7. Місцеві медіа у кризовому стані — щотижня закривається одне місцеве медіа, брак фінансування та мобілізація персоналу поглиблюють проблему. Разом з тим, місцеві медіа мають високу довіру людей.

Пропозиції

8. Відсутність ефективної комунікаційної стратегії для тимчасово окупованих територій — немає чіткої координації та кінцевого відповідального органу, який би займався страткомом у цих регіонах.

Пропозиції

Титульне фото: Getty Images

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY