Курський наступ змінив порядок денний
На фоні Курщини досить малопомітними стають інші фронти, зменшується увага до критики влади. Українські військові експерти та російська опозиція кажуть про паніку російських цивільних, евакуацію їх із зони бойових дій.
Помітна й іноземна реакція: навіть якщо політики демонструють нерозуміння ситуації, вона схвалюється. Вчергове продемонстрований зсув червоних ліній – про нього, зокрема, заявляє Б.Годжес. Часто експерти не розуміють задуму українського командування, але все одно кажуть про його зухвалість та шанси на успіх. Кажуть і про військову допомогу від партнерів: сміливість України викликає бажання її підтримати.
Згодом дедалі частіше фігурують аналітичні матеріали: The Times наводить кількість задіяних у операції ресурсів, робить акцент на ризиках. The Hill робить висновок про підвищення ставок для В.Путіна і виявлені проблеми в російській армії, як-от з логістикою.
Зрештою, поновилась увага до чергових тилових скандалів, як-от резонансне викриття на хабарництві керівників Бориспільського та Бучанського РТЦК або відмова благодійного фонду перераховувати кошти на відновлення Охматдиту після скасування тендеру.
Емоції проукраїнських громадян
Радість зустрічається в 37% усіх постів про війну. Найбільшу радість викликає Курський наступ: захоплення населених пунктів (зокрема, Суджі), полонених (акценти на строковиках та кадирівцях), техніки (Т-80БВМ). Також радість через світову підтримку (США не проти операції на Курщині); точкові сплески – знищення колони з окупованої частини Харківщини, затоплення морськими дронами «Тунця», збиття рос.авіації, катастрофа Ту-22М3 в Іркутській обл; щоденно у зведеннях ГШ, волонтерських звітах, аналітиці довкола зміни вектору війни.
Гнів – 19% – на росіян за обстріли, знущання з полонених. У критиці влади (наміри евакуації курян в Україну, ВР гальмує заборону УПЦ МП, Курський наступ позбавляє ресурсів оборону Донеччини, корупція); недостатня світова підтримка (дозволи бити по РФ); на Лукашенка за спроби ескалації та передачу техніки РФ; на зрадників (палії, шпигуни) та негідників (шахраї, корупція в ТЦК на Київщині).
Тривога – 18% – триває через російський наступ на Донеччині: ворог наближається до Покровська, шляхів сполучення СОУ; також викликає загроза з Білорусі, чутки про можливий конфлікт між В.Зеленським та К.Гарріс.
Сум – 9% – за загиблими захисниками (зокрема, пілот О.Мігуля) та цивільними.
Гордість – 7% – у частині історій знищення окупантів та некрологів; також викликає найбільша з початку війни дронова атака по аеропортах.
Надія – 4% – на посилення світової підтримки, надання дозволів бити по РФ; у молитвах за перемогу; на долучення українців до СОУ, волонтерства.
Сміх – 3% – переважно з росіян та Путіна в контексті Курського наступу; окремо сміються з боягузтва кадирівців.
Вдячність – 2%.
Чоловіки більше обговорюють Курський наступ, захоплення полонених, дещо активніше критикують владу. Жінки фокусуються на волонтерстві, некрологах, їх трохи більше хвилює російський наступ.
Для довідки
Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.
Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де рашисты створюють свій контент.
Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.
Титульне фото: Getty Images