detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
25.06.2024 17:47
КЖЕ опублікувала рекомендації щодо висвітлення поховань українських військових
КЖЕ опублікувала рекомендації щодо висвітлення поховань українських військових
Експерти запропонували перелік порад, які допоможуть зберегти баланс між приватним життям і суспільно важливою новиною, подбати про почуття рідних і близьких, а також глядачів, читачів і слухачів.

Комісія з журналістської етики опублікувала рекомендації щодо етичного підходу до висвітлення смерті, які допоможуть зберегти баланс між приватним життям і суспільно важливою новиною, подбати про почуття рідних і близьких, а також глядачів, читачів і слухачів. До розробки цих рекомендацій спонукали звернення до Комісії з журналістської етики з проханням роз’яснити, зокрема, етичність висвітлення церемонії поховання військових, зауважили в КЖЕ.

Фахівці радять виявляти людяність і не поглиблювати горе рідних. Варто подавати лише перевірені факти про загиблих, не підсилювати емоції («він переживав нелюдські муки») та не переповідати чутки. Медійники мають поважати право на приватність. Зокрема, необхідно заздалегідь зв’язуватися з рідними загиблого або загиблої і запитати дозволу висвітлювати церемонію.

«З розумінням поставтеся до того, якщо родина буде проти фото- чи відеозйомки: в такому разі знайдіть інший спосіб розповісти про прощання. У випадках, коли поховання є подією, яка становить значний суспільний інтерес, формальна згода рідних може бути необов’язковою», — зауважили в КЖЕ.

Під час церемонії прощання журналісти мають передавати загальну атмосферу церемонії, а не показувати трагічні шокуючі деталі, як-от концентрація на труні з тілом, моментах опускання труни до могили та рідних у хвилину прощання. Водночас помилкою є акцент на зовнішніх атрибутах церемонії поховання, тоді як увагу варто звертати на пам’ять та роль загиблих у захисті нашої країни.

«Часто журналісти будують матеріал на виступах на церемонії поховання. Такі промови здебільшого містять загальні фрази, не дають можливості розкрити особистість загиблого чи загиблої. Використання пресрелізів від влади доречне як інформаційний привід для створення власної історії. Надавайте перевагу особистим інтерв’ю з людьми, які знали бійця або бійчиню, які могли би розповісти про їхні вчинки, погляди. Ставте запитання, шукайте нову інформацію, а не обмежуйтеся пресрелізом», — рекомендують експерти.

Серед інших порад: 

Нагадаємо, раніше Центр психічного здоров'я та реабілітації «Лісова поляна» при МОЗ України видав рекомендації для журналістів та медійників про те, як правильно писати про людей, що пережили російський полон. Рекомендації склала психологиня, травмотерапевтка та заступниця директора з психологічного напряму Центру Тетяна Сіренко. Детальніше про це можна прочитати тут.

Фото: КЖЕ

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY