detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
07.06.2024 19:46
Дослідження ІМІ: У регіональних медіа на 7% знизилася кількість новин про війну
Дослідження ІМІ: У регіональних медіа на 7% знизилася кількість новин про війну
За даними ІМІ, у порівнянні з листопадом 2022 року значно підвищилася кількість кримінальних новин, пов'язаних з війною, тоді як матеріалів про бойові дії, новин з окупованих територій у регіональних медіа поменшало.

У стрічках регіональних медіа стало менше новин про повномасштабне вторгнення Росії в Україну на 7%. Їхня кількість становить 43% загальної кількості новин. Про це свідчать дані дослідження ГО «Інститут масової інформації», що було проведене у 20 регіонах України в травні цього року.

Так, найбільше новин про війну публікували онлайн-медіа Донецька (91%), Харкова (81%), Херсона (80%) і Луганська (75%). Водночас найменше новин про війну зафіксували у виданнях Житомира (21,5%) та Одеси (22%).

Інфографіка ІМІ

28% загальної кількості новин про війну в Україні у регіональних медіа стосувалися бойових дій. Однак загалом кількість таких новин порівняно з 2022 роком, зменшилася на 6%. Крім цього, в новинах збільшилася частка матеріалів про загиблих захисників України. Найбільше новин про бойові дії публікували одеські й волинські онлайн-медіа (56 і 47% новин відповідно від загальної кількості новин). Найменше таких новин було у виданнях Дніпра (13%) і Запоріжжя (15%).

Соціальні наслідки війни, включно з інформацією про руйнування цивільної інфраструктури, аварійні відключення електроенергії, а також інформацією про ліквідацію наслідків після російських атак, становили 21%, що менше на 1% порівняно з минулим моніторингом. Найбільше таких новин опублікували онлайн-медіа Сум і Запоріжжя — по 45% публікацій на цю тематику із загальної кількості новин про війну в онлайн-медіа регіону. Найменше — в онлайн-медіа Рівного (4%), Хмельницького й Волині (по 6% відповідно).

Із 7 до 11% у регіональних медіа збільшилася частка кримінальних новин в контексті війни, як-от розслідування щодо колаборантів, судові засідання щодо зрадників України або інформація про злочини російських агресорів. Найбільше таких публікацій помітили у черкаських онлайн-медіа (кожна п'ята новина, або 20% загальної кількості новин про війну). Найменше — у виданнях Сум (3%) і Рівного (4%).

Кількість новин з окупованих територій становить 5% із загальної кількості новин про війну. Порівняно з 2022 роком цей показник зменшився майже наполовину. У 2024 році новин з або про окуповані території не зафіксовано в 11 регіонах. У луганських онлайн-медіа такі матеріали становили 19% загальної кількості новин про війну в онлайн-медіа регіону, у Херсоні — 14%, у Донецьку і Запоріжжі — по 12% новин відповідно.

Найменше уваги в регіональних онлайн-медіа приділялося тематиці цивільних жертв війни (5% новин про війну), ВПО і біженців, гуманітарній / міжнародній допомозі, роботі волонтерів і активістів (по 4% новин про війну відповідно), а також інформації про повітряні тривоги (1% новин про війну). Частка новин про мобілізацію становила 5%. 

Водночас 13% новин в регіональних медіа були присвячені тематичним заходам, що стосуються війни, нагородженням українських захисників тощо.

Аналітики також зафіксували збільшення кількості новин з мовою ворожнечі, що здебільшого стосувалося лексеми «ухилянт». З 2022 року показник зріс втричі — з 0,3% до 1% новин. Також зафіксовано мову ворожнечі щодо ВПО. У травні 2024 року вона була присутня в новинах медіа з десяти регіонів: Тернополя (6% новин з мовою ворожнечі), Волині, Черкас (по 3%), Чернівців, Одеси, Запоріжжя (по 2% відповідно), Харкова, Вінниці, Миколаєва (по 1% відповідно) і Рівного (0,5% відповідно).

*Упродовж 6 до 10 травня 2024 року включно ІМІ проаналізував 11 117 публікацій, з них 4780 новин про війну в новинних стрічках 100 регіональних онлайн-медіа 20 регіонів України. До моніторингу потрапили лише новинні публікації з новинних стрічок онлайн-медіа.

Методологія моніторингу охоплювала аналіз кількості новин про повномасштабне вторгнення в Україну, а також аналіз тематики новин про війну в Україні, зокрема новини про бойові дії, обстріли / руйнування цивільної інфраструктури, соціальні наслідки війни, цивільні жертви війни, ВПО / біженці, гуманітарна допомога / міжнародна підтримка, робота волонтерів / активістів, новини з окупованих територій, кримінальні новини про війну, інформація про повітряні тривоги, мобілізація тощо.

Також у межах моніторингу визначалася кількість новин з мовою ворожнечі, зокрема за такими категоріями: заклики до насильства / дискримінації, виправдання насильства / дискримінації, твердження про неповноцінність якоїсь групи (включно з етнічною), твердження про кримінальність певної групи (включно з етнічною), протиставлення однієї групи іншій (включно з етнічною), твердження про моральні недоліки певної групи (включно з етнічною), інше.

Моніторинг проводили в таких онлайн-медіа:

Ілюстрація: ІМІ

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY