detector.media
25.03.2024 16:06
Щодо створення та діяльності органів співрегулювання в Україні
Щодо створення та діяльності органів співрегулювання в Україні
Створення органів співрегулювання — одна з новацій закону «Про медіа».

Майже рік тому, 31 березня 2024 року, набув чинності галузевий закон «Про медіа». Одна з новацій закону «Про медіа» — створення органів співрегулювання.

Зокрема, у частині другій статті 92 цього Закону встановлюється вичерпний перелік сфер, у яких може здійснюватися співрегулювання:

Тобто цей перелік є закритим. Відповідно, саме ці сфери кодексів створення та поширення інформації є єдиними можливими сферами розробки співрегулівних актів та мають бути чітко зафіксовані у статутах органів спільного регулювання у відповідних сферах.

Будь-які інші акти, які розроблятимуться органами спільного регулювання у своїх сферах, не матимуть юридичної ваги в рамках механізму співрегулювання, що діє відповідно до Закону «Про медіа». Вони потенційно можуть виступати свідченням домовленості між гравцями ринку в певній сфері (на сьогодні – аудіовізуальній, аудіальній чи онлайн), але до їх створення рекомендується залучати ширшу громадськість, зокрема представників органів саморегулювання у сфері медіа, що існують на сьогодні.

Для досягнення цілей розмежування компетенції органів спів- та саморегулювання в статутах органів спільного регулювання пропонується обмежитися закритими переліками сфер, у яких воно може здійснюватися, відповідно до вимог Закону «Про медіа».

Також доречною може бути згадка про те, що питання, які не підпадають під компетенцію органів спільного регулювання, можуть бути предметом саморегулювання. У сферах, які можуть перетинатися (наприклад, пункт 15 Кодексу етики українського журналіста та вимоги статті 36 Закону «Про медіа» щодо заборони мови ворожнечі), пропонується домовитися про долучення фахівців Комісії до підготовки кодексів створення та поширення інформації у таких сферах.

Нагадаємо, що Комісія з журналістської етики – орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в України, єдиний орган з України, що визнаний Альянсом незалежних пресрад Європи (AIPCE) та входить до його складу.

Комісія утворилася під час установчих зборів журналістської ініціативи «Журналісти — за чисті вибори» у 2001 році. Офіційно зареєстровані як громадська організація з 2003 року. Наше завдання – сприяння дотриманню професійних етичних стандартів в українських медіа та формуванню запиту суспільства на якісну журналістику. КЖЕ діє прозоро на підставі Статуту та Кодексу етики українського журналіста. Згідно п.19 Кодексу етики визначено, що розгляд конфліктних ситуацій етичного та професійного характеру здійснює Комісія з журналістської етики.

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY