detector.media
Захар Злива
08.03.2024 18:06
За роки великої війни присутність жінок у медіа суттєво скоротилася, — ІМІ
За роки великої війни присутність жінок у медіа суттєво скоротилася, — ІМІ
Згідно зі звітом Інституту масової інформації, лише 17% експертних коментарів дають жінки, а жінки як героїні займають 22,5% контенту онлайн-медіа.

Стереотипи відходять у минуле, але повномасштабне вторгнення росіян в Україну дуже негативно вплинуло на видимість жінок у медіа, констатували в Інституті масової інформації, який 10 років веде гендерний моніторинг ЗМІ. На перший план суспільної уваги вийшли військові, а це переважно чоловіки.

За даними дослідників та дослідниць ІМІ, щороку від 2014-го  представленість жінок у медіа зростала, але повномасштабне російське вторгнення відкинуло прогрес у цій царині щонайменше на п'ять років назад, якщо говорити про видимість жінок-експерток, і на десятиліття, якщо йдеться про жінок-героїнь матеріалів. До вторгнення, у 2021 році, на жінок припадало 30% усіх експертних коментарів у медіа, на початку 2024 року — лише 17%, констатують в ІМІ.

Згідно зі звітом організації, у першому кварталі 2024 року найбільша присутність жінок-експерток була на сайті «Суспільне. Новини» — 38% усіх експертних коментарів, найменше жінок залучали до таких коментувань редакції ТСН і «24 каналу» (по 12%) та інформагенції УНІАН (11%). Найчастіше жінки коментували міжнародну тематику (36,8%), кримінальну хроніку і ДТП (11,5%), події війни та економіку (по 9,2%), тему здоров'я (5,7%).

Найчастіше редакції залучають жінок у якості експерток, коли йдеться про сюжети, пов’язані з криміналом, — у таких публікаціях здебільшого фігурують речниці та пресофіцерки. Так, кожен дев’ятий матеріал, який коментувала жінка, стосувався ДТП, надзвичайних ситуацій та криміналу (11,5%), підрахували фахівці ІМІ.

Новини, в яких жінки коментували воєнну тематику, становили 9,2%, і головною спікеркою тут у першому кварталі 2024 року була керівниця пресцентру Оперативного командування «Південь» Наталя Гуменюк.

Лише 9,2% експертних коментарів з бізнес-тематики та загалом щодо економіки давали жінки, констатували дослідники.

Присутність жінок як героїнь нині становить 22,5% контенту онлайн-медіа. У цій царині найвищі показники з дотримання гендерного балансу мають 24 канал (42%) і ТСН (47%). Утім, як висновкували в ІМІ, «такий високий відсоток присутності жінок у матеріалах не свідчить про те, що ці матеріали мають інформаційну цінність, оскільки вони здебільшого стосуються жінок у шоубізнесі та мають ознаки сексизму». Провідним бажанням редакцій було, на думку експертів Інституту масової інформації, зібрати більше переглядів.

У яких сюжетах жінки виступали як головні героїні? Насамперед, згідно з моніторингом, медіа писали про них у матеріалах, які стосувалися шоубізнесу (39,2%), у публікаціях та сюжетах про спорт (8,8% випадків).  Жінки як героїні суспільних тем з’являлися в 6,7% матеріалів, проте найчастіше інфоприводами для цього було народження дітей або скандальні теми, пов'язані з освітнім процесом. За даними моніторингу, жінки як героїні були показані лише в поодиноких матеріалах про війну й політику.

Читайте також:

 

Колаж: Інститут масової інформації

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY