Представники громадських аналітичних центрів України оголосили про громадський бойкот Центральної виборчої комісії України
Як указується у заяві ГO "Знаю", "після оприлюднення Центральною виборчою комісією України (ЦВК) попередніх результатів голосування на виборах Президента України 21 листопада 2004 року в Україні різко загострилась внутрішньополітична ситуація: масові мітинги та страйки пройшли в більшості українських міст; формується протистояння між різними регіонами України, між органами місцевого самоврядування громад та областей; з’являється інформація про появу в Україні військовиків інших держав. Усе це загрожує миру й безпеці українських громадян."
"Ми, представники громадських аналітичних центрів України, - йдеться далі, - стверджуємо, що однією з головних причин саме такого розвитку ситуації в Україні стала діяльність Центральної виборчої комісії України, яка від самого початку виборчого процесу стала знаряддям виконавчої влади у проштовхуванні на пост Президента України кандидата від влади.
ЦВК не вжила жодних заходів, аби забезпечити дотримання закону „Про вибори Президента України” всіма кандидатами, обмежити вплив на виборчий процес посадових осіб місцевих органів виконавчої влади, а також забезпечити реальне представництво різних кандидатів на пост Президента у територіальних та дільничних виборчих комісіях.
ЦВК не винесла жодного попередження тим ЗМІ, які впродовж усієї виборчої кампанії провокували розв’язання громадянської війни в Україні та ганебно паплюжили кандидата від опозиції.
Голосування 31 жовтня 2004 року, на якому були зафіксовані численні порушення виборчого закону, не стали уроком для ЦВК та її голови. Затягування оголошення результатів голосування першого туру, бездіяльність ЦВК у виправленні та недопущенні порушень закону у майбутньому призвела до масового порушення закону „Про вибори Президента України” під час повторного голосування 21 листопада 2004 року.
Викликає здивування Постанова ЦВК за №1177 від 10.11.2004 року, якою всупереч закону було обмежено кількість спостерігачів на виборчих дільницях під час другого туру голосування, що ще більше обмежило можливості кандидата Ющенка В.А. контролювати голосування в областях, де адміністративний ресурс діяв найбільш відкрито та брутально.
Незрозумілою є поведінка ЦВК, яка через багато годин після закриття виборчих дільниць міняла даних про кількість виборців, котрі взяли участь у голосуванні. Подив викликає заява голови ЦВК у переддень і в день голосування щодо можливостей широкого застосування відкріпних посвідчень і голосування вдома – технологій, які були використані для фальшування результатів голосування на багатьох виборчих дільницях у першому турі та стали ще більш масовими та брутальними 21 листопада. В той же час ЦВК не зробила нічого для відновлення повноважень тих членів дільничних і територіальних комісій від В. Ющенка, які були незаконно виключені з комісій напередодні голосування.
У ЦВК не виникло питань, чому в Миколаївській області понад третина виборців виявились настільки хворою, що їм довелось голосувати вдома. Якщо уважно прочитати частину 1 статті 77 „Порядок організації голосування за межами приміщення для голосування” Закону „Про вибори Президента України”, можна навіть без вищої юридичної освіти зрозуміти, що йдеться про можливість голосування поза приміщенням для голосування для хворих, яким рекомендовано постільний режим . Тому досить просто встановити, що в цій області не було видано такої кількості листків непрацездатності та до лікарів не зверталась перед виборами така кількість осіб.
Друк і використання на виборчих дільницях понад мільйон відкріпних посвідчень також викликає серйозні сумніви. Адже вже під час першого туру виборів 31 жовтня було виявлено масові зловживання цими посвідченнями. Проте ЦВК не зробила жодного кроку для виправлення цієї ситуації, а навпаки стимулювала цей процес.
Дивною виглядала поведінка ЦВК після першого туру голосування. Протягом 10 днів ЦВК не оголошувала перемогу В. Ющенка, тримаючи на своєму інтернет-сайті інформацію про перемогу В. Януковича. А після другого туру результат було оголошено просто блискавично.
Саме така тенденційна чи непрофесійна діяльність ЦВК як важливого державного органу, угодовство більшості членів ЦВК стали головною причиною масового невдоволення виборців, яких ошукали під час виборів і які вийшли на майдани та центральні вулиці більшості українських міст.
Попри масові факти фальшувань, які спонукали людей вийти з протестом на вулиці, ЦВК нічого не зробила для встановлення істини, а навпаки, поспішно оголосила В. Януковича законно обраним Президентом України, чим поставила України перед можливістю серйозного громадянського конфлікту та міжнародної ізоляції.
У цій ситуації, ми, представники громадських аналітичних центрів, які підписались нижче, заявляємо про свій громадянський бойкот Центральній виборчій комісії як державному органу й таким його членам персонально: •Ківалову Сергію Васильовичу
•Бондику Валерію Анатолійовичу
•Данилевському Юрію Миколайовичу
•Донченко Юрію Григоровичу
•Дубовику Сергію Олеговичу
•Качуру Ігорю Анатолійовичу
•Охендовському Михайлу Володимировичу
•Райковському Броніславу Станіславовичу
•Рибачуку Миколі Филимоновичу
•Ставнійчук Марині Іванівні.
Отже, ми заявляємо:
1. Наші організації не будуть запрошувати на свої публічні акції (круглі столи, конференції, семінари, тощо) вищезгаданих членів ЦВК і не братимуть участь у жодних публічних акціях, які проводитиме ЦВК, а також у тих заходах, що проводитимуть інші організації за участю цих членів ЦВК.
2. Ми не будемо публікувати жодних матеріалів чи коментарів цих членів ЦВК у своїх виданнях та на інтернет-ресурсах своїх організацій.
3. Ми звертаємось до іноземних донорів і міжнародних неурядових організацій, які опікуються виборчими проектами у різних державах світу, з вимогою припинити будь-які стосунки із Центральною виборчою комісією України, не фінансувати заходів ЦВК і поїздок згаданих членів ЦВК до інших держав світу.
4. Ми підготуємо проект змін до Закону „Про Центральну виборчу комісію”, який передбачатиме зміну статусу цього органу й перетворення його з постійно діючого органу на структуру, що формуватиметься суб’єктами виборчого процесу лише на період виборів.
5. Ми звертаємось до Президента України та Верховної Ради України з вимогою достроково з 27 листопада 2004 року припинити повноваження ЦВК як органу, що сприяв створенню штучного протистояння в Україні.
6. У зв’язку з неможливістю встановити реальні результати волевиявлення виборців 21 листопада 2004 року через масові порушення виборчого законодавства з боку всієї системи виборчих комісій та ЦВК пропонуємо провести консультації між Президентом України Л. Кучмою, Головою Верховної Ради України В. Литвином та кандидатами на пост Президента України В. Януковичем і В. Ющенком для вироблення механізму розв’язання цієї кризи. Зі свого боку ми готові запропонувати юридичні механізми розв’язання цієї проблеми через негайне ухвалення Верховною Радою України спеціального закону про проведення повторного голосування на виборах Президента України 2004 року.
Закликаємо всі незалежні громадські аналітичні центри підтримати нашу ініціативу.
ОрганізаціяПосадаПІБ
Інститут громадянського суспільстваГоловаАнатолій Ткачук
Центр "Демократія і розвиток"Президент ЦентруВолодимир Лавриненко
Інститут РеформДиректорОлександр Олійник
Інститут трансформації суспільстваДиректорОлег Соскін
Інститут відкритої політикиКерівник наукових програмМаксим Стріха
Лабораторія соціального аналізу “F4”ГоловаЄвген Лапін
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики УкраїниДиректорОлександр Сушко
Ініціатива є відкритою. Будь ласка, приєднуйтесь - напишіть електронного листа на адресу vse@znayu.org.ua, вказавши назву аналітичного центру, уповноважену особу та її посаду; в заголовку вкажіть "Бойкот ЦВК".
Прес-служба «Знаю!»
За додатковою інформацією звертайтесь до Катерини Ботанової, речника Громадянської ініціативи „Знаю!”, тел. 8 050 446 9409, 451 8337, e-mail: botanova@znayu.org.ua