detector.media
16.08.2023 09:00
Кради як художник, але не забувай, що користувач вирішує все
Кради як художник, але не забувай, що користувач вирішує все
Як соцмережі мімікрують одна під одну та чи є майбутнє в Threads, Telegram-stories і новинних каналів у WhatsApp.

Нещодавно у Telegram з’явилися Stories, копія Instagram Stories, які спочатку були скопійовані зі Snapchat. Snapchat тепер має Spotlight, подібні до Instagram Reels, які були нахабно вкрадені з TikTok. TikTok виріс із Vine, який був придбаний компанією Х (Twitter в минулому) і який у 2020-му запустив під назвою Audio Spaces копію Clubhouse, а в Meta (якій належить Instagram) з’явився Threads, який вважається аналогом X (Twitter). 

Так виглядає боротьба за користувача та неврегульованість цих «крадіжок».

Почнімо з того, що без соцмереж уже нікуди. Вони стали нашим життям: працюємо, комунікуємо, розважаємося, навчаємося — скрізь залучаємо їх. За останніми дослідженнями, типовий користувач інтернету працездатного віку зараз витрачає більше ніж 2,5 години на день, користуючись соціальними платформами, що на 2 відсотки (+3 хвилини) більше, ніж у середньому за день було у 2022 році.

Людський час — це те, чого соцмережі прагнуть найбільше. І щоб заволодіти ним, вони здатні на все, навіть на крадіжку, або іншими словами — «копіювання». Раніше можна було чіткіше розділити соціальні мережі за форматами: Youtube — довгі відео, Instagram — графічні зображення, TikTok — короткі відео, X (Twitter) — текстові повідомлення. Сьогодні ми бачимо мікс форматів, через високу конкуренцію соцмереж між собою та прагненням утримати користувачів.

Причини крадіжок

Новими функціями соціальні мережі прагнуть утримати, задовольнити та розширити базу користувачів. Пропонуючи популярні функції, які вже люблять застосовувати користувачі на інших платформах, соцмережі тим самим збільшують час перебування на власній платформі й намагаються таким чином залучити нову аудиторію.

Включення нових і модних функцій допомагає соцмережам залишатися актуальними серед конкурентів. Наприклад, коли Snapchat представив Stories, які дозволили користувачам ділитися тимчасовим вмістом, ця функція швидко стала популярною. Тому Instagram, Facebook і навіть WhatsApp інтегрували схожі функції, щоб задовольнити свою аудиторію та уникнути втрати користувачів на користь конкурентів.

Коли функція успішна на одній платформі, вона має шанс стати популярною і на інших платформах. Тому власники соцмереж не проти експериментувати та «красти», адаптуючи функції до своєї аудиторії.

Важливо зауважити, що хоча включення функцій з інших платформ можна розглядати як «крадіжку», це звичайна практика в індустрії технологій. Поширена вона тому, що в юридичному арсеналі компаній часто просто немає інструментів для захисту від такого типу мімікрії. Крім того, платформи, крадучи ці функції, зазвичай додають власні унікальні особливості для покращення взаємодії з користувачем, не копіюють зовнішній вигляд функції та вигляд візуальних ефектів. Таким чином, створивши нову функцію, можна захистити якісь певні її властивості, але неможливо захистити всю ідею функції в цілому — чи то повідомлення, що зникають, коротке відео чи живе аудіо.

Феномен Stories

Тепер поговоримо про функцію, яку мають або мали вже майже всі соцмережі — Stories. Ця функція — феномен, який має величезний успіх. І ось чому:

Instagram Stories змінили те, як ми ділимося контентом і спілкуємося у соціальних мережах. Вони дали нам змогу виражати свою автентичність і будувати міцніші зв’язки зі своєю аудиторією. В особистих історіях і бізнес-рекламі Stories стали невіддільною частиною Instagram, створюючи спільноту, де процвітають креативність, storytelling та залучення.

Не таро, але дещо передбачити можливо

Усі вже точно чули про Threads, а дехто навіть спробував там пошукати свою нішу. Ця соцмережа стала найшвидшою за зростанням онлайн-платформою в історії (за п’ять днів до неї приєдналося понад 100 мільйонів користувачів). Круто, правда ж? Відчувається, що все, залетіло. Однак зараз у Threads спостерігається зниження кількості щоденних активних користувачів майже на 70% з моменту свого піка 7 липня, що гальмує його вибуховий запуск. А це вже не круто! Я думаю, що Threads у тому форматі, що зараз, не має шансів на довготривалий успіх, і дуже скоро опиниться в компанії Clubhouse.

24 липня 2023 у TikTok з’явилася можливість створювати текстові публікації. Привіт, X (Twitter)! Хоча TikTok — це більше про відеоформат, але водночас це платформа експериментів і при правильному підході й обставинах кожен знайде свій формат, нішу та ЦА. Тому моя думка, що текстові повідомлення в TikTok мають залетіти, бо щось схоже там уже є — це мільйонні акаунти з цитатами.

Що ж нового далі? Це новинні канали в WhatsApp. Не вірю в їхню широку популярність саме в Україні, бо в нас уже є Viber і Telegram зі своїми аудиторіями та величезним і зручним функціоналом, тому WhatsApp лише може стати майданчиком для якоїсь нішевої аудиторії. Крім того, WhatsApp не такий популярний для особистого спілкування, він підходить більше для робочого листування.

А от на що я ставлю, так це на Stories у Telegram, але як тільки вони стануть доступними для всіх, а не лише Premium-користувачам. В Instagram ви контролюєте свою Story-стрічку, а в Telegram — ні, адже у вас сотні контактів близьких і не дуже, й останні не знають нічого про вас, а ви про них. Тому передбачаю, що завдяки цим Stories побудується купа нових соціальних зв’язків.

Stories у Telegram — це шанс кожному стати мікроінфлюєнсером. Адже буде надано майданчик, активну живу ЦА і не переповнений інфопростір. Цікаво, як бренди та новинні пабліки будуть використовувати цей формат? Думаю, що вибудується якийсь свій унікальний формат комунікації, що буде властиво лише для Stories у Telegram.

Підсумуємо

«Крадіжка» функцій — це не про «плагіат» і «неоригінальність», а про динамічний характер цифрового ландшафту та про задоволення користувача. Адже саме користувачі вирішують, яка функція залетить і як довго буде жити.  Час, який люди проводять в інтернеті, зростає, можемо очікувати, що ця тенденція збережеться та призведе до безперервного циклу наслідування соцмережами одна одну, коли всі популярні функції поступово з'являтимуться в усіх.

Інна Гасяк, Head of Digital Technology, Institute of Cognitive Modeling

Фото Getty Images

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY