detector.media
05.07.2023 18:31
Мовний омбудсман: Народні обранці мають послуговуватися державною мовою не лише у стінах парламенту
Мовний омбудсман: Народні обранці мають послуговуватися державною мовою не лише у стінах парламенту
Тарас Кремінь вважає за необхідне внести зміни в законодавство, зобов’язавши депутатів говорити українською у публічному просторі, зокрема — в медіа.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вважає за необхідне внести українських законодавців до переліку осіб, які зобов’язані послуговуватись українською мовою під час виконання службових обов’язків. Лист з такою вимогою Тарас Кремінь надіслав голові Верховної Ради України Руслану Стефанчуку.

Про це уповноважений із захисту державної мови повідомив на своїй фейсбук-сторінці, зауваживши, що його вимога спрямована на виконання статті 9 мовного Закону та рішення Конституційного Суду України.

«Йдеться про обов’язок народних депутатів послуговуватися державною мовою не лише у стінах парламенту, як це передбачено чинним Регламентом Верховної Ради, а й під час спілкування з виборцями та виступів у публічному просторі, зокрема в медіа», — пояснив мовний омбудсман.

Читайте також:

Тарас Кремінь переконаний, що внесення відповідних змін до законів «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та «Про статус народного депутата України» є оптимальним варіантом імплементації Рішення Конституційного Суду України від 14.07.2021 щодо конституційності мовного Закону.

При цьому він нагадав, що президент України ще до війни запропонував внести відповідні зміни й до Конституції, а Конституційний Суд України вже схвалив таку пропозицію президента.

За словами уповноваженого, у Рішенні КСУ серед іншого наголошується, що громадяни України не мають обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання їм поза їх волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням їхніх прав, що є несумісним із Основним Законом України.

Читайте також:

Крім цього, за словами Кременя, Конституційний Суд у цьому ж рішенні наголосив на тому, що застосування режиму двомовності в публічному просторі не відповідає конституційному статусу української мови, порушує право громадян на отримання інформації державною мовою та спричиняє зовнішнє звуження простору вживання української мови, підриває зсередини саму її систему, спотворює її структуру, створює ґрунт для її внутрішнього розкладу, зумовлюючи її занепад.

«В умовах війни ігнорування вимог законодавства щодо обов’язкового застосування державної мови з боку, зокрема, народних депутатів України, вкрай негативно сприймається громадянським суспільством та окремими громадянами України, які стали на захист держави та усвідомлюють значення української мови для майбутнього України», — підкреслив уповноважений із захисту державної мови.

Він повідомив, що на його адресу надходять численні звернення щодо застосування недержавної мови народними депутатами України на публічних заходах, в телеефірах та під час виконання ними безпосередніх службових обов’язків. 

Читайте також:

Фото: Максим Поліщук

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY