detector.media
29.06.2023 10:00
Штучний інтелект в освіті: ризик або нові можливості?
Штучний інтелект в освіті: ризик або нові можливості?
Чому використання чату GPT для виконання домашніх завдань не є ефективним методом? І які перспективи для студентів і викладачів відкриваються зі штучним інтелектом? Пропоную розглянути всі загрози і можливості на реальних прикладах.

Автор: Семен Соха

Посада-статус: СЕО Clever Study

ШІ в освітній сфері: загрози і перспективи

З появою ШІ, освіта одна з перших відчула його вплив. Як власник компанії з інформаційно-консультаційних послуг, я постійно досліджую відгуки Clever Study. Вони показують, що деякі студенти розглядають нейромережі, як спосіб написання студробіт. А працівники ВНЗ вже бачать ризики, які змінюють навчання студентів і роботу викладачів. Тож питання: штучний інтелект в освіті — це нова загроза чи перспектива?

Загроза №1. Спокуса

Чат GPT і схожі сервіси допомагають з виконанням університетських робіт. Українські студенти мають неабияку спокусу не напружуватись, а виконати завдання в кілька кліків. Штучний інтелект в освіті ставить під загрозу існування тестів, есе, контрольних, презентацій, бо вони втрачають актуальність для контролю знань. 

Деякі українські студенти повністю покладаються на ШІ в завданнях. Але вони не враховують, що з таким ажіотажем з'являться нові програми, які розпізнають тексти нейромереж. Нещодавні в Clever Study відгуки від освітян показали, що програма часто помиляється і пише незв'язні речення або фейкову інформацію. Або в залікових тестах вказує, що всі варіанти відповідей вірні. 

Тож штучний інтелект в освіті — не такий вже ідеальній варіант. Разом зі спокусами, він відкриває нові можливості, якщо навчитися правильно його використовувати. 

Навчання

На студентські відгуки Clever Study ми завжди відповідаємо, що ШІ — це можливість навчитися використовувати різні інструменти, комбінувати результати і розвивати своє мислення. Для цього викладачі мають змінити підхід і включити до програм нові технології. Наприклад, показати взаємодію сервісу зі сферою, яку викладають, або як ШІ може знадобитися на практиці. 

Існує безліч курсів з опанування ШІ, а це додаткове джерело знань. Українські студенти вже повинні задуматись про вивчення різних платформ і вміння співпрацювати з ними. Університети можуть впровадити додаткові курси і воркшопи, запрошувати експертів, проводити тренінги, щоб допомогти використовувати технології правильно.

Залучення

Актуальні в Clever Study відгуки показують, що українські студенти втрачають інтерес до навчання, через формальності та вимоги. І тут ШІ може персоналізувати підхід до освітян. Технології дозволять розробити різні тестування, відгуки або інструкції до програм. Українські студенти зможуть працювати з готовим матеріалом і отримувати тільки потрібні навички, а викладачі — складати план лекцій за даними з платформ. 

Загроза №2. Заміна спеціалістів

Ще одне питання, яке ми обговорюємо з освітянами, коли вони залишають в Clever Study відгуки: «Навіщо навчатися на вузьких спеціалістів, якщо нейромережі добре з ними справляються?». Багато маркетингових агенцій і відомих брендів заявили, що використовують чат GPT для швидкого створення контенту або реклами.

Чи мають українські студенти вступати на спеціальності, які можуть не знадобитися? Що робити тим здобувачам освіти, які вже навчаються на подібних програмах?

Стимул

Ми не бачимо тут причин для паніки, а тільки додатковий стимул для розвитку. Ті, хто хоче працювати у «вузькій» сфері, має стати кращим спеціалістом. Українські студенти вже сьогодні повинні замислитись про свою гнучкість, унікальність і обізнаність. 

Навчальні заклади мають встановити нейромережі у свої програми, бо вміння з ними працювати — навичка №1 в майбутньому. Штучний інтелект в освіті має взаємодіяти з хімією, історією, культурою, економікою, медициною, юриспруденцією, іншими програмами, щоб освітяни знаходили різні рішення одного завдання. Українські студенти вже мають розуміти: або ви розвиваєтесь і співпрацюєте з ШІ, або очікуйте, що вас можуть підмінити.

Підбір кращого персоналу

ШІ може допомогти в пошуку кадрів на місце викладачів для покращення процесу навчання, або в підборі тих самих унікальних «вузьких спеціалістів». За допомогою поведінкових підказок від технологій HR-и звернуть увагу на важливі характеристики кандидатів, а спеціалісти зможуть більше розвинути потрібні навички.

Прогрес в системі освіти

Штучний інтелект в освіті робить глобальні зміни неминучими. Необхідно розробити інструкції застосування технологій нейромереж. Університети мають переглянути політику академічної доброчесності та екзаменаційні процеси. А відгуки Clever Study показують, що більшість студентів хочуть, щоб викладачі адаптували у свої програми ШІ. 

В країнах Європи, як Фінляндія, вже є безкоштовні онлайн курси, які створені за підтримки університетів. А ВНЗ і школи застосовують технології у навчанні, щоб персоналізувати цей процес. В Україні також поступово адаптуються до сучасних вимог, лише потрібен час для повного впровадження технологій в навчанні.

Усі загрози виправдовуються новими можливостями. Штучний інтелект в освіті — це перспектива і стимул до оновлення, щоб відійти від радянської системи. 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY