Посольство Китаю у Франції видалило стенограму інтерв’ю, у якому посол Лу Шає поставив під сумнів суверенність держав колишнього Радянського Союзу. Ці слова викликали негативну реакцію у Європі, про що пише видання Bloomberg.
У понеділок вранці посольство опублікувало повну стенограму інтерв’ю посла Лу Шає китайською та французькою мовами у своєму офіційному обліковому записі у WeChat. Однак вже до полудня за пекінським часом стенограму видалили, а посилання вказували, що вміст «видалений автором». Інтерв'ю також не було опубліковане на офіційному сайті посольства.
Інтерв’ю китайського посла французькій телекомпанії LCI вийшло в ефір у п’ятницю. Під час нього посла просили уточнити позицію Китаю щодо тимчасово окупованого Криму, на що той відповів, що це «залежить від того, як дивитися на питання», а Крим «спершу був частиною Росії».
Журналіст у відповідь зауважив, що за міжнародним правом у цьому питанні немає ніяких суперечностей, адже півострів є частиною території України.
У відповідь Лу Шає сказав, що країни колишнього СРСР «не мають ефективного статусу в міжнародному праві».
«За міжнародним правом навіть ці країни колишнього СРСР не мають статусу, як це сказати, ефективного в міжнародному праві. Тому що немає міжнародної угоди, щоб зробити їхній статус як незалежних країн конкретним», — сказав посол.
Ці слова викликали гостру реакцію як в Україні, так і в країнах Європи. Зокрема, як пише hromadske, країни Балтії та інші держави вимагали від Китаю пояснити заяву свого посла, а головний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель назвав такі заяви неприйнятними.
Посол України у Франції Вадим Омельченко заявив, що або в посла Китаю «є явні проблеми з географією», або такі заяви суперечать позиції Пекіна щодо зусиль із відновлення миру в Україні на основі міжнародного права, цілей і принципів Статуту ООН.
Вже у понеділок речниця МЗС Китаю Мао Нін заявила, що Китай поважає суверенний статус держав усіх колишніх радянських країн, пише Reuters.
За її словами, у питанні територіального суверенітету позиція Китаю «послідовна і чітка». На питання, чи визнає Китай Україну як суверенну державу, Мао відповіла, що позиція Китаю в цьому питанні є «об'єктивною та справедливою». Вона додала, що тільки суверенні держави можуть стати офіційними членами ООН: «Згадана вами країна є повноправним членом ООН».
Фото: evroflag.by