Порушено кримінальну справу за фактом монтажу записів Мельниченка – Васильєв оновленоInterfax
Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом штучного створення доказів обвинувачення – так званих "записів Мельниченка", повідомив генеральний прокурор Геннадій Васильєв.
У середу на прес-конференції в Києві він повідомив, що кримінальну справу порушено за фактом штучного створення доказів обвинувачення (ст. 383 ч.2 Кримінального кодексу України). Разом з тим генпрокурор зазначив, що особу, яка змонтувала ці записи, "не встановлено, на це запитання відповість слідство".
Г.Васильєв підкреслив, що "всі, хто має до цього стосунок, будуть допитані, у тому числі і народний депутат Олександр Мороз, який надав ці плівки".
За його словами, експертиза встановила, що монтаж почався 18 вересня 2000 року і завершився 15 жовтня того ж року. Ці дані випливають із програми монтажу "за визначенням маркера", сказав він.
Генпрокурор зазначив, що записи, зроблені у цифровому форматі (записи Мельниченка), не можуть бути використані як доказ.
Він нагадав, що матеріали, які вивчались міжнародними експертами, є копією, і його цікавить питання, чи існують насправді оригінали. "Якщо буде встановлено, що будь-кому відомо про ці записи, то цю особу буде допитано", – сказав Г.Васильєв, зазначивши при цьому, що "необхідно з’ясувати, хто змонтував ці записи".
Генпрокурор підкреслив, що вивчались тільки ті епізоди записів, котрі стосувалися безпосередньо журналіста Георгія Гонгадзе.
Відповідаючи на запитання журналістів про існування стеження за Г.Гонгадзе, Г.Васильєв нагадав, що в матеріалах кримінальної справи є свідчення осіб, котрі говорять про це, однак документів дійсно немає, тому що "вони не були своєчасно вилучені".
Як повідомлялося, 10 вересня директор Київського НДІ судових експертиз Міністерства юстиції України Олександр Круть заявив про те, що експертиза записів, зроблених М.Мельниченком, показала, що ці записи є змонтованою копією і ідентифікувати голоси на них неможливо. За його словами, для проведення судово-фоноскопічної експертизи, до якої були залучені міжнародні експерти (5 осіб з України, РФ, Литви – ІФ), було виділено 850 тис. грн. на закупку обладнання. Було досліджено 31 фонограму у цифровому й аналоговому вигляді тривалістю понад 36 годин. "Відновити всі етапи було неможливо, всі розмови на тому чи іншому етапі зазнавали компресії", – сказав А.Круть. Таку ж думку висловив начальник відділу фоноскопічних експертиз Експертно-криміналістичного центру МВС Росії Владислав Хуртилов. "Ці записи – не оригінал, а копія", – заявив він. Генеральна прокуратура України заявила, що "плівки Мельниченка" не слугуватимуть доказом у "справі Гонгадзе".
Записи вивчалися, за словами експертів, у Києві, Москві й Вільнюсі.
Як відомо, у листопаді 2000 року М.Мельниченко через лідера Соцпартії Олександра Мороза оприлюднив аудіозаписи, нібито зроблені у кабінеті Президента країни Леоніда Кучми. Записи викривають Президента й низку інших високопосадовців у причетності до тиску на журналістів, депутатів, суддів, а також до загибелі журналіста Георгія Гонгадзе, що зник 16 вересня2000 року, продажу в Ірак радарів "Кольчуга".
М.Мельниченко у квітні 2001 року отримав політичний притулок у США.
Аудіозаписи М.Мельниченка вже піддавали експертизам, однак поки що остаточно не доведено і не спростовано, що записи були сфальсифіковані, як стверджує офіційний Київ.