detector.media
21.09.2004 17:24
Моніторинг КВУ: списки кандидатур до складу виборчкомів від Віктора Януковича формувалися в органах влади"Детектор медіа"
Як констатували сьогодні під час прес-конференції представники Комітету виборців України (КВУ), моніторинг передвиборчої ситуації за першу половину вересня зафіксував значну кількість порушень.

Предметом моніторингу стала діяльність та порушення законодавства з боку кандидатів у президенти, їх довірених осіб, представників політичних партій та виборчих штабів, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, виборчих комісій, засобів масової інформації.

Як зауважив на прес-конференції Голова правління КВУ Ігор Попов, не вирішеними залишається величезна кількість проблем, а саме: проблема створення умов для голосування українців, що живуть за кордоном, проблема відсутності відкритих зборів підписів, з серпня не зменшився рівень використання адміністративного ресурсу, зафіксовано факти перешкоджання друку видань, що критикують владу, також існують проблеми з роботою виборчих комісій.

Зокрема, станом на середину вересня багато членів територіальних виборчих комісій все ще не вивчили, кого вони формально представляють у комісії. Часто під час так званих “перекличок” виявляється, що серед присутніх є більше, ніж двоє представників Віктора Януковича.

“Кандидатури до складу виборчих комісій формувалися в органах виконавчої влади. В тому числі й від кандидата від влади Януковича”, - сказав Ігор Попов.

Як зазначив І.Попов, велика кількість зареєстрованих кандидатів призвела до того, що органи влади мали “завдання” знайти по 24-26 кандидатур до складу кожної ДВК, а це на практиці виявилось непросто, оскільки під час попередніх кампаній ця цифра була значно меншою. Тому, на думку КВУ, в дільничні комісії потраплять багато випадкових людей, без відповідної кваліфікації та бажання працювати, що ускладнить роботу ДВК.

Також за словами заступника голови правління КВУ Є. Побережного, не всі приміщення для виборчих комісій відповідають стандартним 50 квадратним метрам, а деяким виборчкомам приміщення ще не надали взагалі.

Є. Побережний вказує і на потужне використання адмінресурсу з боку провладного кандидата Віктора Януковича. Наприклад, у Чернігівській області Голова Чернігівської райдержадміністрації Володимир Сидоренко на нараді вчителів агітував за кандидата В.Януковича, а потім взагалі перейшов до погроз скасування газифікації сіл, ремонту доріг, водогонів, шкіл, а то й звільнення керівників.

У виборчому окрузі № 209 (Чернігівська область) було зафіксовано також факт, коли десять заяв на висунення власних членів комісій від п’яти кандидатів у президенти до ТВК передала голова сільради, а не довірені особи цих кандидатів.

Занепокоєння КВУ викликало те, що спостерігачі організації, працюючи, практично, у всіх районах України, майже не стикалися з процесом відкритого збору підписів на підтримку великої частини кандидатів з тих, що вже здали необхідну кількість підписів до Центральної виборчої комісії. Як стверджують у Комітеті виборців, в переважній більшості регіонів публічно підписи збирали лише кандидати Н.Вітренко, А.Кінах, О.Мороз, П.Симоненко, Л.Черновецький, В.Ющенко та В.Янукович.

Окрім того, КВУ констатував, що в першій половині вересня не зменшився рівень використання адміністративного ресурсу у виборчому процесі. У першу чергу він стосувався з метою перешкоджання ведення виборчої кампанії опозиційними кандидатами, перешкоджання виготовленню та поширенню ЗМІ, які критикують діючу владу. Також фіксувалися факти тиску на громадян, пов‘язані з виборчим процесом. Наприклад, у Павлоградському районі Дніпропетровської області вчителі та інші бюджетні працівники були попереджені відповідними особами в усній формі про негайне звільнення з роботи у випадку роботи в дільничних виборчих комісіях на боці кандидата в президенти В. Ющенка. При цьому їх змусили написати заяви про звільнення. У СШ № 3 м. Павлоград у бібліотекаря М. Ю. Лединої, після грубого тиску дирекції школи, стався серцевий напад з наступною госпіталізацією.

Досить багато подібних випадків наводиться у звіті КВУ.

Крім того, як сказав, прес-секретар КВУ Олександр Черненко, останнім часом разом із активізацією агітаційної кампанії кандидатів (концерти, ролики) зросла кількість чорного PR у вигляді фальшивих листівок.

За підсумками моніторингу КВУ констатує:

1. Списки кандидатур до складу ДВК від 12-13 кандидатів (в т.ч. кандидата Януковича) формувалися переважно в органах місцевої влади, які в погоні за виконанням “плану” часто не звертали увагу на бажання поданої особи працювати в складі комісії, її кваліфікацію, та інші фактори, включаючи навіть приналежність особи до опозиційних партій.

2. Представники КВУ, працюючи практично у всіх районах України, майже не стикалися з процесом відкритого збору підписів на підтримку більшості кандидатів, що вже задали необхідну кількість підписів до ЦВК.

3. В першій половині вересня не зменшився рівень використання адміністративного ресурсу. В першу чергу він стосувався перешкоджання ведення виборчої кампанії опозиційними кандидатами.

4. На початку вересня почастішали випадки перешкоджання виготовленню та поширенню ЗМІ, які критикують діючу владу.

5. Суди під час розгляду виборчих спорів керуються лише вимогами цивільно-процесуального кодексу, абсолютно ігноруючи норми Закону про вибори Президента України. Це приводить до невирішення конфліктних ситуацій правовим шляхом.

Марія Руденко, для "Детектор медіа"
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY