Експертиза записів, зроблених екс-майором Миколою Мельниченком, показала, що ці записи є змонтованою копією"Українська правда"
Експертиза записів, зроблених екс-майором Миколою Мельниченком показала, що ці записи є змонтованою копією, й ідентифікувати голоси на них неможливо.
Про це на прес-конференції в Києві повідомив директор Київського НДІ судових експертиз Міністерства юстиції Олександр Круть.
За його словами, для проведення судово-фоноскопічної експертизи, до якої були залучені міжнародні експерти (у комісію входили 5 осіб), було виділено 850 тис. грн. на закупівлю обладнання.
Була досліджена 31 фонограма в цифровому й аналоговому вигляді тривалістю понад 36 годин.
"Відновити всі етапи було неможливо, усі розмови на тому або іншому етапі піддавалися компресії", - сказав Круть, повідомляє Інтерфакс-Україна.
"Мовні сигнали, зафіксовані на носіях, були піддані таким викривленням, які не дозволили установити, кому конкретно вони належать", - сказав начальник відділу фоноскопічних експертиз Експертно-криміналістичного центру МВС Росії Владислав Хуртилов.
За його словами, сигнали піддавалися обробці.
"Ці записи - не оригінал, а копія", - заявив він.
Відповідаючи на питання про те, чи знали експерти з самого початку, що надані слідчим Генпрокуратури записи є копіями, Хуртилов сказав: "Про те, що це копії ми довідалися тільки в ході проведення експертизи".
Відповідаючи на питання журналістів, заступник начальника відділу фоноскопічних експертиз Експертно-криміналістичного центру МВС РФ Олена Галяшина відзначила, що слідство поставило експертам понад 20 питань.
Експертиза повинна була, по-перше, дати теоретичну характеристику - відповісти на запитання, наскільки методи експертизи достатні для встановлення автентичності "плівок Мельниченка".
Вони також повинні були з'ясувати, чи є записи копією або оригіналом. "Саме проведена робота дозволила однозначно установити, що це копія з вихідними перекручуваннями", - сказала Галяшина.
Третя група питань стосувалася ідентифікації безпосередньо тих, хто говорить, і "ми науково обґрунтували - чому не можемо ідентифікувати" голоси. Крім того, був проведений лінгвістичний аналіз записів.
Однак, через те, що фонограми піддавалися монтажу, цей аналіз не можна було провести - лінгвістична інформація спотворювалася і фонетично, і синтаксично.
На питання журналістів про те, по чиїх голосах експерти проводили ідентифікацію, Круть сказав, що їм були надані зразки голосів президента Леоніда Кучми, екс-керівників адміністрації президента Володимира Литвина, МВС Юрія Кравченка і СБУ Леоніда Деркача.
Записи досліджувалися, за словами експертів, у Києві, Москві і Вільнюсі.
У експертизі брали участь 5 міжнародних експертів: старший науковий співробітник Київського НДІ судових експертиз Мін'юсту Юрій Попов, завлабораторією комп'ютерних досліджень цього ж НДІ Кирило Усков, заступник начальника відділу фоноскопічних експертиз Експертно-криміналістичного центру МВС Росії Олена Галяшина, начальник відділу фоноскопічних експертиз цього ж центра Владислав Хуртилов і заввідділом фоноскопічних експертиз Центру судових експертиз Мін'юсту Литви Шална Бернардас.
Оцінку результатів самої експертизи, за словами фахівців, дасть слідство.
***
Сам Микола Мельниченко неодноразово закликав не довіряти даній експертизі, оскільки він не передавав для неї ні оригіналів записів, ні записуючі пристрої, ні методику запису.
Генпрокуратура так і не повідомила, де були узяті записи Мельниченка, передані на експертизу.