Підсумкова інформація щодо вибухів на Троєщині станом на 30 серпняЗа матеріалами "УП"
Як відомо, 20 серпня на ринку "Троєщина" пролунало два вибухи, внаслідок чого постраждало 14 осіб, одна жінка померла від травм. 26 серпня київська міліція затримала "організоване злочинне угрупування" у кількості чотирьох осіб, за підозрою у скоєнні вибухів на ринку "Троєщина". Двоє із затриманих мають посвідчення Української народної партії, що входить у блок Ющенка. Ще один затриманий - співробітник 5-го каналу.
УНП заперечило членство підозрюваного у партії. Про це заявили на прес-конференції начштабу Ющенка Роман Безсмертний, лідер УНП Юрій Костенко та керівник секретаріату партії Богдан Соколовський.
Безсмертний навів прізвища учасників угруповування, яке підозрюється у скоєнні вибухів
Серед них є такий собі Олександр Пастух, який працює в штабі кандидата в президенти Богдана Бойка. Саме Пастух визнав, що виготовив пристій, який було використано на Троєщині.
Бойко, на думку політологів, пише «УП», є технічним кандидатом влади і бере участь у виборах для створення інформаційних приводів проти Ющенка.
Ще один учасник – Дмитро Савченко, який працює на "5 каналі", раніше працював охоронцем лідера "Братства" Дмитра Корчинського, а зараз перебуває в партії УНА Едуарда Коваленка.
Ще один учасник цих подій Тарас Швиденко є активістом організації "Тризуб", яка підтримує Богдана Бойка – "Тризуб" входить у коаліцію на підтримку Бойка як кандидата у президенти "Рух українських партіотів". За словами учасників прес-конференції, Швиденко брав участь у розгромі студентських акцій. Затримана, а пізніше відпущена Наталія Ковальчук проживає з Швиденком і працює в секретаріаті УНП – у відділі, який відає документацією, зокрема, партійними посвідченнями.
Як раніше у суботу зранку повідомила міліція, серед затриманих за вибухи два члени "Тризубу", один член УНП і звукорежисер "5 каналу".
Костенко зазначив на прес-конференції, що депутатам-нашоукраїнцям Асадчеву та Жовтяку, які подали звернення до правоохоронних органів, не вдалося отримати відповідь, кого саме було затримано.
У свою чергу керівник секретаріату УНП Соколовський сказав, що посвідчення Пастуха, продемонстроване на прес-конференції в міліції, є фальшивим. Соколовський пояснив, що в коді партійного квитка зашифровано область, район і номер партійного осередка, а також номер члена партійного осередка. Згідно з докуменом, показаним МВС, номер Пастуха 581. Але партійний осередок Бобровицької райорганізації УНП Чернігівської області нараховує лише 38 членів, пояснив Соколовський. Саме до цього осередку, відповідно до шифру, приписаний Пастух. На питання, чи Ковальчук сама могла підробити посвідчення члена УНП, Соколовський сказав, що він в це не вірить. Але він не став коментувати її стосунки зі Швиденком, зазначивши, що "якщо держава засилає агентуру в партію – то це нагадує відомі часи".
Леся Горгота, співробітниця секретаріату УНП, розповіла, що була затримана разом із Наталією Ковальчук у торговому центрі "Метроград" начебто за крадіжку. Обох дівчат доставили до Деснянського райвідділу міліції, де їх допитали. Горготу розпитували про Ковальчук, її знайомих, ставлення до вищої державної влади та її партійність. Коли Горгота сказала, що вона безпартійна, міліція відповіла, що "з нею все зрозуміло" і припинила допит.
Натомість Ковальчук провела у відділку міліції ніч, і зараз перебуває у лікарні під наглядом батька.
Лідер УНП Юрій Костенко назвав вибухи на Троєщині та звинувачення у цьому членів УНП спланованою акцією і нагадав, що
"з підпалу "Рейхстага" почалася диктатура Гітлера". "А українська диктатура може початися з вибухів на Троєщині", - додав Костенко.
"Влада переконалася, що Віктор Ющенко перемагає на виборах, тому вона готується до найстрашнішого силового варіанту", - додав Костенко.
Костенко сказав, що звернувся до генпрокурора Васильєва та глави СБУ Смешка з вимогою розслідувати цей випадок. Фракція "Наша Україна" також вимагатиме розгляду цього питання на сесії парламенту.
Представники УНП не стали коментувати інформацію, що ще за тиждень до вибухів адміністрація Троєщинського ринку заявляла, що має докази підготовки провокацій на ринку з боку Деснянського РВВС.
Кандидат у президенти Олександр Мороз вважає події навколо троєщинського ринку повторенням провокації спецслужб проти нього під час кампанії 1999 року. Мороз вказує на
"разючу схожість змісту подій на Троєщинському ринку і активності спецслужб довкола цього на відомі провокації проти опозиції 1999 року", коли прихильника Мороза звинувачували в замаху на Наталію Вітренко.
"Це ще раз свідчить про готовність спецслужб виконати замовлення нинішнього режиму на зрив виборів або невизнаня їхнього результату", - заявив Мороз, який перебуває в поїздці по Донецькій області.
Але заступник міністра внутрішніх справ, керівник київської міліції Олександр Міленін на прес-конференції у суботу заперечив, що випадок зі звинувачення членів УНП у вибуху на "Троєщині" нагадує провокацію проти Олександра Мороза у 1999 році, коли його прихильника звинуватили у замаху на лідерку ПСПУ Наталю Вітренко.
"Нас (випадок з Морозом) це не стосується", - сказав Міленін.
Відкидаючи політичні мотиви дій міліції, Міленін також наголосив, що з початку серед версій, що відпрацьовувалися міліцією, не було політичної і слідчі самі "були шоковані" зізнаннями підозрюваних. Від перерахував, що спочатку серед версій були лише дестабілізація роботи ринку, розборки між кримінальними угрупуваннями та протиріччя між засновниками ринку. Підозрювані у скоєнні вибухів на речовому ринку "Троєщина" зізналися, що метою їх дій було повалення існуючого політичного режиму, заявив Олександр Міленін.
На прес-конференції також було продемонстровано відеофільм із зізнанням одного з підозрюваних.
Він говорить, що до вибухів його спонукало те, що
"він нічого не може зробити для цієї країни", що він не вдоволений суспільно-політичним становищем і "хотів спонукати, щоб суспільство задумалось".
За словами Міленіна, у ході слідства затримані у скоєнні даного злочину "зізналися повністю".
"За їх словами, мотивом щодо злочинних дій було внесення дестабілізації у суспільство, скомпроментування владних структур та спроба довести громадянам неспроможність влади їх захистити", - говориться в прес-релізі київської міліції, озвученому на прес-конференції.
При цьому на запитання журналістів, чи були присутні при дізнаннях адвокати підозрюваних, представники міліції заявили, що вони відмовилися від адвокатів.
Наразі троє з чотирьох затриманих арештовані. Проти них порушені кримінальні справи за статтями 121 ККУ - "Умисне тілесне пошкодження", що передбачає строк ув'язнення від 7 до 10 років, та статтею 296 – "Хуліганство", що передбачає від 3 до 7 років.
Четвертий підозрюваний затриманий у порядку статті 115 КПК України. Співробітниця секретаріату УНП, затримана у четвер, проходить у справі як свідок і відпущена на свободу без підписки про невиїзд.
На прес-конференції також було продемонстровано речові докази та політичну літературу, вилучені у підозрюваних.Серед них, зокрема, були мобільні телефони, за допомогою яких начебто приведено в дію вибухові пристрої, гаманець із грошима, цвяхи,
"аналогічні тим, що використовувалися у вибухових пристроях" пластикові трубки, суміш у банці з-під "Нескафе", марганцівка тощо. Також були продемонстровані роздруківки з Інтернету, схеми пристроїв, політичні листівки з фашистською символікою, листівки "Свободи" та агітація за Віктора Ющенка.
Підготовано - Наталія Данькова, за
матеріалами "Української правди"