detector.media
08.07.2022 18:32
Війна вплинула на методи опитувань і змінила ставлення до Леніна та Бандери — директор Інституту соціології
Війна вплинула на методи опитувань і змінила ставлення до Леніна та Бандери — директор Інституту соціології
Найчастіше дослідники кажуть про те, що все складніше забезпечити якісну вибірку для дослідження.

Після початку великої війни опитувальні центри відмовилися від «фейс ту фейс» інтерв'ю, що забезпечували точніший результат досліджень. Про це в інтерв’ю «Укрінформу» розповів директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

«Проводяться так звані телефонно-комп'ютерні опитування: комп'ютер «генерує» номери для опитувань, — сказав Євген Головаха. — Це розроблена порівняно недавно у світі методика. Ми донедавна лише експериментували з цією методикою, а зараз вона стала основною. Вже у всіх смартфони. І так звані CATI (Computer Assisted Telephone Interviews), коли проводяться за допомогою вебпомічника, зараз стали вже звичними».

За його словами, у випадку з САТІ «є проблеми з вибірками та інтерпретацією», і це не найкращий метод для дослідження суспільних змін.

«У наших реаліях це єдина можливість з'ясувати громадську думку, бо класичний традиційний метод ми вже не скоро зможемо використати. І це катастрофа, звісно, для нашого моніторингу суспільних змін. Адже ми 30 років за однією методикою проводили «фейс ту фейс» інтерв'ю. Але цього року ми все одно не змогли б проводити, тому що частина території окупована, велика кількість біженців і скласти нормально вибірку неможливо», — пояснює директор Інституту соціології.

Війна зімнила Українців, каже Євген Головаха, посилаючись на дані досліджень після 24-го лютого:

«Я, чесно кажучи, навіть не уявляв, яким шляхом вирішити проблему регіональних відмінностей щодо історії та геополітичного становища України, — каже Євген Головаха. — От із історією все з'ясувалося. Ленін і Сталін абсолютно тепер неприйнятні для українців. А вже і Бандера, і Шухевич, якими лякали на сході, люди й не приймали, і вважали їх нацистами, прийняли тепер якщо не всі, то принаймні більшість. Уявіть собі, що у східному та південному регіоні більшість позитивно ставиться до Бандери та Шухевича».

Нагадаємо, серед ключових прав, гарантованих Конституцією України, найважливішими для респондентів сьогодні є право захищати своє життя та свобода слова. Про це йдеться в опитуванні Соціологічної групи «Рейтинг» на замовлення громадської ініціативи «Український арсенал свободи».

Фото: Вікіпедія

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY