detector.media
17.03.2022 12:00
КЖЕ винесла 24 каналу та журналісту Фахрудіну Шарафмалу дружнє попередження через слова про вбивство росіян
КЖЕ винесла 24 каналу та журналісту Фахрудіну Шарафмалу дружнє попередження через слова про вбивство росіян
Комісія взяла до уваги вибачення журналіста та позицію генерального директора холдингу «Люкс», який засудив вчинок працівника телеканалу.

Комісія з журналістської етики розглянула на предмет порушень стандартів журналістської етики поведінку ведучого 24 каналу Фахрудіна Шарафмала під час прямого ефіру 12 березня 2022 року. Поведінка журналіста спричинила суспільний резонанс.

Під час прямого ефіру йшлося про смерть друга ведучого, офіцера морської піхоти Павла Сбитова. В цьому контексті Шарафмал сказав: «Збройні сили України не можуть знищувати російських дітей, оскільки це заборонено правилами війни та різними конвенціями, зокрема Женевськими. Але я не з ЗСУ, і коли мені випаде нагода розправитися з росіянами, я обов’язково це зроблю. Я дотримуюсь доктрини Адольфа Ейхмана і зроблю все, що від мене залежить, щоб ви і ваші діти ніколи не жили на цій землі, щоб ви відчули, як це, коли помирають ні в чому не винні громадянські люди, для того, щоб ви відчули весь біль та страждання, коли кажете: "А ми не починали війну, це все Путін, ми не хотіли її"».

Ведучий додав, що українці не хотіли війни, але тепер прагнутимуть не миру, а перемоги: «Нам потрібна перемога, і якщо для цього доведеться вирізати всі ваші сім’ї, я буду одним із перших, хто це зробить. Слава нації! І сподіваємось, що такої нації, як Росія, ніколи більше не залишиться на цій землі, бо це виродки, які засмічують цю землю».

Наступного дня, 13 березня, Фахрудін Шарафмал вибачився за свою поведінку, стверджуючи, що в ньому говорив біль втрати і сум за другом, та зазначив, що Україна дотримується усіх міжнародних норм, зокрема і Женевських конвенцій, і ніколи не допустить такого геноциду, який відбувається на території нашої країни.

15 березня 2022 року телеканал опублікував позицію генерального директора холдингу «Люкс» Романа Андрейка щодо інциденту. Той визнав, що журналіст «не впорався із емоціями і видав тираду, яка несумісна ні з редакційною політикою 24 каналу, ні із загальноприйнятими моральними принципами людяності».

На думку КЖЕ, Фахрудін Шарахмал у своєму виступі під час прямого ефіру припустився висловлювань, що прямо закликали до знищення російських дітей, а це може бути розцінене як заклик до вчинення міжнародного злочину. Оскільки такі висловлювання прозвучали в прямому ефірі на телебаченні (і були доступними під час онлайн-трансляції телеканалу в Youtube), вони мали більший ефект, аніж, наприклад, письмове висловлювання для невеликої аудиторії в соціальній мережі.

При цьому Фахрудіна Шарахмала в ефірі не спробувала зупинити співведуча, яка мала для цього можливості. На думку Комісії, лише у випадку спроби інших працівників каналу зупинити Фахрудіна телеканал міг би не нести відповідальності за поширення мови ворожнечі. Хиткий психологічний стан ведучого внаслідок втрати близького друга через агресію російських військ, на жаль, не є обставиною, що виключає відповідальність за поширену інформацію. Радше відповідальністю медіа є моніторинг стану своїх працівників та їх недопущення до ефіру в разі, якщо їхня робота у певному ментальному стані може спричинити порушення журналістської етики чи законодавства.

З огляду на це Комісія вважає, що висловлювання журналіста в прямому ефірі є порушенням вимог пункту 15 Кодексу етики українського журналіста з боку Фахрудіна Шарахмала та 24 каналу.

Пункт 15 Кодексу етики українського журналіста: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».

Комісія взяла до уваги вибачення журналіста у прямому ефірі наступного дня, а також позицію генерального директора холдингу «Люкс» Романа Андрейка, який засудив вчинок свого співробітника. З огляду на це Комісія виносить журналістові та телеканалу дружнє попередження.

Також КЖЕ закликає максимально уникати використання мови ворожнечі у журналістських матеріалах та пам’ятати, що заклики до вчинення геноциду та інших міжнародних злочинів також караються як міжнародні злочини.

Задля уникнення таких закликів під час ефірного мовлення Комісія рекомендує:

Ілюстрація: скріншот трансляції

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY