detector.media
17.05.2004 09:59
АУП представила результати моніторингу політичних новин за квітень
Академія української преси здійснює проект "Моніторинг політичних новин" (керівники проекту докт. соц. н. Наталія Костенко, докт. філол. н. Валерій Іванов). Проект здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження".

В ході проекту проводиться контент-аналіз програм новин провідних українських телеканалів за перший повний тиждень кожного місяця.

Підсумки моніторингу політичних новин за квітень, представлені АУП

Телебачення

На початку квітня увага до політичних та неполітичних новин вирівнюється вперше за весь період спостережень (37% vs 36%). Інтерес до внутрішніх подій в Україні та до міжнародних новин, пов’язаних з Україною, практично однаковий (20% vs 17%). Це можно пояснити релігійними святами.

Про джерела інформації згадують дещо частіше. В перший тиждень квітня частка повідомлень, де джерело інформації відсутнє, зменшилася на 3% у порівнянні з березнем (18%). Суттєвих відмінностей між каналами по цьому показнику не спостерігається; найчастіше джерело інформації називають новини каналу ICTV.

Ключові теми –політреформа в Україні та українці в Іраку. Новини тижня представили події, пов’язані із політреформою: прийняття закону про місцеві вибори (3,8%), згадування інших прийнятих напередодні законів про формування органів влади (1,4%), голосування по проекту 4105 (7,1%), загальні посилання на політреформу (5%). Проте інтерес до політреформування не перевищив увагу до подій міжнародного характеру, пов’язаних із присутністю українських миротворців в Іраці (12,4%). На фоні важливості в новинах цих двох тем увага до діяльності президента помітно знизилось у порівнянні з першим тижнем березня, але події за його участю залишилися пріоритетними на порядку денному.

Доля політреформи стала новиною тільки одного дня. Законопроект про зміни до Конституції попадає у фокус новин тільки в день голосування, потім увага до нього стрімко падає.

Канали не розходяться у визначенні пріоритетних подій тижня. Увага до подій, пов’язаних з українським миротворчим контингентом в Іраку, варіюється на каналах від 6% на Новому каналі до 11% на СТБ, діяльності Президента надається уваги від 2% на Новому каналі до 8% на каналі Інтер, де ця тема виступає ключовою; про проект 4105 повідомляють у 4-6% новин на кожному каналі.

Політреформа як ідея центрує фонові події в Україні. Згадування про політреформу в контексті інших подій варіюється на каналах в межах 4-10% и не присутні тільки на каналі Інтер.

Новини залишаються однобічними із переважанням стверджувального контексту. Представлення новин з альтернативними точками зору зберігається на рівні попередніх п’яти місяців (14%), новин із стверджувальним контекстом –на рівні першого тижня березня 2004 р (59%).

Найнеоднозначніші - внутрішні політичні новини. Однозначність представлення політичних новин в Україні зростає в період з жовтня по грудень 2003 р на усіх каналах, залишаються на цьому рівні по березень 2004 р (контрастні зразки –на каналах УТ-1 та СТБ) і помітно зменшується в новинах “малих” каналів в перший тиждень квітня 2004 р.

В тиждень політичної незадоволеності знижується увага до політичних гравців. У квітні увага до політичних інститутів залишається найінтенсивнішою, проте опустилася до найнижчого рівня за весь період моніторингу новин (62%). Увага до політичних персон стабільно знижується з листопада 2003 р (53%) по квітень 2004 р (37%).

Рейтинг уваги очолює Президент й підпорядковані йому силові відомства. У квітні увага до президента знижується з кожного четвертого до кожного п’ятого повідомлення, однак він все одно очолює рейтинг уваги до політичних інститутів. Події в Іраку й невдале голосування по законопроекту 4105 обумовили підвищення уваги до силових відомств (19%) та до Верховної Ради (17%)

Більшість поступається увагою на користь лівих. Увага до лівих партій й фракцій в новинах зросло з 9% у лютому до 35% у квітні. В інформаційному полі квітневого тижня присутні три політичні сили, увага між якими розподілена рівномірно: більшість (31%), КПУ та СПУ (35%), опозиція в цілому, Наша Україна та БЮТ (34%). З основних фракцій та партій в квітні увага знизилася до Нашої України та СДПУ (о), підвищилася –до КПУ, СПУ, БЮТ, більшості в цілому.

Не зважаючи політичні неуспіхи більшості ставлення до неї в новинах залишається лояльним. В просторі оцінок основні політичні опоненти зближаються – канали розміщують їх переважно в позитивному полі, утримуючись від надмірно критичних суджень на адресу Нашої України та БЮТ. Водночас, більш позитивним іміджем в новинах наділяється “прототип конституційної більшості” у складі КПУ, СПУ, парламентської більшості.

За рівної уваги до політичних сил більшість говорить в ефірі довше. У насичений парламентський тиждень квітня частка синхрона представників державного апарата в новинах помітно скорочується, тоді як частка синхрона представників очікуваної “конституційної більшості” зростає до 58%. Лідерами синхрона являються С. Гавриш (180 сек), К. Грищенко (169 сек.), О. Мороз (140 сек.), Ю. Костенко (120 сек.). Час синхрона В. Ющенко –34 сек., Ю.Тимошенко –17 сек.

Преса

У квітні пройшло пілотне дослідження нового проекту, який передбачає дослідження української періодичної преси. Звичайно, порівняльних даних ще немає, але з результатів конвент-аналізу матеріалів 6 газет (з цього місяця кількість аналізованих газет зросте до 20) видно, що найбільше уваги приділяється чинному президенту Л.Кучмі (увага до нього спостерігається у 54,9 % матеріалів), на другому місці чинний прем’єр-міністр В.Янукович (26,1). Сама до цих персон прикута основна увага журналістів. Увага до інших політиків не досягає й 15%. Індекс цитування Л.Кучми (0,56) знов таки більш, ніж удвічі перевищує інших політиків. За ним йдуть В.Литвин (0,22) та В.Янукович (0,21). Слід відмітити, що якщо урейтингу уваги лідери опозиції займають 5 (В.Ющенко), 7 (Ю.Тимошенко) та 10 (О.Мороз) позицію (П.Симоненко згадувався менш, ніж у 1,5% матеріалів, але його соратник А.Мартинюк зайняв 6 місце), то в індексі цитування їх позиції набагато слабше. У В.Ющенко 17 позиція, О.Мороза – 16, П.Симоненка у переліку найбільш цитуємих політиків зовсім немає. Тільки Ю.Тимошенко опинилася на 5 місці завдяки її посиленому цитуванню в “Сільських вістях”. Це свідчить про ту ж тенденцію, яка спостерігається на телебаченні, коли про опозицію говорять, але слова її лідерам надають мало. Звичайно, доступ до періодичної преси лідери опозиції мають кращий, бо ряд видань підтримує їх позиції, але загальний безпосередній доступ їх до широкої аудиторії залишається утрудненим.
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY