detector.media
09.06.2021 13:19
Дискредитація Байдена та "Україна винна у війні". Антизахідні та проросійські наративи в українських онлайн-медіа у 2020–2021 роках
37% проросійської дезінформації та маніпуляцій, які активно поширюються в Україні, є спрямованими проти західних країн, причому переважно проти США.

Такими є результати дослідження Інститутом масової інформації контенту 15 сайтів*, у яких протягом 2020–2021 років під час різних моніторингів фіксувалися проросійські та антизахідні наративи, фейки, маніпуляції та інформаційні кампанії, які проводились одночасно з російськими пропагандистськими медіа.

Дослідження виявило в українському сегменті інтернету шість сайтів з-поміж 50 найвідвідуваніших, які систематично поширюють проросійські та антизахідні наративи. І після санкцій РНБО щодо пулу телеканалів Медведчука ці сайти сумарно втратили лише чверть аудиторії. До блокування медіа Медведчука ці шість сайтів мали понад 42 млн переглядів на місяць (дані спеціалізованого сайту similarweb.com). За наслідками рішення РНБО три із шести сайтів змінили домени й утратили аудиторію, тоді як інші три залишили аудиторію і сумарно мають 31 млн переглядів на місяць.

Також під час дослідження встановлено, що найпоширенішими категоріями наративів у цих медіа є "зовнішнє керування Україною" (18,5% російської пропаганди в Україні) та "ескалація україно-російської війни – це справа рук України" (14,15%). Найчастіше ці наративи спрямовані проти президентів США та України – Джо Байдена і Володимира Зеленського.

Для цього дослідження обрано шість періодів:

1) 16–22 березня 2020-го – період річниці "святкування референдуму" в Криму;

2) 14–20 травня 2020-го – період інформаційної кампанії щодо діяльності "таємних американських біологічних лабораторій" в Україні та оприлюднення так званих плівок Деркача;

3) 4–10 вересня 2020-го – період інформаційної кампанії щодо американських бомбардувальників, які пролітали над Україною;

4) 2–8 листопада 2020-го – період голосування та встановлення результатів президентських виборів у США;

5) 4–10 січня 2021-го – період штурму Капітолія;

6) 1–7 квітня 2021-го – період ескалації російської агресії щодо України.

Протягом цих періодів дослідженням виявлено 1526 матеріалів з різноманітними наративами, з яких 567 матеріалів (або 37% усіх) містять антизахідні наративи, а 959 матеріалів (63%) – проросійські наративи. Тобто можна казати про проведення в досліджених медіа не лише систематичних проросійських пропагандистських кампаній, а й систематичних антизахідних пропагандистських кампаній.

Загалом найбільше матеріалів із проросійською риторикою виявлено на таких сайтах: "Страна" (381), 112ua (287) та ZIK (285).

АНТИЗАХІДНІ НАРАТИВИ

Розподіл матеріалів з антизахідними наративами не рівномірний за періодами дослідження і пов’язаний із проведенням у ці періоди в українських медіа антизахідних інформаційних кампаній. 

Так, протягом 14–20 травня 2020 року зафіксовано 107 матеріалів з антизахідними наративами (або 19% усіх матеріалів з антизахідними наративами). На цей період припадає кампанія з розкручування так званих плівок Деркача: записів розмови Байдена-Порошенка і заяви щодо необхідності розслідування корупції за участю американських та українських посадовців. Ще один пік припав на січень 2021 року, коли було зафіксовано 137 матеріалів з антизахідними наративами (24% всіх матеріалів). На цей період припала активна критика нової адміністрації США, зокрема нового президента Джо Байдена. Проросійські матеріали активно висвітлювали найменші нюанси подій у Капітолії, порушували питання про можливу фальсифікацію виборів у США. Також проросійські медіа активно поширювали інформацію про зовнішнє управління Україною. У квітні 2021-го почав поширюватися наратив, що саме Захід (зокрема, НАТО) прагне нашкодити РФ і країнам пострадянського простору ("Європа і США розігрують свої комбінації")

Водночас не спостерігається значного зменшення матеріалів антизахідного спрямування після блокування медіа, які входять до сфери впливу Віктора Медведчука.

Найбільше матеріалів з антизахідними наративами виявлено на сайті strana.ua – 173. Також до ключових каналів поширення таких наративів входять медіа з пулу Віктора Медведчука (112ua.tv, zikua.tv, newsoneua.tv), де сумарно виявлено 195 матеріалів з антизахідними наративами. 

ПРОРОСІЙСЬКІ НАРАТИВИ

Далі приклади проросійських та антизахідних наративів у матеріалах сайтів.

СТРАНА

 За місяць збирає 25 млн переглядів (тут і далі – за даними сайту similarweb.com). Засновником цього медіа на сайті strana.ua зазначено ТОВ "Ласмак". Згідно з реєстраційними даними, бенефіціарними власниками цього ТОВ є Ігор Гужва та Ганна Солнцева, а засновниками – Ганна Солнцева та ТОВ "Маджері".

 Основні категорії наративів, які поширювала "Страна":

1. "Ескалація україно-російської війни – це справа рук України, Україна винна в невиконанні Мінських домовленостей" – 53 матеріали протягом усього періоду дослідження. Спостерігається збільшення матеріалів з цим наративом навесні 2021-го, в період стягування російських військ до кордону з Україною та до окупованого Криму.

Приклади:

2. "У Трампа вкрали перемогу на президентських виборах" – 36 матеріалів у період 2–8 листопада 2020 та 4–10 січня 2021 року. Спостерігається ухил щодо однобічного висвітлення підрахунку голосів, зокрема цитування Дональда Трампа (насамперед із соцмереж) та представників його штабу.

Приклади:

3. "Зовнішнє управління" – 37 матеріалів протягом усього періоду дослідження.

Приклади:

4. "Екстремізм / націоналізм / нацизм / радикали в Україні" – 46 матеріалів протягом усього періоду дослідження.

Приклади:

5) "Кінець легенди демократії, Байден – корупціонер" – 34 матеріали. Зокрема, "Страна" почала поширювати цей наратив протягом 19–20 травня 2020-го, коли Андрій Деркач оприлюднив так звані записи телефонної розмови Байдена-Порошенка. По суті, "Страна" здійснювала інформаційний супровід цієї інформаційної операції, яку сама редакція назвала "Байденгейт".

Приклади:

Також на сайті "Страна" поширювалися наративи, якими заперечувалось отруєння Навального ("Если бы это был "Новичок", то живым бы мы его не увидели" у матеріалі від 07.09.2020) та наголошувалося на причетності іноземців до фальсифікації отруєння. У другому випадку йдеться про так звані записи Лукашенка – оприлюднені у вересні 2020-го нібито перехоплені розмови іноземців, у яких обговорювалося створення проблем для Путіна, щоб він не втручався в справи Білорусі.

І ще в переліку матеріалів з категорією наративів "НАТО загрожує Росії" є новина за 06.09.2020 "Американские самолеты отрабатывают ракетные удары по территории России". 

Значна частина цих наративів іде як редакційний матеріал. Також антизахідні та проросійські наративи просували:

 

ГОЛОС.ЮА

 За місяць збирає 2 млн переглядів. Засновником та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "ГОЛОС.ЮА" в реєстраційних документах значиться Оксана Ващенко. Це дружина лідера Комуністичної партії України Петра Симоненка.

Основні категорії наративів, які поширював сайт golos.ua:

1. "Зовнішнє управління" – 51 матеріал.

Приклади:

2. "Ескалація україно-російської війни – це справа рук України" – 31 матеріал.

Приклади:

3) "Успішна боротьба Росії проти коронавірусу, вакцина "Спутнік-В" – 15 матеріалів.

Приклади:

Антизахідні та проросійські наративи просували:

112ua.tv

Дані щодо переглядів за останні місяці відсутні. До потрапляння телеканалів з пулу Медведчука під санкції сайт збирав на місяць 7,5 млн переглядів. Сайт 112ua.tv (до блокування 112.ua) входить до медіапулу Віктора Медведчука, як і zikua.tv (до блокування zik.ua) та newsoneua.tv (до блокування newsone.ua).

1. "Дискредитація чинної влади України" – 56 матеріалів.

Приклади:

2. "Успішна боротьба Росії проти коронавірусу, вакцина "Спутнік-В" – 30 матеріалів.

Приклади:

3. "Екстремізм / націоналізм / нацизм / радикали в Україні" – 29 матеріалів.

Приклади:

4. "Ескалація україно-російської війни – це справа рук України" – 31 матеріал.

Приклади:

5) "Зовнішнє управління" – 55 матеріалів.

Приклади:

Ще сайт 112ua.tv помічено в проросійській та антиамериканській інформаційній кампанії щодо так званих "секретних американських біологічних лабораторій в Україні". "Это какими же нужно быть ничтожествами, чтобы скрывать от своего народа информацию об американских бактериологических лабораториях и об опытах, которые там проводятся?! Это не власть – это организованная преступная группа, а население Украины для них – биомасса для безнаказанного проведения опытов с боевыми вирусами!" – йшлося в матеріалі за 14.05.2020.

Серед матеріалів з антиамериканськими наративами варто відзначити такі:

Антизахідні та проросійські наративи просували:

ВЕСТИ

За місяць збирає 4 млн переглядів. Домен vesti.ua зареєстровано на кіпрську компанію MEDIA HOLDING VESTI UKRAINE LTD. Цю ж компанію вказано і на самому сайті. Медіахолдинг "Вести Україна" пов'язують із міністром-утікачем Олександром Клименком, який після Революції гідності переховувався в Росії.

Основні категорії наративів, які поширювала "Страна":

1) "Ескалація україно-російської війни – це справа рук України" – 23 матеріали.

Приклади:

2. "Кінець легенди демократії, Байден – корупціонер" – 19 матеріалів.

Приклади:

3. "Зовнішнє управління" – 13 матеріалів.

Приклади:

Сайт "Вести" орієнтовно з лютого 2021 року збільшив у рази кількість матеріалів із проросійськими наративами. Це співпало з ескалацією на фронті. Зокрема, 05.04.2021 поширив фейк про вбитого українськими військовими хлопчика: "С момента очередного обострения агрессии Киева против Донбасса это уже вторая жертва, погибшая в результате теракта, организованного украинскими боевиками".

Значна частина цих наративів іде як редакційний матеріал. Також антизахідні та проросійські наративи просували:

ВИСНОВКИ

У лютому 2021-го РНБО завдала удару по проросійській пропаганді в українському телеефірі. Тоді під санкції потрапили телеканали з пулу Медведчука: 112-й, Newsone, ZIK. Пізніше була зупинена спроба вийти цим медіа в ефір під новою вивіскою "Першого незалежного" телеканалу.

Як наслідок, кількість проросійських і антизахідних інформаційних кампаній та наративів в ефірі українського телебачення значно скоротилася. Частина спікерів, які озвучували ці наративи на каналах Медведчука, перейшли на телеканали "Наш" та "Україна-24". Проте загальний градус проросійської риторики дещо зменшився. Разом з аудиторією, яка її споживала.

Натомість в інтернеті такого різкого падіння не відбулося. Після лютневих санкцій РНБО онлайн-аудиторія, на яку поширювали антизахідні та проросійські наративи, зменшилася лише на чверть.

Так, трійка сайтів з пулу Медведчука до санкцій мала загальну кількість місячних переглядів на рівні 11 млн (112.ua – 7,5 млн, Newsone – 2,5 млн, ZIK – 1,2 млн). Нині на спеціалізованому сайті similarweb.com не доступна статистика переглядів цих медіа на нових доменах. Це вказує на низькі показники переглядів зазначених сайтів.

Натомість дослідження ІМІ встановило, що шість сайтів, які протягом 2020–2021 років поширювали матеріали з антизахідними та проросійськими наративами, проводили цілі інформаційні кампанії маніпуляцій та дезінформації, сумарно мали понад 42 млн переглядів на місяць. Тепер же три сайти, які не потрапили під санкції, сумарно мають 31 млн переглядів на місяць (strana.ua – 25 млн, vesti.ua – 4 млн, golos.ua – 2 млн).

Тобто можна казати, що українська онлайн-аудиторія все ще піддається проросійським кампаніям маніпуляцій. І ці медіа з проросійськими власниками продовжують поширювати антизахідні та проросійські наративи. 

Ба більше, аналітики ІМІ зазначають, що сайти пулу Медведчука, strana.ua та vesti.ua, після лютого 2021-го збільшили кількість матеріалів з проросійськими наративами. Зокрема, вони стали лідерами з поширення наративів категорій "зовнішнє управління" та "ескалація україно-російської війни – це справа рук України" під час загострення ситуації на фронті та стягування Росією військ до кордонів з Україною та до окупованого Криму.

*Сайти, які охопило дослідження: 112ua, ZIK, Newsone, "Страна", "Голос.юа", "Вести", "Українські новини", "Подробности","Багнет", "КП в Україні", "Апостроф", "Коментарі", "Телеграф". Загальна вибірка – 1526 матеріалів. 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY