detector.media
Інститут масової інформації
ГО «Детектор медіа»
02.06.2021 08:00
«МедіаЧек»: Новина про «ЛГБТ на війні» не дискредитує українську армію
«МедіаЧек»: Новина про «ЛГБТ на війні» не дискредитує українську армію
Претензії до видання 0629.com.ua експерти вважають необґрунтованими.

«Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» запустили механізм скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. На сайтах «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У випадку, якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР).

Висновок № 106

щодо матеріалу інтернет-видання «0629.com.ua» під заголовком «ЛГБТ на війні. Як вони захищають країну від російської агресії» 

І. Дані щодо скарги та оскаржуваного матеріалу

1. 26 лютого 2021 року до Ініціативи «МедіаЧек» надійшла скарга від громадянки на цей матеріал, який, на думку скаржниці, дискредитує українську армію.

2. Матеріал «ЛГБТ на війні. Як вони захищають країну від російської агресії» оприлюднений 16 лютого 2021 року в рубриці «Общество» («Общество — новости»), авторка — Марина Молошна.

3. Матеріал розповідає про презентацію ветеранського об'єднання «Військові ЛГБТ» 13 лютого 2021 року  у маріупольській арт-платформі «ТЮ!»

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

«Свобода слова та висловлювань є невід’ємною складовою діяльності журналіста.» (п. 1);

«Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу...» (п. 15).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

  1. Повідомлення у ЗМІ про дії чи заходи, що проводяться певною соціальною групою і не мають однозначної підтримки в суспільстві, не мають нічого спільного з дискредитацією.  Медіа не мають замовчувати факти, тенденції та явища незалежно від їхнього сприйняття.
  2. Поняття «дискредитації» не є достатньо чітким і в законодавстві переважно стосується суб’єктів зі сфери бізнесу. Аргументи в розглядуваній скарзі не деталізовані й на прохання Ініціативи не були уточнені скаржницею.
  3. Ініціатива «МедіаЧек» не має підстав вважати цей матеріал неправдивим повідомленням, зокрема з огляду на те, що подібний захід уже проводився у Києві.
  4. Презентацію ветеранського об'єднання «Військові ЛГБТ», як випливає з матеріалу, проводили представники самого об’єднання у вільний від служби в армії час, або колишні військові. Отже, це не є офіційний захід армії.. Природно, що оскільки ЛГБТ-люди становлять певний відсоток українців, то вони є і серед військових.
  5. Українське законодавство не криміналізує гомосексуальних практик, але й не виокремлює ЛГБТ серед ознак, за якими дискримінація людей є неприпустимою, тобто можна сказати, що в цій частині діють загальні норми про заборону дискримінації.
  6. Ініціатива не бачить підстав уважати цей матеріал дискредитацією української армії.

Ініціатива «МедіаЧек» вважає, що редакція інтернет-видання 0629.com.ua у матеріалі «ЛГБТ на війні. Як вони захищають країну від російської агресії» не дискредитувала українську армію.

28 травня 2021 року

Фото: 0629.com.ua

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY