detector.media
28.04.2004 15:55
Віталій Шевченко заблокував внесення змін до рішення Нацради щодо українізації ефіру"Детектор медіа"
Сьогодні Національна рада сімома голосами проти одного ухвалила рішення про внесення змін до рішення №317 від 14 квітня цього року "Про виконання законодавства України щодо мови телерадіопередач і програм". Нагадаємо, що цим рішенням Нацрада визнала виконання законодавства України щодо мови теле- і радіопрограм та передач незадовільним. А також вказала телерадіоорганізаціям, які користуються загальнонаціональними каналами мовлення або ведуть міжрегіональне ефірне мовлення на необхідність забезпечення належних обсягів ефірного мовлення українською мовою та на невідкладне приведення своєї інформаційної діяльності у відповідність з вимогами чинного законодавства щодо мови програм і передач.

Але претензії окремих членів Нацради викликав пункт 4 цього рішення, яким затверджено "Рекомендації щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, які ведуть мовлення на території України або претендують на отримання ліцензії". З 19 квітня 2004 року Нацрада повинна була зобов’язати центральні та міжрегіональні ТРО вести мовлення українською. За виключенням межрегіональних ТРО, що ведуть мовлення на етнічо неоднорідні території (етнічно однорідного населення менше 2/3), у їхніх ліцензіях можуть зазначатися інші мови програм і передач. Щодо ТРО, які ведуть мовлення на кілька населених пунктів у межах одного адміністративно-територіального утворення або в межах одного населеного пункту, може бути вказано українська або не менше 50% української мови. За побажанням ТРО Нацрада може вказати інші мови, опираючись у своєму рішенні на дані останнього перепису населення в цих регіонах, офіційні відомості Держкомнацміграції. Окремим пунктом Рекомендації регулюють питання мови трансляцій у регіонах компактного проживання національних меншин.

Згідно п.4 Рекомендацій визначено, що мовою власного продукту ТРО є державна мова. А програми і передачі іноземними мовами можуть бутив ефірі лише за умови відповідного запису в ліцензії ТРО (п.5).

За словами члена Нацради В.Павленка, мовне рішення Нацради є "правильним", а ось Рекомендації – несвоєчасними, ТРО не готові до впровадження такого рішення, вони вже закупили програмний продукт на новий телесезон, склали відповідні бізнес-плани, таким чином, це рішення докорінно змінить ситуацію на ринку. Член Нацради В Манжосов теж наполягав на тому, що мовне рішення Нацради дає безпідставні переваги ТРО, які мовлять в кабелі. За його словами поняття "регіон компактного проживання" неунормоване, відповідно усі росіяни вважають, що "регіоном їхнього компактного проживання" є вся Україна.

Тому ці члени Нацради наполягали на призупиненні виконання п.4 Рішення, яким вводяться в дію Рекомендації Нацради. Іншою пропозицією членів Нацради М.Фартушного, Т.Лебєдєвої пропонувалося відстрочити дію Рекомендацій до 1 січня 2005 року. А також до листопада цього року пропонувалося провести юридичну експертизу цього документу Нацради на відповідність Конституції України та суспільним інтересам. Цю пропозицію й підтримала більшість членів Нацради. Однак, заступник голови цього органу Віталій Шевченко заявив, що не підписуватиме протокол з цим рішенням, заблокувавши його ухвалення. Він аргументував свою відмову тим, що відстрочення виконання п.4 Рішення Нацради унеможливить ліцензування ТРО, що мовлять в місцях компактного проживання нацменшин. Він повідомив "ТК", що збирається провести консультації з цього питання з експертами. Наразі рішення Нацради вважається чинним, а рішення Нацради №317 до 15 травня 2004 року у Національній раді має бути утворено постійно діючу робочу групу з питань застосування та нормативного використання державної мови в сфері діяльності аудіовізуальних засобів масової інформації.

А до 1 травня 2004 певним управлінням Нацради потрібно розробити пропозиції щодо регламентування в цих Рекомендаціях мови теле- і радіопрограм та передач, що поширюються через кабельні передавальні мережі.

Інф. "Детектор медіа"
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY