Рiшення Нацради з питань телерадiомовлення про виконання норм вiтчизняного законодавства щодо мови телерадiопрограм стосується, передусiм, виконання дiючими ТРК умов лiцензiй i вимог про стовiдсоткове мовлення українською мовою для нових телерадiокомпанiй нацiонального або мiжрегiонального значення.
Як пояснив в iнтерв'ю агентству "Iнтерфакс-Україна" в четвер керiвник прес-служби Нацради Микола Гриценко, тi компанiї, якi працюють, "перелiцензовуватися не будуть".
"Що стосується нових компанiй, якi приходитимуть до Нацради зi своїми програмними концепцiями, то вже з 19 квiтня вони повиннi писати у своїх програмних концепцiях, якщо це загальнонацiональнi канали, "100% українська мова". Тобто тут принципова позицiя, якщо канал претендує на загальнонацiональний статус або покриває територiї бiльше половини адмiнiстративно-територiальних утворень – українська мова вiщання", – зазначив вiн.
Що стосується мiсцевих телерадiокомпанiй, якi вiщають на одну область, на мiсто, на двi-три областi, то тут враховується iнший пiдхiд, пояснив М.Гриценко. "Тут телерадiокомпанiї, виходячи з останнього перепису населення на цiй територiї, виходять до Нацради з листом, з проханням на пiдставi звернення представникiв нацiональних меншин, надати право на виробництво, наприклад, 10% програм мовою нацменшини", – сказав вiн, додавши при цьому, що обсяг мовлення українською мовою не повинен бути меншим за 50%.
Головна вимога до нинiшнiх мовцiв – виконання їхнiх лiцензiй, виданих Нацрадою стосовно обсягу мовлення українською мовою.
Згiдно з рiшенням, до 15 травня представники Нацради в регiонах i центральний апарат, контрольно-аналiтичний вiддiл будуть ще раз монiторити роботу телерадiокомпанiй у планi того, наскiльки вони сприйняли серйозно це рiшення. "Якщо в телерадiокомпанiях, нинi працюючих, є тенденцiя i розумiння до збiльшення української мови, це є для Нацради позитивним чинником того, що цi компанiї йдуть у фарватерi виконання рiшення Нацради. Якщо ж буде зафiксовано iгнорування рiшення Нацради, то, звичайно ж, до цих компанiй вживатимуться санкцiї", – наголосив керiвник прес-служби.
Вiн зазначив, що "не йдеться про те, що поголовно з 15 травня всi повиннi бути "пiд одну гребiнку". "Нi, рiзнi лiцензiї. На жаль, є лiцензiї в Києвi, в яких написано 10% української мови. Це нонсенс. Це видавалося складом попередньої Нацради, але лiцензiя є лiцензiя, документ виданий. У тому ж Донецьку, Кривому Розi у лiцензiях може бути написано i 50% української мови, i 80%. Але й це процентне спiввiдношення на сьогоднi не виконується. Тому рiшення Нацради має, передусiм, стимулювати телерадiокомпанiї таким, можливо, категоричним чином, виконати умови тих лiцензiй, якi в них уже є", – наголосив М.Гриценко.
За його словами, це "програма мiнiмум". Другий етап передбачає приведення мовлення вiдповiдно до даних перепису населення. "Якщо вони вважають за потрiбне звернутися до Нацради, уточнити свою лiцензiї або переоформити, – будь ласка, Нацрада буде готова розглядати i вносити вже конкретнi змiни", – пояснив керiвник прес-служби.
При цьому М.Гриценко позитивно вiдповiв на запитання, чи застосовуватиметься вимога про стовiдсоткове мовлення українською мовою до телеканалiв при перелiцензуваннi. "I при перелiцензуваннi, i навiть до 15 травня закiнчиться монiторинг. Має бути позитивна тенденцiя, адже в нас є загальнонацiональнi канали, якi мають дуже мало української мови, а вони мають лiцензiї, вони вiщають. У деяких записано i 100%, але цих 100% немає", – сказав вiн. За його словами, виконання цих вимог враховуватиметься в разi звернення телеканалiв до Нацради для розширення мовлення, участi в якихсь конкурсах. "I коли цi канали звертатимуться з тих чи iнших питань з переоформлення тощо, то, звiсно, Нацрада ставитиме їм перше питання про виконання цього рiшення", – пояснив вiн.
Говорячи про ситуацiю з росiйськими каналами в Українi, вiн зазначив, що "всi канали iноземнi йдуть у кабелi", а це рiшення, насамперед, стосується ефiрного мовлення телерадiокомпанiй, працюючих в Українi. "Що стосується кабельного мовлення, то буде створена робоча група, яка в принципi контролюватиме процес виконання цього рiшення, i другим етапом будуть рекомендацiї, що стосуються кабельного телебачення", – пояснив М.Гриценко.
Вiн нагадав, що рiшення Нацради носить обов'язковий характер.
interfax