З виступів народних депутатів під час обговорення у парламенті звіту Президента НТКУ Олександра Савенкаimi
Борис Безпалий, фракція “Наша Україна”МИ повинні ...пришвидшити прийняття закону про суспільне, а не державне телебачення, яке б працювало з наглядовою радою в інтересах глядачів України, а не в інтересах тільки вузького клану. Без вирішення цих питань Національний телерадіопростір і надалі залишатиметься під патронатом таких горе-керівників, з якими важко працювати навіть їхнім журналістам, яких ми глибоко поважаємо і яким глибоко співчуваємо.
Юрій Кармазин, фракція “Наша Україна”Хочу запитати у пана Савенка, яка гілка влади - Адміністрація Президента і Оксана Марченко? Ви ж їм більше надаєте ефіру, ніж голові Верховної Ради і всій Верховній Раді разом.
...Не виконана постанова, запроваджена цензура, не зроблені ніякі висновки з того, що було раніше. Що я маю на увазі? Ось переді мною постанова ВР від 13 травня 1996 року, пункт 3: “Висловити недовіру Голові Державного комітету телебачення і радіомовлення Кулику та Президенту НТКУ Савенку як таким, що своїми діям завдали значних збитків національним інтересам і державному бюджету України”. Ця постанова ніким не скасована.
Сергій Гмиря, фракція КПУТут багато і правильно говорилося, що демократія на нашому телебаченні, зокрема, на першому каналі порушується, як і на інших. ...Всім зрозуміло, що причина того, що відбувається на наших каналах – цілковита монополія Президента Кучми на владу. І сьогодні багато виступали представники “Нашої України” і обурювалися з цього приводу. Чому ви обурюєтесь? Ви вчора залишили за Президентом необмежені повноваження. І результат буде той, який ви запланували – цілковита монополія Кучми на владу і відсутність демократії в ефірі.
Володимир Литвин, Голова Верховної Ради Є проблема законодавства, і є проблема совісті, і є проблема відповідальності. А реальність така, що Верховна Рада останньою постановою від 3 лютого 2004 року (про висвітлення діяльності п”ятої сесії Верховної Ради – Ред.) врахувала більшість пропозицій телекомпанії, конкретизувала обсяг програм і джерела фінансування їх створення. Однак керівництво Першого Національного свідомо ігнорує державне рішення парламенту, і давайте про це відверто скажемо. Ви, шановні колеги, очевидно пам”ятаєте, яка була розгорнута кампанія оточенням керівництва НТКУ з дискредитації голови Верховної Ради України начебто за політичний тиск з мого боку. То давайте будемо чесними і послідовними до кінця: Верховна Рада України, а я виконую волю Верховної Ради України, діяли і діємо в рамках відомого закону про висвітлення діяльності органів державної влади і прийнятої нами постанови. Не більше того. Причому ми прозоро будували стосунки на договірних засадах, а тому свої права на висвітлення діяльності парламенту чітко регламентували у відповідній угоді. Я хочу поставити питання: “Хто ще з вищих державних установ пропагує свою діяльність на Першому Національному телеканалі на підставі двосторонньої угоди?” Хто, Іван Сергійович? (Іван Сергійович Чиж, голова Держкомітету з питань телебачення і радіомовлення – Ред.) Кабінет міністрів без такого документу що, не може дочекатися ефіру? Втім є один фоліант, якому ви беззастережно довіряєте – темник.
Якщо вже оцінювати ідейно-художній рівень мовлення Першого Національного телеканалу, утвердження ним духовності, моральних цінностей, то слід це робити з огляду на знакові події. Зокрема, такі як нещодавнє святкування 190-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Не пригадую, чи за радянських часів і за останні десять років щоб урочисте засідання з нагоди ювілейної дати Великого Кобзаря було позбавлене прямої телетрансляції УТ-1. Для України Шевченко - один на всі часи, для керівництва НТКУ він - один із багатьох претендентів на національний телеефір. Не знаю, шановні керівники, чи до вас надходять листи від обурених громадян з цього приводу, а я їх отримую дуже багато. Невже Олександре Миколайовичу (Савченко – Ред.), і вам не довіряють самостійно розбиратися, що важливо для українського народу, а що для нього тимчасове і перехідне? Невже без підказки, без суфлера ви не в змозі прийняти самостійне рішення? Невже ви не розумієте, що такими безглуздими директивами власне вас принижують? Було б цілком логічно, шановні колеги, і я звертаюся до вашого сумління, ще раз повернутися до розгляду законопроектів щодо розширення повноважень Верховної Ради України у частині призначення керівників Національної теле- і радіокомпаній. І повернутися до розгляду питання слідчої комісії. І непотрібно прикриватися кількістю хвилин, коли показували ту чи іншу особу. Давайте будемо поважати одне одного, а якщо ви у моїх словах вбачаєте якусь упередженість – то візьміть олівець і порахуйте, що ви показуєте, і кого ви показуєте, і вам усе стане зрозуміло. Я думаю, якщо Верховна Рада не буде себе поважати, нас ніколи поважати не будуть.
imi