Апеляційний суд міста Києва направив на новий розгляд справу за позовом ЗАТ “ТНК-Україна-Інвест” до газети “Голос України” та її оглядача Сергія Лавренюка про відшкодування немайнової (моральної) шкоди у розмірі 238500 грн. з кожного відповідача, а також сплати державного мита.
Конфлікт між газетою „Голос України” та „Лисичанськнафтооргсинтезом” (ЛиНОСом) триває з 1997 року, коли у газеті з’явилися публікації з приводу її діяльності. У 2002 році до судових справ видання долучилося ЗАТ “ТНК-Україна-Інвест”, матеріали за підписом прес-служби якої були опубліковані у виданні у жовтні 2002 року. Після цього Сергій Лавренюк проводив журналістське розслідування, що стосувалося діяльності компанії та причетності до неї іншої компанії - „Продінторг”.
Нагадаємо, що стосовно публікацій та викладених у них фактів паралельно розглядаються дві справи – про захист честі, гідності та ділової репутації та про відшкодування моральної шкоди.
22 квітня 2004 року Верховний суд України розглядатиме касаційну скаргу журналіста на рішення Апеляційного суду міста Києва. Згідно із цим рішенням, відповідачі мають не тільки опублікувати спростування неправдивих відомостей, а й зобвязує автора статтей принести свої вибачення.
Що стосується позову про відшкодування моральної шкоди, то заступник головного редактора “Голос України” Сергій Демський, коментуючи його кореспонденту ІМІ, зазначив, що “жоден нормальний, незаангажований суд не виніс би такого рішення – відмовили б одразу. Проте, ми задоволені, що Апеляційний суд все ж таки встав на наш бік та об”єктивно розглянув справу».
За словами журналіста Сергія Лавренюка, суд встановив, що у матеріалах справи немає жодного доказу, що відповідача повідомляли про суд. Про це свідчать дати відправлення телеграм та поштові штампи. У такий спосіб, стверджує журналіст, він був позбалений права на захист, передбаченого чинним законодавством, зокрема, статті 160 ЦПК України. “Судом першої інстанції не було безпосередньо досліджено в справі мої пояснення та інші докази. Однак це не завадило судді Т. Щасній дійти висновку, що “відповідачі усвідомлювали недостовірність інформації”, тоді як факти свідчать про зворотнє, оскільки на даний час справа, що лягла в основу рішення, оскаржується у касаційному порядку”, - повідомив Сергій Лавренюк.
- Рішення Апеляційного суду м. Києва було ухвалене завдяки втручанню колег-журналістів, правозахисній медіа-підтримці та увазі громадськості. Оскільки зрозуміло, що транснаціональна корпорація тисне, як-то кажуть, іншими можливостями. А у даному разі, нам вдалося відстояти, на жаль, очевидні речі.
Залишається сподіватися, що під час нового розгляду цієї справи, суд не даватиме приводу для звинувачення в упередженості та заангажованості.
imi2 квітня Апеляційний суд продовжить розгляд апеляційної скарги газети “Голос України”ТНК демонстративно затягує розгляд справи