detector.media
Галина Петренко
11.11.2020 10:00
Нестерпна крихкість медійного буття. Медіапідсумки 2–10 листопада 2020 року
Нестерпна крихкість медійного буття. Медіапідсумки 2–10 листопада 2020 року
Минулий тиждень, як і будь-який тиждень в Україні, був багатий на медійні новини.

Зокрема, «Дзеркало тижня» назвало керівника Офісу президента (ОП) Андрія Єрмака віцепрезидентом України в новині про привітання Джо Байдена з перемогою на президентських виборах США. Хтось сприйняв цю подачу інформації як вдалий жарт, хтось говорив, що її не варто було би публікувати саме в рубриці «Новини», хтось навіть завчасно «ховав» одне з найстаріших видань України як більше вже не якісне. А мені цей тролінг нагадав нашу нещодавню розмову з одним політичним журналістом про те, чому в його віш-листі для інтерв’ю в якийсь момент були кілька співробітників ОП і жодного міністра. Проблема тут, з одного боку, полягає в тому, що в Україні справді існує певне розбалансування влади на користь найближчого оточення президента, незалежно від його персоналії. З іншого боку, це традиція української політичної журналістики з давніх давен — пояснювати процеси в державі через призму інтересів президентської канцелярії.

Інша новина полягає в тому, що Міністерство культури та інформаційної політики продовжує підготовку до запуску на базі інформагентства «Укрінформ» (і, звісно, з державним фінансуванням) супутникового телеканалу Euronews. На початку вересня Euronews також локалізувався у Грузії, розпочавши цілодобове мовлення грузинською мовою. До цього близько року він транслював на території Грузії свою англомовну версію. Також мовник уже вийшов на ринки Албанії та Сербії. Детальніше про історію Euronews в Україні та нову стратегію регіональної експансії мовника «Детектор медіа» розповість в окремому матеріалі.

Ще один процес, за яким ми з інтересом спостерігаємо, але вже на індустріальному рівні — суперечка між «Медіа Групою Україна» та «1+1 медіа» довкола формату The Masked Singer. Минулого тижня відбувся фінал «Маскараду», й суперечка вже триває довше, ніж це шоу (правда, невідомо, чи не хотіла би «1+1 медіа» зробити другий сезон).

Наскільки я знаю, є дві різні точки зору: одного мовника й іншого. Я думаю, що якщо між ними є дискусія, вони знають легальний спосіб, як вирішити цю дискусію, — прокоментував ситуацію міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в ефірі програми «Hard з Влащенко» на каналі «Україна 24».

Ви маєте на увазі суди?

Я не знаю. Можливо, суди. Можливо, домовлятися. Я не в курсі цієї теми. Нагадаю, я на каналі («1+1». — Ред.) не працюю впродовж уже більше ніж року.

А щоб ви краще уявляли, яких перспектив у цьому кейсі більше — судитися чи домовлятися, — а також наскільки крихким об’єктом авторського права є телевізійний формат, почитайте повний перелік подібностей та відмінностей The Masked Singer та «Маскараду» зі звіту FRAPA. Подібності:

Відмінності:

Як ви вже знаєте, сама FRAPA оцінила ступінь подібності у 73 %. У цієї організації є дуже мила покрокова інструкція для ситуацій, коли правовласник вважає, що його формат скопіювали. «Зверніться до компанії, яка, на вашу думку, порушила ваш формат. Будьте твердими, проте ввічливими, повідомте їм, чому ви з ними зв’язуєтесь, і перелічіть свої аргументи. Запропонуйте зустріч», — це одна з цитат із цієї інструкції. Якщо ступінь подібності, згідно з експертизою FRAPA, становить більше 80 %, FRAPA може запропонувати процес медіації та переадресує справу до Всесвітньої організації інтелектуальної власності. «Якщо ви не хочете медіації, зверніться до спеціалізованого юриста». Якщо ж ступінь подібності становить менше 80 %, FRAPA не може стверджувати, що мова про копіювання формату. «Якщо ви не згодні, попросіть юриста допомогти вам».

Так що судитися чи домовлятися — питання насправді відкрите, й неправильних відповідей на нього немає.

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY