Протягом 2003-го року до Європейського суду з України надійшла 1981 скарга, повідомили кореспондентам ІМІ у прес-службі Євросуду. Загалом кількість бажаючих оскаржити рішення українських судів протягом останніх років постійно збільшувалась. За даними Євросуду, у 2001-му році з України надійшло -1487 скарг, у 2002-му - 2549. Між тим, з 1997-го року від часу, коли наша країна ратифікувала Конвенцію про захист прав і основних свобод людини, Європейський суд виніс лише 8 рішень в «українських» справах, ще 175 зараз розглядаються. І не зважаючи на те, що рішення Євросуду в Україні мають виконуватись, це поки що реально мало чим може допомогти позивачам.
Фредерік Гра, французький юрист, який зараз бере участь у семінарі, організованому Радою Європи в Києві, роз’яснив, що на сьогодні українські громадяни, котрі шукають правди в Європейському Суді з Прав Людини, не є достатньо захищеними законом, оскільки протокол, який передбачає мораторій на виконання рішень національного законодавства на час розгляду справи Євро судом, не є ратифікований українським парламентом. «У опонентів є всі шанси знищити бізнес позивача до Європейського суду, доки Страсбург визначиться з вердиктом. Поза тим, кожна резонансна справа, як, наприклад, справа українського радіо «Континент», має обов’язково розглядатись у контексті актуальних політичних подій у державі. Можна казати про юридичні підстави виконати рішення національного органу правосуддя, а можна - про відсутність політичної волі забезпечити українських громадян реальним правом відстоювати свої інтереси через Європейський суд».
На думку українських юристів, навіть ратифікація цього протоколу не зупиняє виконання рішень національних судів, оскільки чинним законодавством передбачено інший порядок виконання рішень. Рішення або вирок суду набирає чинності з моменту їх проголошення в апеляційній інстанції. Юристи наголошують, що в цьому випадку існує колізія двох систем права: європейського та українського.
Якщо брати до уваги розгляд справи у Європейському суді, то у випадку із радіо «Континент», за умови існування ратифікованого протоколу, у адвокатів, які представляють інтереси цього засобу масової інформації в Україні, було б набагато більше шансів захистити його від негативних наслідків, які ми спостерігаємо сьогодні.
ІМІ