detector.media
ГО «Детектор медіа»
pixabay.com
18.09.2018 12:38
Про що мовчали новини в серпні 2018 року
Про що мовчали новини в серпні 2018 року
Узагальнений моніторинг за 27 серпня — 1 вересня 2018 року матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування важливої для суспільства інформації.

Примітка: за 2018 рік — це дані за 27 серпня — 1 вересня, 21–26 травня і 5–10 лютого. За 2017 рік — це дані за 6–12 листопада, 21–26 серпня та 15–20 травня.

1. МАТЕРІАЛИ З ПОРУШЕННЯМИ ПРОФЕСІЙНИХ СТАНДАРТІВ, ЯКІ МОЖУТЬ СВІДЧИТИ ПРО ОЗНАКИ ЗАМОВНОСТІ (ЦЕНЗУРИ)

Загалом протягом звітного тижня в підсумкових випусках щоденних новин досліджуваних телеканалів була така кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

На звітному тижні серпня матеріалів із ознаками замовності було на каналах відчутно менше, ніж у попередній період моніторингу. При цьому трійка лідерів антирейтингу залишилася незмінною. На СТБ, 5-му каналі й на «1+1» таких матеріалів було небагато. На «UA: Першому» таких матеріалів узагалі не було (вже четвертий моніторинг поспіль).

Як і раніше, значну частку матеріалів із ознаками замовності на більшості каналів становлять матеріали «паркетного» характеру (засідання, поїздки регіонами, урочистості тощо) або ж незбалансовані коментарі окремих політиків чи посадовців на різні теми. На звітному тижні найчастіше в подібних матеріалах у позитивному контексті з’являлися прем’єр Володимир Гройсман (16 матеріалів на чотирьох каналах), Президент Петро Порошенко (10 матеріалів на шести каналах) і народний депутат Сергій Каплін (5 матеріалів на одному каналі). По каналах найбільше подібних матеріалів було на «Інтері» (23 матеріали), «Україні» (9 матеріалів) і ICTV (8 матеріалів). На звітному тижні кількість таких матеріалів (48) була меншою, ніж у травні (75), але загалом дуже високою, з урахуванням того, що подібні повідомлення майже завжди не містять суспільно значущої новини, бо повідомляють просто про поточну роботу посадовців чи депутатів або про їхні суб’єктивні міркування з різних приводів.

Наприклад, 28 серпня всі канали, крім «UA: Першого», подають інформацію про щорічну зустріч Президента Порошенка з українськими послами, де головною новиною ставлять слова Президента про те, що Україна розірве договір про дружбу з РФ. Порошенко також каже, що «вже найближчим часом очікує від МЗС необхідний пакет документів для початку реалізації цього процесу». Жоден із каналів не поставив (принаймні міністру закордонних справ, якщо доступу до Президента журналісти не мали, але Президентові можна було надіслати інформаційний запит із цього приводу, чого канали також не зробили) цілком логічне запитання: чому це починає робитися на п’ятий рік війни? Саму цю думку, щоправда також із порушенням стандартів, висловила ведуча на ICTV: «Яка дружба, коли ми воюємо? Україна нарешті збагнула, що навіть формальна і на папері угода про дружбу дисонує зі здоровим глуздом і не витримує жодної критики». За стандартами, таку думку повинні озвучувати не журналісти, а учасники політичного процесу. Крім того, це питання заслуговувало й на експертну оцінку, чого канали також не подали.

Або 1 вересня «Інтер», ICTV й «Україна» повідомляють із посиланням на прем’єра Гройсмана, що уряд виділив 1 млрд грн на переоснащення початкової школи. Жоден із цих трьох каналів не повідомляє при цьому, з якої саме бюджетної статті уряд «виділив» ці гроші. Це є важливим для повноти інформації моментом, адже ці гроші мали бути запланованими урядом ще в законопроекті про цьогорічний бюджет, отже уряд просто виконав свою функцію, рутинну роботу. Й інше питання, яким не зацікавилися журналісти: чи такої суми насправді вистачає для якісного переоснащення всіх українських шкіл (при тому, що на більшості каналів на звітному тижні виходили численні сюжети про те, що велика кількість шкіл матеріально-технічно не готова до цих змін у навчальному процесі). Натомість у своїх матеріалах канали надають слово самому Гройсману для позитивного меседжа про те, як уряд підтримує освіту і працює над її реформою.

«Інтер» протягом звітного тижня відстежував поїздку двох народних депутатів — Наталії Королевської («Опозиційний блок») і Сергія Капліна (формально БПП) — Луганською й Донецькою областями і періодично надавав слово лідеру «Опозиційного блоку» Юрію Бойку для коментування різних тем. «Інтер» та «Україна» також відстежують пересування лідера Радикальної партії Олега Ляшка. «Інтер» і ICTV — пересування лідерки «Батьківщини» Юлії Тимошенко.

Ознаками замовності в усіх матеріалах такого виду є порушення стандартів балансу думок (слово надається лише політику / чиновнику й не надається тим людям, яких тема зачіпає безпосередньо, не надається політичним опонентам, не надається експертам у складних темах), відокремлення фактів від думок (використання лексики урочистого стилю, що штучно підвищує статус простої дії — «заявив», «закликав», «наголосив», «підкреслив» тощо, або оцінної лексики на позначення тієї ж простої дії — «впевнений», «переконаний», «наполягає», «визнає» тощо), повноти інформації (крім ігнорування важливих для теми деталей, повністю ігноруються важливі бекґраунди). У значній частині таких повідомлень або немає новини як такої, або ж у новинах про реальну подію невиправдано велику увагу канали приділяють участі в події певного посадовця чи політика.

Із цих матеріалів на звітному тижні були такі:

27 серпня:

28 серпня:

29 серпня:

30 серпня:

31 серпня:

1 вересня:

***

На каналі «Інтер», крім згаданих вище матеріалів, були й інші.

27 серпня Андрій Єрмолаєв у ролі експерта обґрунтовує російський сценарій «реінтеграції Донбасу» в Україну, збудований на переговорах українського керівництва з ватажками квазіреспублік. Жодного балансу думок, попри явну спірність заявленого, в матеріалі немає. Як і бекґраунду самого Єрмолаєва (який за часів президентства Януковича чотири роки обіймав посаду директора Національного інституту стратегічних досліджень, а ще раніше був заступником з ідеологічних питань голови Народно-демократичної партії — «партії влади» часів президентства Кучми).

29 серпня в ефір вийшов матеріал, у якому представники кількох облгазів кажуть, що «опалювальний сезон на межі зриву», і звинувачують Кабмін і «Нафтогаз» у «несправедливих» тарифах. При тому слово у відповідь представникам Кабміну та «Нафтогазу» надано не було. Того ж дня в ефір вийшов матеріал про те, що в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв і керівник НАБУ Артем Ситник очолюють «антирейтинг народних симпатій». Посилаються при цьому на опитування соціологічної групи «Рейтинг». Дані цього соцопитування не дають підстав говорити про «очолення антирейтингу» саме Супрун, Коболєвим і Ситником, оскільки в соцопитуванні є список із 21 політика / чиновника, підібраних випадковим чином (імовірно — виходячи з побажань замовника дослідження), і в цьому списку немає ключових фігур, зокрема й тих, які можуть мати ще вищий рейтинг недовіри населення. Крім того, самі соціологічні дані подано недостовірно, без всіх необхідних позицій.

У матеріалі 31 серпня про те, що вчителям на Прикарпатті два місяці не платять зарплату, трибуна для незбалансованої критики влади надається голові регіональної організації «Опозиційного блоку». У матеріалі про свято 1 вересня в київській школі — піар народного депутата Олександра Третьякова, «завдяки» якому нібито було профінансовано будівництво шкільного стадіону.

В усіх згаданих вище матеріалах «Інтера» крім стандарту балансу думок часто грубо порушується стандарт відокремлення фактів від думок, за рахунок висновків і оцінок журналістів, безпідставних узагальнень. Приклади:

І в багатьох матеріалах грубо порушується стандарт достовірності інформації. Значна кількість фактів і частина суб’єктивних думок подається або взагалі без посилань на джерела інформації, або з некоректними посиланнями (розмитими, узагальненими тощо), є й посилання на інтернет-джерела:

***

На телеканалі «Україна» крім згаданих вище протягом звітного тижня були й інші матеріали з грубими порушеннями стандартів, що можуть свідчити про замовність. У кожному випуску новин каналу обов’язково є матеріал про благодійні заходи Фонду співвласника каналу Ріната Ахметова. 30 серпня — незбалансований матеріал про те, що київська прокуратура звинувачує в хабарах працівників аеропорту «Бориспіль».

В усіх згаданих матеріалах грубо порушуються стандарти балансу думок і повноти подачі інформації. Крім того, журналісти «України» порушують стандарт відокремлення фактів від думок, вдаючись до власних висновків і оцінок, до безпідставних узагальнень. Приклади:

І в багатьох матеріалах грубо порушується стандарт достовірності подачі інформації. Найчастіше за рахунок подачі фактів взагалі без будь-яких посилань, рідше подачі як фактів, так і суб’єктивних думок з взагалі безособовими або узагальненими псевдопосиланнями:

Як і на попередніх звітних тижнях, у випусках новин «України» гостями студії продовжує бути обмежене коло політиків. Так, цього тижня гостями студії знову були 27 серпня лідер партії «Основа» Сергій Тарута, а 1 вересня — лідер Радикальної партії Олег Ляшко. При цьому ведучий припускається компліментарних оцінок на адресу гостей і ніяк не намагається балансувати сказане ними за допомогою бекґраундів або запитань про конкретику.

***

На ICTV, крім уже згаданих вище «паркетних», у сюжеті за 1 вересня — піар народного депутата Третьякова, який «вибивав з бюджету гроші» на будівництво шкільного стадіону.

У матеріалах з ознаками замовності на каналі порушуються стандарти балансу думок і відокремлення фактів від думок. Приклади:

Чимало фактичної інформації в новинах каналу подається або взагалі без будь-яких посилань на джерела, або ж із посиланням на соцмережі чи на узагальнені джерела:

***

На СТБ крім вищезгаданих матеріалів «паркетного» характеру 30 серпня вийшов матеріал про розвиток космічної галузі в Україні, де непропорційно велику увагу приділено ролі в розвитку галузі другому Президенту України і тестю власника телеканалу Леоніду Кучмі.

***

На «1+1» і на 5-му каналі, крім згаданих вище матеріалів «паркетного» характеру, інших не було.

***

На «UA: Першому» матеріалів із ознаками замовності на звітному тижні не було.

Матеріалів із ознаками замовності бізнесової тематики на звітному тижні на ICTV було чотири: про переваги продукції компанії з виробництва дронів DroneUA (27 серпня); про те, що авіаперевізник Ryanair відкриває дешевий авіарейс «Київ — Берлін» (29 серпня); іміджева реклама заводу власника телеканалу «Інтерпайп НТЗ» (30 серпня); іміджева реклама будівельної корпорації KAN Development і київської гімназії «А+» (1 вересня).

На «Інтері» було три таких матеріали: про суди щодо мита на українську селітру — в інтересах фірташевського виробництва Group DF (30 серпня), пряма реклама харківського ринку «Барабашова» як місця, де є найбільший вибір шкільних товарів і найнижчі на них ціни (31 серпня) й іміджева реклама будівельної корпорації KAN Development і київської гімназії «А+» (1 вересня).

На «Україні» — один такий матеріал про те, що Криворізький ремонтно-механічний завод (ахметовського концерну «Метінвест») має вільні вакансії і запрошує охочих на роботу (28 серпня).

Примітка: під поняттям «влада» розуміються як окремі інститути влади (ВР, АП, Кабмін, окремі міністерства, обласні чи міські органи влади тощо), так і окремі персоналії, які уособлюють цю владу, обіймаючи певні владні посади.

Примітка: коли йдеться про опозицію, маються на увазі будь-які політичні сили чи політики, які на цей час чітко декларують свою опозиційність чинній владі. Незалежно від їхніх мотивів і бекґраундів. Матеріалів із ознаками замовності про опозицію негативної тональності в новинах, які розглядаються цим моніторингом, поки що немає.

У матеріалах із порушеннями стандартів, що можуть свідчити про ознаки замовності (цензури), канали порушують такі стандарти:

2. ЗАМОВЧАННЯ КАНАЛАМИ СУСПІЛЬНО ВАЖЛИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ У СЕРПНІ 2018-го:

Примітка: за 2018 рік — це дані за 27 серпня — 1 вересня, 21–26 травня і 5–10 лютого, за 2017 рік — це дані за 6–12 листопада, 21–26 серпня і 15–20 травня.

Жоден із каналів не повідомляв про таку подію цієї тематики:

Жоден із каналів не повідомляв про такі події цієї тематики:

Інші прикметні теми, замовчані всіма каналами:

Моніторинг здійснює громадська організація «Детектор медіа» за підтримки уряду Королівства Данії. Висновки й погляди, висловлені в моніторинговому звіті, можуть не збігатися з позицією уряду Королівства Данії. 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY