detector.media
Сергій Лефтер
Скрін-шот Подробности
19.03.2015 09:59
Кто хочет сегодня поработать? «Інтер» та «Україна»!
Кто хочет сегодня поработать? «Інтер» та «Україна»!
Піар-епопея Дмитра Фірташа в українських ЗМІ триває. Огляд висвітлення порушень стандартів журналістики у підсумкових щотижневиках ICTV, «України», «1+1», «Інтера» та 5-го каналу за 15 березня 2015 року.

Піар-епопея Дмитра Фірташа в українських ЗМІ триває. Як і минулого тижня, «Подробности недели» та «События недели» стали в один ряд, щоби попрацювати на імідж керівника Group DF, що володіє «Інтером». Причому інформаційний привід знову надуманий.

Загалом, цього разу тижневики «України» та «Інтера» стали лідерами замовних матеріалів. Рекламували й політичні сили, й бізнес власників, і інший бізнес. Витрачаючи на джинсу дорогі ефірні хвилини в прайм-таймі, редакції опускали інші важливі теми.

А «ТСН. Тиждень» («1+1») випустив антикремлівський сюжет, явно маніпулюючи фактами.

«ФАКТИ ТИЖНЯ З ОКСАНОЮ СОКОЛОВОЮ», ICTV (випуск о 18:45)

Розповідаючи про смерть екс-регіонала Пеклушенка, журналістка подає слова одного (!) із сусідів загиблого, але в закадровому тексті посилається на «сусідів».

«Христина Коціра, кореспондент: Господар будинку, колишній губернатор, та екс-депутат від ПР, Олександр Пеклушенко. Того дня сусіди Пеклушенка нічого дивного не помітили.

Олексій, сусід: Без двадцати час я услышал, как бутылкой так, треск».

Оціночне судження — в матеріалі про залишені в Україні активи чиновників-утікачів. Журналістка вказує, що на території заповідника є маєток, який «пов’язують» із колишнім міністром Клименком. Але хто пов’язує — не зазначає.

«Лариса Задорожна, кореспондент: Вони там, на російських хлібах, а майно залишається тут. Колись це був заповідник, а зараз тут маєток, який пов’язують із колишнім міністром доходів і зборів».

Схожі посилання на невідомих осіб допускає автор матеріалу про зникнення Путіна.

«Микола Тірільов, кореспондент: Між тим на думку низки експертів, звіт Бортнікова став для Путіна справжнім шоком.

<…>

Микола Тірільов, кореспондент: Експерти відзначають, в інформаційному полі іде справжня війна зливів: ФСБ Бортнікова проти слідчого комітету Путіна, який намагається відвести Домовклів меч від вертикалій Рамзан Кадиров».

Подібна помилка є і в сюжеті про підвищення тарифів. Журналіст подає соціологічні дані, посилаючись на невідомих людей.

«Володимир Соколов, кореспондент: Найсильніше тарифи вдарять по тим, хто газом опалює свої будинки. А це, кажуть фахівці, приблизно третина населення».

У матеріалі про «продовження феміди» над суддями Печерського суду м. Києва кореспондент акцентує увагу, що засідання проводяться у Вінниці. Мовляв, це «невипадково». По суті, він прямо пов’язує це з тим, що Вінниця — «вотчина Президента». Це є оціночним судженням.

«Максим Крапівний, кореспондент: Щоб київських жерців судили не в Києві клопотала Генпрокуратура, Мовляв, столичні судді своїх не здадуть. І чесного рішення не винесуть. Вінницю — вотчину Президента, обрали не випадково. Та навіть там судді підтримали своїх, та призначили найлояльнішу міру запобіжного заходу».

В цьому матеріалі журналіст подає коментар Сергія Власенка. Представляє його і як нардепа, і як адвоката. Втім, Власенко не може поєднувати посади. Крім того, в реєстрі адвокатів України «картка» Сергія Володимировича Власенка відсутня. А отже, доцільність подачі його коментаря як адвоката — під сумнівом. Інших фактів, які б дозволили повірити у виправданість, автор не наводить.

ВАЖЛИВІ ТЕМИ, ЯКІ НЕ ВИСВІТЛИЛИ В ТИЖНЕВИКУ:

«СОБЫТИЯ НЕДЕЛИ», «Україна» (випуск о 19:00)

Традиційно ефір підсумкового випуску «України» не обійшовся без корпоративної реклами.

У першій половині ефіру — начитка, в якій ведучий рекламує групу «СКМ» Ахметова, яка, за словами Олега Панюти, справно платить податки. До структури «СКМ» входить і канал «Україна».

Після начитки — два синхрони. Один — голови Незалежної профспілки шахтарів України Михайла Волинця та нардепа від «Опозиційного блоку» Володимира Гусака. Згідно з інформацією на офіційному порталі парламенту, на момент обрання восени минулого року Гусак працював у «Метінвесті», яка також входить до «СКМ». Таким чином редакція вбила двох зайців — прорекламувала і бізнес власника, і політичну силу.

«Олег Панюта, ведущий: Более 32 миллиардов гривен в виде налогов и пенсионных сборов заплатил государству крупнейший национальный инвестор компании Рината Ахметова “СКМ”. И это рекордная сумма!

Владимир ГУСАК, народный депутат Украины, фракция партии “Оппозиционный блок”: Зараз в економічній кризі в Україні стрімко зросла заборгованість по зарплаті. За минулий рік вона зросла у чотири рази, і зараз складає 2,5 мільярди гривень. Так от на підприємствах СКМ вся зарплата сплачується своєчасно і в повному обсязі».

Наступний у верстці матеріал — теж корпоративна джинса. Журналіст прорекламувала благодійність власника каналу Ріната Ахметова.

«Римма Филь, координатор Гуманитарного штаба Рината Ахметова: Ринат Ахметов оказывает помощь от всего сердца и абсолютно искренне! И просит всех, кто нуждается, не стесняться и приходить, и получать нашу гуманитарную помощь!

Виктория Чистюхина, кореспондент: Чтобы обеспечить нуждающихся мирных жителей региона, на этой неделе в Донецк прибыла самая большая колонна рейса Ахметова с начала этого года. 75 тысяч наборов сформируют из 900 тонн продуктов на “Донбасс-арене”».

У другій половині ефіру — ще два матеріали мають ознаки замовлення.

Спочатку редакція прорекламувала Дмитра Фірташа. В начитці ведучий, посилаючись на дані Федерації роботодавців, яку очолює Фірташ, подав новину про те, що в Україні зростає рівень безробіття. Втім, чомусь цифри редакція не порівняла з офіційними від державної служби статистики. Як і не нагадала глядачам, що сам голова Федерації вже давно перебуває під домашнім арештом у Відні — що принаймні дає привід для сумнівів у доцільності та авторитетності його коментарів.

«Олег Панюта, ведущий: В Украине грядет большая безработица. Только в прошлом году, по оценкам Федерации работодателей Украины, рабочих мест стало меньше на 400 тысяч, а количество безработных достигло более 2 миллионов человек. <…>

Дмитрий Фирташ, глава Федерации работодателей Украины: Мы должны здесь подходить не просто быстро, а качественно, с эффективностью, и понимая, для чего мы это делаем».

У сюжеті про зміни особливостей харчування українців через погіршення економічної ситуації журналістка прорекламувала компанію ресторанного бізнесу, подавши назву фірми в титрі.

«Анастасия Образцова, корреспондент: <…> Это заведение работает по сей день. Его сегодняшний совладелец признается: гости готовы платить за изысканные блюда итальянской кухни.

Сергей ГУсовский, владелец компании “Рестораны Гусовского”: Бог миловал! То есть мы гостей не особо теряли. Может, кто-то стал чуть реже ходить или пьет менее дорогое вино. Шаг навстречу гостю  — это возможность оставить для него блюда, которые являются комфортными при относительно недорогой цене».

В матеріалі про економічну ситуацію України журналіст використовує оціночне судження, коли називає кредитну допомогу від МВФ «дефібрилятором». Адже використовуючи це слово, яке характеризує певний стан речей, він посилається на невідоме джерело.

«Максим Урлапов, корреспондент: Решение МВФ уже назвали дифиблилятором украинской экономики — кредит в 17,5 миллиардов долларов спасает страну от дефолта».

Схоже порушення в наступному закадровому тексті, коли автор посилається на невідомих «експертів».

«Максим Урлапов, корреспондент: Отказать Украине в кредите МВФ не мог, — говорят эксперты».

ВАЖЛИВІ ТЕМИ, ЯКІ НЕ ВИСВІТЛИЛИ В ТИЖНЕВИКУ:

«ТСН. ТИЖДЕНЬ», «1+1» (випуск о 19:30)

У репортажі з передової присутні елементи романтизації війни.

«Андрій Цаплієнко, кореспондент: Це шевченківський день на передовій в Пісках. Слова кобзаря наче пророцтво в сирих березневих окопах.

<…>

Андрій Цаплієнко, кореспондент: Поки бійці спочивають під Шевченкові вірші при свічках, на горищі за димарем працює автоматичний гранатомет — відсікає черговий напад на Піски».

Сюжет про зникнення Путіна наповнений тенденційно дібраними фактами та узагальненнями.

Перелічуючи версії зникнення Путіна, які лунали в інформаційному просторі, журналістка зупиняється чомусь лише на одній. І посилається на невідомих «кремлівських критиків», хоча після цього подає слова лише одного з «критиків» — політолога Орешкіна.

«Маргарита Ситник, кореспондент: Кремлівські критики зупинилися на одній версії — триває запекла боротьба за вплив між двома таборами — війни та грошей. Російський політолог Дмитро Орешкін певен — у Путіна і справді проблеми з оточенням. Силовикам потрібна війна, ліберали закликають рятувати гроші.

Дмитро Орешкін, політолог: Он обязан делать жесткий выбор. Или он тормозит процесс на Украине, сливает, пользуясь терминами новороссов, Донбас».

Узагальнені факти про затримки соціальних виплат та закриття шкіл — не підтверджені конкретними фактами. А отже, глядач не знає, скільки закрили шкіл. І чи тільки у Воркуті.

«Маргарита Ситник, кореспондент: Уряд почав затримувати соціальні виплати й закривати лікарні, школи та дитячі гуртки, як от у Воркуті».

Журналістка маніпулює даними, подаючи інформацію про кількість безробітних у Росії. За її словами, в Мінпраці РФ не приховують, що кількість безробітних зростає щотижня на 2%.

«Маргарита Ситник, кореспондент: У Мінпраці вже не приховують — офіційне безробіття щотижня зростає на 2 %. А кількість вакансій скорочується».

Згідно з інформацією на офіційному сайті Мінпраці РФ, із 18 по 25 лютого безробіття зросло на 2%. 26 лютого заступник міністра праці Тетяна Блінова заявила, що стабільне зростання безробіття спостерігається лише останні три тижня. Крім того, важливий контекст, — із її слів, «в феврале и марте наблюдается наиболее сильный всплеск сезонной безработицы». Отже, це може бути не виявом нинішньої поганої політики Кремля, в чому переконує авторка сюжету, а тенденція, яка повторюється рік у рік. Крім того, як повідомляє той же офіційний сайт Мінпраці РФ, з 25 лютого по 4 березня безробітних стало лише на 0,7% (!) більше. Новина про це з’явилася 10 березня — за 5 днів до ефіру. Отже, та тенденція, яку намалювала журналістка, принаймні не зовсім відповідає дійсності.

Крім того, в цьому ж сюжеті авторка продовжує малювати погане соціальне становище росіян. Наприклад, подає факти, посилаючись на невідомі соціологічні дослідження. Паралельно вдається до оціночного судження, мовляв, багаті росіяни «масово» тікають із власної країни.

«Маргарита Ситник, кореспондент: Чверть росіян наражається на звільнення серед родичів та близьких. Ще 40 % бояться втратити роботу та скорочення зарплат. Це дані соціологічного дослідження. Щодругий росіянин усвідомив глибину економічної кризи. Щоп'ята родина затягнула паски. Тим часом, із Москви до Лондона масово тікають заможні росіяни. Їхня кількість зросла вдвічі за останній рік, за даними британців».

У сюжеті про серію самогубств екс-регіоналів журналістка посилається на дані, отримані з чуток.

«Юлія Панкова, кореспондент: Не зрозумілим лишається мотив самогубства екс-регіонала Станіслава Мельника. Подейкують, що він обірвав собі життя через проблеми в родині».

ВАЖЛИВІ ТЕМИ, ЯКІ НЕ ВИСВІТЛИЛА РЕДАКЦІЯ В ТИЖНЕВИКУ:

«ПОДРОБНОСТИ НЕДЕЛИ», «Інтер» (випуск о 20:00)

У матеріалі про рік із часу анексії Криму журналіст вдається до оціночного судження (запис ефіру — тут). Каже, що більшість проукраїнськи налаштованих «помалкивают». Хоча він не може знати, наскільки це відповідає дійсності.

«Сергей Кудимов, корреспондент: Но большинство проукраински настроенных крымчан предпочитают помалкивать. На полуострове в чести доносы на ближнего своего. Рассказывая об этом, Андрей несознательно обернулся.

Андрей: Есть люди, которые ходят, выискивают проукраинских людей и доносы делают».

Обговорити проблему півострова в студію редакція запросила координатора ініціативи «Восток-SOS» Тамілу Ташеву та нардепа Андрія Іллєнка. Якщо участь представниці ініціативи є виправданою, то Іллєнка — ні. Чому саме цей депутат повинен коментувати цю тему, ведучий не пояснив.

«Дмитрий Анопченко, ведучий: В этой ситуации год спустя можно ли вернуть Крым? Поговорим сейчас, выясним прямо сейчас. Андрей Ильенко, народный депутат у нас в студии. И Тамила Ташева, координатор общественного движения “Крым-SOS”. Спасибо, что пришли. Скажіть, головне питання всіх, хто нас зараз дивився. Я думаю, чи зможемо ми, і коли ми зможемо повернути Крим? Як ви думаєте?»

Ще один приклад невиправданого запрошення для коментаря — розмова з першим Президентом незалежної України Леонідом Кравчуком. З ним ведучий спілкувався про санкції.

«Дмитрий Анопченко, ведущий: На сколько санкции ЕС способны повлиять или остановить кровопролитие. И что нам самим делать, когда в условиях войны Украина теряет уже далеко не инвестиции, а, по сути, и саму экономику. Вот именно об этом прямо сейчас поговорим с первым президентом Украины Леонидом Кравчуком».

Разом із тим, характер розмови наводить на висновки, що за допомогою Кравчука редакція вирішила прорекламувати Дмитра Фірташа, власника каналу «Інтер».

Так, в одному із запитань Анопченко згадує «приватну» ініціативу, за допомогою якої нібито можна залучити 300 мільярдів інвестицій. Саме така сума фігурує й у джинсовій новині про Фірташа на каналі «Україна».

«Дмитрий Анопченко, ведущий: І не завжди буде, доведеться ж відбудовувати регіони, поки це відповідальність держави, а ви знаєте, з’явилася національна, приватна ініціатива — залучити європейців отримати ці 300 мільярдів доларів інвестицій. По вашому, вистачить цієї суми?»

Крім того, в одній із відповідей Кравчук розповідає про позитив від пропозицій Фірташа. До цього його підвів ведучий, поставивши запитання про довіру європейців. Мовляв, Кравчук сам знає, адже той «тільки з Австрії повернувся». Саме там тривав форум, на якому було заявлено про «план Маршалла» для України.

«Дмитрий Анопченко, ведущий: Щодо віри, а що самі європейці кажуть, ось вони вірять в ідею цієї довіри, ви ж напевне знаєте, ви ж тільки з Австрії повернулися.

Леонід Кравчук, президент України (19911994): Я був здивований, що Західні наші партнери вже переконані в тому, що ця програма є необхідною, що вона єдиний вихід для України. І коли Дмитро Фірташ запропонував цю програму, я зрозумів, наскільки ця програма реальна».

Цю тему минулі випуски джинсували знову ж таки «Україна» та «Інтер», про що «Телекритика» писала у моніторингах (приклад — тут і тут). Видання «DW» писало про цей форум із заголовком «Фірташ із Відня йде у PR-наступ». А аналіз серії замовних матеріалів на цю тему в українських ЗМІ публікувала «Телекритика» ще 10 березня.

Сюжет про можливі наслідки для України економічних санкцій проти Росії має ознаки замовності. Один із тих, хто коментує — представник приватної компанії, назву якої вказує авторка у титрі.

«Светлана Чернецкая, корреспондент: <…> К тому же правительство место того чтобы нет, не помогать, а хотя бы не мешать — поднимает пошлины на импорт.

Юрий Титов, гендиректор компании “Гидросила груп”: Я бы все-таки не вводил, дополнительные пошлины на инвестиционное оборудование, которое заходит в Украину, это является основой в дальнейшем того, что будут производиться товары, которые будут идти на экспорт, и в том числе идти на импортозамещение».

У цьому ж матеріалі знову прорекламували співвласника каналу, подавши коментар Дмитра Фірташа. Подали його синхрон у якості керівника компанії Group DF, яка і володіє «Інтером».

«Светлана Чернецкая, корреспондент: <…> Но в то, что упадут цены на продукты и товары, веры мало. Украинцам — и простым людям, и бизнесу — приходится затягивать пояса потуже.

Дмитрий Фирташ, председатель совета группы компаний Group DF: Наша экономика так построена, что в ближайшее время нам заместить большую часть экспорта это будет очень сложно, и при том, что нам нужна валюта, нам нужны потребления и нам нужны зарплаты и пенсии».

У наведеному закадровому тексті журналіста, для якого «веры мало», також присутнє оціночне судження.

ВАЖЛИВІ ТЕМИ, ЯКІ НЕ ВИСВІТЛИЛА РЕДАКЦІЯ В ТИЖНЕВИКУ:

«ЧАС. ПІДСУМКИ ТИЖНЯ», 5 канал (випуск о 21:00)

У сюжеті про систему перепусток для в’їзду-виїзду в зону АТО журналістка вдається до оціночного судження, щоби пояснити, з якою метою люди оформлюють документи в Артемівську (запис випуску — тут). Каже, що в цьому місті більшість тих, «хто хоче поїхати назад додому». Втім, для підтвердження не надає ніяких даних.

«Юлія Божко, кореспондент: Черга переселенців за перепустками в Артемівську в секторі "Ц" не зменшується. Тут в основному ті, хто хоче поїхати назад додому.

Жінка: В течении недели вот точно так стоим. Списки теряются. И вторую неделю не могу получить пропуск. Дали нам номера телефонов. Звоним — ни один телефон не отвечает».

У сюжеті до річниці анексії Криму журналістка посилається на невідомих правозахисників, які «нарахували» випадки тиску на кримських татар та проукраїнськи налаштованих. При цьому немає жодного синхрону правозахисника на підтвердження. Натомість коментує представник ВО «Свобода».

«Дар'я Феденко, кореспондент: <…> Обшуки, зникнення, затримання, вбивства, як кримських татар, так і інших проукраїнськи налаштованих людей. За рік таких випадків правозахисники нарахували зо два десятки. Серед жертв окупаційної російської влади — Олег Сенцов, Олександр Кальченко, Олексій Черній, Геннадій Афанасьєв, Решат Аметов, Ахмет Чийгоз, Олександр Костенко.

Олександр Болтян, керівник кримського осередку ВО "Свобода": У одного нашого лакського активіста забрали з дому портрет Шевченка, рушник висів, прапор України».

В іншому сюжеті про «Придністров’я» журналіст вдається до оціночного судження, коли каже про «масові» акції протесту після скорочення зарплат та пенсій. Утім, у чому полягає масовість — репортер не повідомляє.

«Сергій Барбу, кореспондент: Таке скорочення зарплат і пенсій спровокувало масові акції протесту проти сепаратистської влади. Дефіцит бюджету ПМР 2015 року становить катастрофічні 70%».

Ще одне судження в матеріалі про сто днів роботи нового парламенту. Журналіст зазначає, що Єгор Соболєв «найбільше запам’ятався» бійкою. Втім, кореспондент не може знати, які дії нардепа найбільше залишили про нього пам'ять у людей за сто днів.

«Олексій Братущак, кореспондент: Але сам головний парламентський борець з корупцією найбільше запам'ятався не законотворчою роботою, а ось цією бійкою. Соболєв згадує, що бився проти корупційного закону».

ВАЖЛИВІ ТЕМИ, ЯКІ НЕ ВИСВІТЛИЛА РЕДАКЦІЯ В ТИЖНЕВИКУ:

ПОВНА ВЕРСТКА ВИПУСКІВ:

ICTV, «Факти тижня з Оксаною Соколовою» (випуск о 18:45)

ТРК «Україна», «События недели» (випуск о 19:00)

«1+1», «ТСН. Тиждень» (випуск о 19:30)

«Інтер», «Подробности недели» (випуск о 20:00)

5 канал, «Час. Підсумки тижня» (випуск о 21:00)

detector.media
страхування
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY