Запитання "Детектор медіа": "Які нові тенденції та зміни в інформаційному мовленні українських телеканалів ви очікуєте в новому телевізійному сезоні?"
Відповідають: Ярослав Павловський, Ігор Слісаренко, Євген Федченко, В’ячеслав Піховшек, Віктор Понеділко, Юрій Горбань, Мирослав Попович, Сергій Грабовський, Ірина Десятникові, Лаврентій Малазонія
Відповідають: Ярослав Павловський, Ігор Слісаренко, Євген Федченко, В’ячеслав Піховшек, Віктор Понеділко, Юрій Горбань, Мирослав Попович, Сергій Грабовський, Ірина Десятникові
Ярослав Павловський, заступник Директора Інституту Інформаційного суспільства:
- Власники та топ-менеджери (продюсери) потужних телеканалів напередодні виборів Президента змушені будуть визначатися із своєю суб'єктивною оцінкою кожного з претендентів. Тому цілком прогнозованим є поява у майбутньому досить серйозних аналітичних програм, новини протягом півроку перейдуть на "моніторинговий" принцип висвітлення передвиборчої компанії... У той же час, можна очікувати від декого з продюсерів каналів, які не згодні ставити свій канал заручником перебігу виборчої кампанії, відмову загалом від розгорнутих політичних новин. Зокрема, мова іде про Новий канал, де Олександр Ткаченко цілком ймовірно відмовиться від політичних акцентів у новинних передачах. Швидше за все, будуть набирати обороти нові центральні та регіональні канали. Прикладами можуть бути ТРК "Україна" та "Експрес-інформ"...
- Ігор Слісаренко, журналіст:
- Схоже, нового сезону в інформаційному мовленні просто не буде. Оскільки у корчах саме інформаційне мовлення. Після приємної перерви у вживанні вітчизняного телебачення, пов'язаної із відпусткою, відчуваєш шок, слухаючи, приміром, як у ТСН уже користуються лексикою із арсеналів радянської пропаганди… Не радійте, конкуренти “плюсів”, – у вас не краще… І коли один телебос, який давно вже в Сірка очі позичив і віддавати не хоче, розповідає про “падіння інтересу до інформаційного мовлення”, слід чекати зростання “дезінформаційного мовлення”. Ось уже навіть спікер Литвин не витримав – прямо на відкритті сесії дав собі волю в оцінках: “ багнюка, приправлена цинізмом, нахабство і вседозволеність зразка сумнозвісних 30-х років” ! А в нього ж нервова система загартована – стільки років із Л.Кучмою поруч… Раджу йому і всім, хто ще не втрачений для розумової діяльності, рятуватися, як і я сам, - Бі-Бі-Сі .
Євген Федченко, викладач Школи журналістики Києво-Могилянської академії:
- Я не думаю, що в інформаційному мовленні різних каналів можуть відбутися якісь суттєві зміни, оскільки інформаційне мовлення в нашій країні тісно пов’язане перш за все з політичним середовищем. А так як ніяких суттєвих змін ані в структурі політичної влади, ані в структурі власності мас-медіа не передбачається, то і про значні зміни в інформаційному мовленні навряд чи зараз можна говорити. Звичайно, маються на увазі зміни на краще. Але в зв’язку з наближенням президентських виборів можна очікувати ще більш жорсткого контролю у сфері інформаційного мовлення, більш брутальне використання медіа-ресурсу в політичних цілях і журналістів у якості політичного важелю. Все це разом взяте навряд чи може зробити новини більш привабливим, доступним і неупередженим джерелом інформації для глядацької аудиторії.
В’ячеслав Піховшек, телеведучий:
- Я очікую, що буде кілька напрямків змін. З'явиться більше діалогічних форматів. Думаю, що більше буде йти розмов про суть того, що відбувається. Рік до президентських виборів телебачення проживе легше, ніж я того очікував.
Віктор Понеділко, член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення:
- Тенденція, яка зараз спостерігається в нашому мовленні:
1. Скорочується телевізійне мовлення.
2. Скорочується соціальне мовлення (дитяче, виховне і таке інше).
3. Збільшується час на так звані шоу-програми.
4. Збільшується частка іномовного продукту, в основному російськомовного.
5. Тенденція до збільшення часу на рекламу.
І, на жаль, на мою думку, ніяких змін в цій частині не передбачається. Принаймні об’єктивних причин, передумов я не бачу. До тих пір, доки телебачення і радіо будуть розглядатися виключно як засіб заробляння грошей, буде спрацьовувати принцип: „мета виправдовує засоби”. І тоді будуть і жахи, і порно, і „Вікна” Нагієва, і т.ін. Змістовну частину навіть не чіпаю: вона – як похідна.
Юрій Горбань, головний редактор Інформаційного мовлення телеканалу СТБ:
- Суттєвих змін не очікую. В політичній тематиці журналісти будуть себе поводити обережно. І тому намагатимуться шукати іншу нішу, вдаватися до соціальних тем, розслідувань, не пов’язаних з політикою. Очевидно, будуть використовуватися нові технології: прямі включення та інші, за рахунок форми, а не змісту теленовини намагатимуться відрізнятися одне від одного.
Програма ”Вікна” не починала ще нового інформаційного сезону. Будемо оновлювати формат новин, але пізніше, коли на каналі закінчаться проекти, які почалися ще влітку або які стартують тепер. Влітку розпочався проект „Дом”, а з початку вересня – чемпіонат України по стриптизу. Після завершення цих проектів, орієнтовно в листопаді, відбудеться пере форматування всієї сітки мовлення, в тому числі і новин.
Мирослав Попович, академік НАН України:
- Важко сумніватися в тому, що всі інформаційні системи будуть все більше й більше підпорядковані задачам наступних виборів. Отже, дуже важко сподіватися на те, що всі інформаційні ЗМІ будуть дотримуватися засад об’єктивності і свободи слова.
Сергій Грабовський, заступник головного редактора журналу „Сучасність”:
- Інформаційне мовлення у новому сезоні стане ще менш інформаційним і ще більше дезінформаційним.
Ірина Десятникова, "Факти":
- Щодо моїх сподівань про зміни в інформаційному мовленні українських телеканалів можу сказати лише те, що вже котрий рік чекаю... на новини, а не імітацію новин. Дуже хотілося б, аби блоки новин на різних каналах відрізнялися один від одного і мали власне обличчя. Рецепт, на мою думку, простий: більше живих репортажів, менше офіціозу.
Крім того, хотілося б побачити на екранах нові обличчя ведучих теленовин. Професійних, звичайно. Досі відчувався дефіцит "культурних" або культурологічних новин. Хотілося б, аби телебаченню його вдалося подолати.
Насправді ж, на мою думку, на нас чекає суцільний передвиборчий чорний-чорнісінький піар. Бр-р-р.
Лаврентій Малазонія, телепродюсер:
- Ну, о каких тенденциях и ожиданиях я вам могу поведать, если в силу абсолютно субъективных причин и те, и другие находятся в состоянии стенд-бай (если точнее – перманентном ожидании ожидания) не первый сезон?..
К тому же, во-первых, я не тот зритель, которому уже всё надоело... А зритель, которому еще не все надоело, начинает думать... Если детей приносят аисты, значит, с ними, с этими аистами, кто-то все время занимается любовью?!.. И зритель развлекает себя вопросом: КТО?
Я общаюсь со своими колегами, в том числе и информационщиками, и у меня такое подозрение, что они уже как-то не хотят быть „настоящими дипломатами”, которые десять раз подумают перед тем, как... ничего не сказать. Коллеги уже подползают к любопытной мысли: а не показывать ли нам каждый день только унитазы, которые помогут увидеть истинное лицо и власти, и ползущих к ней?.. Причем, формат этих унитазов - все шире в своем диапазоне.
Мысль эта любопытная, но меня она почему-то пугает. Я боюсь за зрителя... Он перестанет думать о папах детей в клювах аистов... И если серьезно - я не верю, что такая тенденция реализуема. Надежда только на ньюсменеджеров, специалистов, которые уже хорошо знают, что нужно делать для дела... Правда, они знают также, что еще лучше этого не делать...
Ну, а во-вторых, я не критик, который может думать, что если он назвал кого-то дураком, а тот не обиделся, то, значит, дурак поумнел. Просто дурака так часто называют... Знаете, как говорят: писатель, которого хорошо продают, хороший писатель. А писатель, который сам хорошо продается, - продажный писатель... Это я к тому, что лучше всего тенденции и ожидания, о которых вы спрашиваете, анализируются в этих двух плоскостях: „продают – продаются”. Я без иронии.