detector.media
18.12.2001 11:30
“Детектор медіа” разом з інтернет-виданням “Ефір України” продовжує мовний практикум для наших радійників та телевізійників.
Тиждень з 11-го по 18-е грудня От уже з рік я спостерігаю за тим, як доречно і не зовсім вживають прийменник "з". Але ж існує просте правило його чергування з "із", "зі" та "зо".
1. "з" уживається:

а) перед голосним незалежно від закінчення попереднього слова: Переклад з української мови; Діли з убогим заробіток (Т.Шевченко); З одної ягоди немає вигоди.

б) перед приголосним (крім с, ш) або сполученням приголосних після голосного: І будемо щебетати з милим на калині (Т.Шевченко); Плугатарі з плугами йдуть (Т.Шевченко).

2. "із" уживається

переважно між свистячими й шиплячими звуками (з, с, ц, ч, ш) та між групами приголосних (після них або перед ними) Із сходом сонця; Споборники святої волі - із тьми, із смрада і з неволі (Т.Шевченко); Студент із Братіслави; Привіт із Швейцарії.

3. "зі" вживається

перед сполученнями приголосних, коли початковими виступають з, с, ц, ч, ш, незалежно від закінчення попереднього слова: Довго вони зі старим розмовляли; Зі Швеції приїхав.

4. "зо" виступає

а) завжди при числівниках два, три: Буду зо два дні вдома; Позичив зо три сотні;

б) при займеннику мною: Купаючи, розмовляла зо мною, малою (Т.Шевченко). Однак, тут можлива і форма "зі": Вам сьогодні зі мною нудно.
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY