detector.media
21.09.2015 20:49
Заступниця Стеця нагадала ОБСЄ, що українська журналістка Варфоломеєва залишається у полоні «ЛНР»
Заступниця Стеця нагадала ОБСЄ, що українська журналістка Варфоломеєва залишається у полоні «ЛНР»

Заступниця міністра інформаційної політики України Тетяна Попова заявляє, що за період російської окупації Криму і Донбасу професія журналіста стала небезпечною. Тільки за минулий рік у цих регіонах зафіксовано 132 випадки побиття журналістів та 78 викрадень або незаконних затримань медійників, журналістка з Луганська Марія Варфоломеєва дев'ятий місяць знаходиться у полоні «ЛНР». Про це заступниця міністра Юрія Стеця заявила, виступаючи у Варшаві (Польща) на конференції ОБСЄ з прав людини, передає «Укрінформ».

 

Вона нагадала, що у 2014 році зафіксовано 128 актів цензури, 115 випадків перешкоджання законній професійній діяльності, 70 випадків погроз і залякувань та 59 нападів на офіси ЗМІ.

 

«За рік таких протистоянь понад 40 представників ЗМІ були взяті у полон, а деякі з них протягом багатьох місяців там залишалися», - наголосила Тетяна Попова, назвавши цю статистику неприйнятною.

 

За перші вісім місяців поточного року, додала вона, зафіксовано 22 випадки порушень прав журналістів на  Донбасі, і 32 випадки у Криму.

 

«І в цей час, коли я звертаюся до вас з промовою, один журналіст - Марія Варфоломєєва з Free Reporter - знаходиться з початку року в полоні "ЛНР". Вона була захоплена терористами в січні 2015 року під час зйомки на відео будинків на вулицях Луганська», - повідомила заступниця міністра.

 

Вона підкреслила, що за період окупації східної України і Криму проросійськими терористами загинуло вісім журналістів.

 

«Безпека журналістів стала нагальною проблемою у конфлікті в Україні, оскільки рівень насильства щодо журналістів, у тому числі вбивства, напади з серйозними тілесними травмами і залякування, за рік російської окупації значно зріс. Такі репресії щодо ЗМІ мають далекосяжні наслідки», -  наголосила Тетяна Попова.

 

Вона також підкреслила, що російські ЗМІ широко використовують пропаганду і дезінформацію, вдаються до «мови ненависті» і санкціонованого Кремлем підбурювання до насильства: «Тисячі інтернет-ботів працюють на Кремль, поширюючи брехню».

 

Здійснюючи окупацію Криму та агресію на Донбасі, російські війська у першу чергу, після захоплення держустанов і військових об'єктів, взяли під контроль місцеві телевізійні вежі та офіси кабельних операторів, відключаючи всі українські телеканали, додала Тетяна Попова.

 

Нагадаємо, 9 січня 2015 року Марію Варфоломеєву затримали озброєні бойовики під час того, як вона фотографувала житлові будинки на вулиці Луганська. Зі слів журналістки, вона робила фотозйомку для одного з харківських видань. Згодом стало відомо, що бойовики висунули їй звинувачення в «коригуванні артилерійського вогню», за що їй загрожує 15 років «ув'язнення».

 

До окупації Луганська Марія Варфоломеєва працювала в місцевому виданні «Свободный репортер», яке припинило існування після початку бойових дій. Редактор «Свободного репортера» Анна Руденко неодноразово підтверджувала факт співпраці пані Варфоломєєвої з виданням, у тому числі у прямому ефірі «Громадського ТБ» 23 травня. Також журналістка співпрацювала з інтернет-виданням «Восток-медиа», та була фіксеркою для центральних телеканалів.

 

На початку червня українські журналістські організації та рухи звернулися до Президента України Петра Порошенка, тодішнього голови СБУ Валентина Наливайченка, міжнародних правозахисних організацій та дипломатичних структур з вимогою вжити всіх зусиль для звільнення луганської журналістки Марії Варфоломеєвої з полону так званої «ЛНР».

 

18 липня в ефірі «Громадського мовлення Донбасу» волонтер групи «Патріот» Гайде Різаєва, яка тривалий час перебувала у полоні , заявила, що сепаратисти готові обміняти луганську журналістку Марію Варфоломеєву, яка більше півроку перебує у полоні в «ЛНР», у форматі «один на один», а не на 4 або 5 чоловік, як говорилося раніше.

 

У відповідь речниця прес-центру СБУ Олена Гітлянська заявила, що створений при Службі безпеки України Міжвідомчий центр допомоги громадянам у питаннях звільнення полонених, заручників та віднайдення зниклих безвісти разом з громадськими та волонтерськими організаціями вживають всіх можливих заходів для звільнення заручників, в тому числі журналістки Марії Варфоломеєвої.

 

Тим часом волонтер Харківської правозахисної групи Юрій Гуков, який бере участь у переговорах щодо звільнення Марії Варфоломеєвої, повідомив, що бойовики хочуть обміняти журналістку на чоловіка, який приніс на блок-пост банку меду з вибухівкою. Українська сторона вважає такий обмін неприйнятним.

 

Представник Служби безпеки України у відповідь на запитання шеф-редактора «Детектор медіа» Наталії Лигачової про долю Марії Варфоломеєвої на зустрічі медійних організацій із силовиками в Адміністрації Президента 16 вересня повідомив, що Українська сторона постійно ставить питання про звільнення луганської журналістки Марії Варфоломеєвої, але російська сторона висуває неприйнятні умови.

 

«Детектор медіа»

Фото - «Укрінформ»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY