detector.media
07.07.2015 10:42
Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори
Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори

Експерти групи «РПР Культура» виступили з критикою законопроектів № 2447 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав» і № 1812-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо службових творів, творів, створених за замовленням та при виконанні робіт» та закликають депутатів відкликати їх. Про це йдеться в заяві «РПР Культура».

 

Нагадаємо, законопроект № 2447 передбачає унормування питання прав інтелектуальної власності на службові твори і твори, створені за замовленням. Його внесли 20 березня до Верховної Ради народні депутати Вікторія Пташник, Павло Костенко, Ірина Подоляк, Олексій Скрипник, Тетяна Острікова, Ірина Сисоєнко, Роман Семенуха («Самопоміч»), Наталія Кацер-Бучковська («Народний фронт»), Іван Крулько, Альона Шкрум («Батьківщина»), Іванна Климпуш-Цинцадзе («Блок Петра Порошенка»).

 

На думку авторів законопроекту, існують значні проблеми «в регулюванні питання щодо виникнення та передачі виключних майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності, створені у зв'язку з виконанням трудового договору, за замовленням або при виконанні робіт за договором», що погіршує умови ведення бізнесу в Україні, зокрема, для високотехнологічних компаній.

 

Експерти групи «РПР Культура», зауважують, що вказане обґрунтування суперечить чинній практиці укладання авторських угод і теоретично може стосуватися лише окремих об'єктів - передусім комп'ютерних програм (баз даних), тим часом всі інші твори перебувають поза цією колізією та проблематикою.

 

«Розуміючи, що комп'ютерні програми та інші технологічні об'єкти за своєю природою дуже name="_GoBack">умовно належать до сфери об'єктів авторського права в цілому, вважаємо, що необачна руйнація сталих загальних правових норм через запропоновані в законопроекті новації фактично скасовує засадничі інститути, які стоять на сторожі прав авторів інших категорій об'єктів права інтелектуальної власності. Тому зазначені спірні новації - на тлі потреби у справді нагальних реформах у сфері авторського права - викликають у експертів занепокоєння й подив», - йдеться в заяві «РПР Культура».

 

На думку групи «РПР Культура», законопроектом заперечуються (спотворюються) такі базові правові засади європейської правової моделі, яка ще на початку 2000-х років була впроваджена в українське законодавство:

- первинність виникнення права інтелектуальної власності в автора твору;

- невідчужуваність особистих немайнових прав автора;

- право автора на справедливу винагороду;

- нікчемність введення обмежень для автора створювати інші твори паралельно з замовленим;

- право на вільне волевиявлення учасника правочину, яке повинне відповідати його внутрішній волі;

- засади права власності на результати інтелектуальної праці (згідно зі статтями 41 і 54 Конституції України).

 

Експерти групи «РПР Культура» дійшли до висновку, що запропоновані норми не сприяють розбудові ефективної системи захисту інтелектуальної власності й не мають стосунку до імплементації угоди про асоціацію України з ЄС, яка наполягає на необхідності дотримання й Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), і Бернської конвенції, і договорів Всесвітньої організації інтелектуальної власності тощо - і, у відповідних частинах, суперечить вищевказаним міжнародним актам, ратифікованим Україною.

 

Законопроект № 1812-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо службових творів, творів, створених за замовленням та при виконанні робіт» зареєстрували 5 лютого народні депутати від «Самопомочі» Роман Семенуха, Олександр Данченко та Ірина Сисоєнко.

 

На думку «РПР Культура», зміст законопроекту майже ідентичний до № 2447, а також містить додаткові сумнівні зміни (перетворює якісний критерій «складний» на окремий вид творів, що не є доцільним з точки зору унормування специфіки кожного виду творів).

 

«Тобто запропоновані законопроекти, в разі прийняття котрогось із них у якості закону, погіршують стан захисту інтелектуальної власності, а також створять додаткові розбіжності з європейським законодавством, що шкодитиме інтеграційному процесу», - заявляють експерти «РПР Культура».

 

Вона вважають за доцільне відкликати законопроекти № 2447 та № 1812-1 і запропонувати Комітету з питань науки і освіти створити окрему робочу групу з розробки доречних законодавчих змін, які дійсно сприятимуть інвестиціям і веденню бізнесу високотехнологічних компаній.

 

Нагадаємо, раніше Національна спілка кінематографістів України закликала голову Верховної Ради Володимира Гройсмана зробити все необхідне, аби законопроект № 2447 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав» був відкликаний і його «ідеологія» більше ніколи не визначала наміри законотворців.

 

«Детектор медіа»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY