Радник Міністра інформаційної політики України Сергій Костинський заявляє, що затримання 21 травня у Криму російською окупаційною владою знімальної групи телеканалу «Інтер» має всі ознаки тиску на журналістів і перешкоджання їх законній професійній діяльності. Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті міністерства.
«Так звані кримські правоохоронці і ФСБ працюють над тим, щоб жодна подія, організована українцями і кримськими татарами в Криму, не висвітлювалося незалежними ЗМІ. У даному випадку в наявності вчинення злочину, що підпадає під дію ст. 171 КК України "Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста" та ст. 146 КК України "Незаконне позбавлення волі або викрадення людини"», - заявив Сергій Костинський.
За його словами, всі журналісти мали при собі документи, тому їх затримання для з'ясування особи мало політичну мотивацію. «Ми стикаємося з тим, що тиск на незалежні медіа тільки наростає і дії "поліцейських" та представників спецслужб стають все більш витонченими. Вперше журналістів зупинили, щоб перевірити наявність в автомобілі вибухових речовин», - зазначив радник міністра.
Сергій Костинський заявив, що готує нову заяву в прокуратуру АР Крим, яка працює при Генеральній прокуратурі України, про скоєння злочинів стосовно журналістів.
За його словами, крім даного факту в заяві будуть вказані такі дії Центру з протидії екстремізму у Криму: обшук в будинку, допит колишнього відеооператора телеканалу ATR Амета Умерова, допит директора кримськотатарського інформаційного агентства «QHA» Гаяни Юксель. Також в заяву буде включена інформація про напад на редактора інтернет-видання «Інформери» Ірину Остащенко. Радник міністра відзначив, що має намір звертатися в прокуратуру «по кожному факту порушення прав журналістів».
За результатами першої заяви пана Костинського Прокуратурою АРК розпочато досудове розслідування за фактом незаконного позбавлення волі редактора Центру журналістських розслідувань Наталії Кокориної. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення злочину відносно оператора телеканалу «ATR» Ескендера Небієва.
Нагадаємо, вранці 21 травня в Армянську, на адміністративному кордоні контрольованого Росією Криму і материкової України поліцейські російської окупаційної влади Криму затримали машину, в якій їхали журналісти каналу «Інтер» в Криму Юлія Крючкова і Віталій Зятковський. Крім того, були затримані четверо українських активістів, серед яких Леонід Кузьмін і Вельдар Шукурджиєв. Як повідомили активісти Українського культурного центру, їх затримала поліція при спробі зробити селфі у вишиванках.
Пізніше стало відомо, що українського активіста Леоніда Кузьміна, ще двох активістів, а також оператора телеканалу «Інтер» в Криму Віталія Зятковського відпустили після допиту в РВВС міста Армянська (Крим). Журналістка каналу Юлія Крючкова та інші активісти знаходились в будівлі російської поліції у Криму, їх по черзі допитували.
Після кількагодинного допиту правоохоронці російської окупаційної влади Криму відпустили двох журналістів телеканалу «Інтер» і чотирьох українських активістів. Журналістка каналу Юлія Крючкова сказала, що «всі п'ять годин силовики встановлювали наші особи, незважаючи на те, що ми пред'явили посвідчення й акредитацію МЗС Росії». Вона додала, що, зі слів російських правоохоронців, вони були затримані через наявність заборонених предметів в автомобілі групи. Журналістка повідомила, що затриманих сфотографували, взяли відбитки пальців, але обвинувачень не пред'явили.
«Детектор медіа»