30 квітня відбулася заключна координаційна зустріч партнерів проекту «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі», що виконується Радою Європи і фінансується Урядом Канади. На ньому було підбито підсумки й обговорено досягнення дворічної діяльності проекту.
Амал Ел-Атіфі, перший секретар відділу міжнародного розвитку, координатор проектів у сфері демократії Посольства Канади в Україні під час зустрічі в Києві подякувала команді проекту Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі». Вона зупинилася на найголовніших досягненнях проекту: сприяння створенню суспільного мовлення, безпеці журналістів в гарячих точках та зміцненню саморегуляції галузі.
«Суспільне мовлення потребує технічної підтримки, завдяки проекту був запущений новий веб-сайт, проект допоміг суспільному мовнику зрозуміти, що є важливим. Велика робота проведена щодо покращення безпеки журналістів, зокрема проведені тренування. Щоб демонструвати професіоналізм, для журналістів важливо залишатись незалежними. Українське суспільство зараз дуже потребує цих якостей, особливо в умовах інформаційної війни. Ми маємо бути терплячими, щоб запровадити свободу слова та демократію. Війна на сході України - багатогранне питання для висвітлення журналістами. У протистоянні російській агресії та окупації Канада має вжити низку кроків, щоб підтримати народ України в роботі по відновленню цілісності його держави», - сказала Амал Ел-Атіфі.
Керівник проекту «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі» Ольга Сєдова подякувала українським колегам за плідну роботу. Найголовнішим досягненням проекту вона назвала експертну допомогу в ухваленні закону про створення суспільного мовлення.
«Те, що ми зараз з вами робимо - є новою історією нашої країни. Для переходу на суспільне мовлення ми не тільки сприяли проведенню експертизи законопроекту про СМ, а й провели кілька великих конференцій щодо реформування державного мовлення в суспільне. Також ми працювали над приведенням нормативно-правової бази та регуляторних практик для медіа у відповідність з європейськими стандартами; сприяли ефективному застосуванню законодавства у сфері доступу до інформації державними службовцями та громадянами; сприяли розвитку етичних стандартів в журналістиці через посилення системи саморегуляції медіа в Україні», - сказала вона, подякувши команді ключових європейських експертів: Ів Саломон, Гергані Жулєвій, Стівену Вітлу та іншим.
Заступник голови Нацради Григорій Шверк подякував Раді Європи та Уряду Канади за допомогу в рамках цього проекту. «Ми вдячні, що ви познайомили нас з європейськими експертами, за зустріч з польськими колегами. Багато чого ми досягли, завдячуючи вам», - сказав він, подякувавши окремо Уряду Канади за те, що допомагає в реорганізації моніторингового центру Нацради. «Сподіваюсь, що ми створимо сучасний моніторинговий центр. Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі, коли в країні йде війна, непросте завдання. Щоб ці стандарти запрацювали, наші зусилля в цьому напрямі треба продовжити, бо це справа не на один місяць», - зауважив Григорій Шверк.
Представник Уповноваженого з прав людини Ірина Кушнір зазначила, що завдячуючи проекту Ради Європи, створено фундамент в сфері доступу до публічної інформації. «Наприкінці року наш Офіс отримав додаткові повноваження в цій сфері. Доступ до публічної інформації в нашій країні дуже важливий для подальшого розвитку. Завдяки йому реалізується право на свободу слова. Монополія держави на інформацію призводить до зупинки демократії та корупції. Тому дуже дякую за підтримку Ради Європи, яка дала нам можливість розпочати діалог з чиновниками, суддями та суспільством. Наша практика показала надто низький рівень знань, який призводить до зловживання правом як з боку громадян, так і системними порушеннями з боку органів державної влади», - додала пані Ірина. Вона високо оцінила результати низки тренінгів з суддям. «Ми відкрили судовій гілці влади на законодавство про доступ до публічної інформації. Не будуть належним чином діяти норми закону, якщо суди не виноситимуть рішень, які б захищали право громадян на доступ до інформації. І діалог з чиновниками буде неефективним. Завдяки програмі ми долучили суддів адміністративної юрисдикції до практики Європейського суду з прав людини», - сказала вона.
Заступник голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко теж подякувала команді проекту за досягнуті результати і надбання. «Рада Європи продовжує роботу по розробці нового проекту, щоб продовжити реалізацію всіх тих результатів. План дій, яких був розпочатий на початку цього року, затверджений Кабінетом Міністрів України. Наразі МЗС і КМУ очікують від Ради Європи конкретного переліку проектів. І наскільки нам відомо, МЗС, як його отримає, відразу планує звернутися до всіх національних партнерів для того, щоб отримати коментарі, відгуки, а також те, що має бути закладено в ці проекти для подальшої реалізації. Паралельно Рада Європи працюватиме з нашими донорами», - зазначила Олена Литвиненко, і, користуючись нагодою, подякувала Уряду Канади за допомогу. Вона також нагадала, що, незважаючи на те, що наразі закінчився проект «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі», Рада Європи не полишає недійний сектор, бо триває ще один проект РЄ «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні», який очолює Роман Шлапак.
«Детектор медіа»