Король Саудівської Аравії передав справу ув'язненого 31-річного блоґера і правозахисника Раїфа Бадаві (Raif Badawi) на розгляд Верховного суду, повідомила The Guardian.
Його дружина сподівається, що рішення голови держави і голови королівського дому Абдалли ібн Абделя Азіза ас-Сауда може покласти край жорстокому публічному покаранню її ув'язненого чоловіка. Однак саудівська влада ще не оприлюднила офіційної заяви.
Як інформувала «Детектор медіа», Раїфа Бадаві тримають за ґратами з середини 2012 року, після того, як він заснував сайт вільних саудівських лібералів з форумом (Free Saudi Liberals). Вільнодумець критикував впливових радикалів саудівського королівства, які дотримуються найконсервативнішої форми ісламу - ваххабізму.
Спочатку його засудили до 7-річного позбавлення волі та до 600 ударів канчуком. Однак у відповідь на оскарження вироку покарання стало ще жорсткішим. Новий вердикт передбачає 10-річне ув'язнення, штраф у 1 млн. саудівських ріалів (близько $266600) і тисячу шмагань канчуком.
Публічне покарання ув'язненого «за образу ісламу» розпочиналося 9 січня у місті Джедда біля мечеті Al-Jafali після п'ятничної молитви у присутності сотень глядачів, повідомила Associated Press. Раїфа Бадаві відшмагали 50 разів канчуком.
Саудівська влада мала намір продовжувати катування щоп'ятниці допоки вільнодумцеві не буде завдано тисячі ударів канчуками. Йшлося про 20 публічних сеансів фізичних і моральних знущань.
Однак цієї п'ятниці виконання вироку дало збій.
Чому це сталося, інформує з посиланням на свої джерела Amnesty International, яка проголосила Раїфа Бадаві в'язнем сумління. Перш, ніж виконати вирок, в'язня вивели з камери й доправили на обстеження до тюремної лікарні. Медик дійшов висновку, що рани на його тілі як слід не загоїлися і він не зможе витримати ще один раунд шмагання. Він рекомендував відкласти покарання «до наступного тижня».
Це рішення, однак, не викликало схвалення правозахисної організації. «Відстрочка за станом здоров'я не тільки викриває крайню жорстокість цього покарання, а й викликає обурення нелюдяністю, - заявив заступник директора програми Amnesty International з Близького Сходу і Північної Африки Amnesty International Саїд Бумедуга (Said Boumedouha). - Уявлення про те, що Раїф Бадаві повинен мати можливість підлікуватися, щоб потім знову й знову страждати від жорстокого покарання, - це прояв жахливої жорстокості».
Шмагання, наголосив представник правозахисної організації, «не повинно відбуватися за будь-яких обставин як заборонене міжнародним правом поряд з іншими тілесними покараннями».
«Над Раїфом Бадаві все ще нависає небезпека», - застерігає Amnesty International.
The Guardian пов'язує новий, з її погляду обнадійливий, поворот у справі Бадаві сильним міжнародним тиском на владу Саудівської Аравії з боку урядів, правозахисних і медійних організацій.
Протестні заяви оприлюднили Європейський Союз, США і Канада.
Канадський уряд, який надав політичний притулок дружині Раїфа Бадаві та трьом його дітям, занепокоєний покаранням рівнозначним «глумлінню над людською гідністю та свободою слова».
Верховний комісар з прав людини ООН Зейд Раад аль-Хуссейн (Zeid Ra'ad Al Hussein), який належить до йорданської королівської родини, закликав короля Саудівської Аравії втрутитися. «На мій погляд, побиття канчуками, - заявив він, - це, щонайменше, прояв нелюдського покарання. Воно заборонено міжнародним правом, зокрема, конвенцією проти тортур, яку ратифікувала Саудівська Аравія».
Аль-Хуссейн апелював до саудівського короля скористатися своїм повноваженнями, щоб «припинити публічне побиття, помилувати Бадаві й терміново переглянути надзвичайно жорстку кару».
Генеральний секретар «Репортерів без кордонів» (RSF) Крістоф Делуар (Christophe Deloire) заявив: «Саудівська Аравія не в змозі більше заперечувати, що побиття канчуками - варварство. Після 50 шмагань фізичний стан Бадаві викликає тривогу. Як же може саудівська влада намірятися відшмагати його ще 950 разів? Це рівнозначно смертному вироку».
RSF опублікувала відкриту для підпису петицію з вимогою звільнити відзначеного міжнародними нагородами Раїфа Бадаві та об'єднала зусилля з Amnesty International.
Аркадій Сидорук для «Детектор медіа»
Фото - http://www.bbc.com