Родина кореспондента каїрського бюро англомовної служби Al-Jazeera Пітера Ґреста, ув'язненого в Єгипті, домагається від єгипетської влади його депортації до Австралії. Про це 2 січня повідомив сайт Al-Jazeera.
Депортація застосовується як засіб карного чи адміністративного покарання, однак у цьому випадку рідні журналіста називають її «найкращим варіантом».
«Єгипетський адвокат Пітера подав клопотання до генеральної прокуратури у Каїрі», - заявили репортерам брати ув'язненого журналіста Ендрю і Майк Ґрести, повернувшись до Брісбена (Австралія) з Єгипту.
Оприлюднений у листопаді президентом Єгипту Абделем Фаттахом ас-Сісі декрет дає можливість депортувати іноземців, засуджених до тюремного ув'язнення чи тих, які перебувають на лаві підсудних.
«Це був би найкращий спосіб повернути Пітера додому.Своїм клопотанням ми домагаємося, щоб він знову був в Австралії»,- заявив телемережі Al-Jazeera Ендрю Ґрест.
У Каїрі родичі журналіста дізналися про ухвалене 1 січня вищим апеляційним судом рішення щодо подальшої долі Пітера Ґреста та двох його колег із забороненого каїрського бюро англомовної служби Al-Jazeera - завідувача бюро Мохамеда Фахмі та оператора Бахера Мохамеда.
Всупереч сподіванням тележурналістів, їх не звільнили. Медійників утримуватимуть під вартою до початку нового судового процесу.
Однак воднчоас, як пише Al Jazeera, таким рішення суду визнано, що вирок, ухвалений 2013 року щодо тривалого ув'язнення працівників Al-Jazeera, є неправомірним.
Як повідомляв сайт Media Sapiens, наприкінці 2013 року агенти Міністерства внутрішніх справ Єгипту арештували в Каїрі чотирьох кореспондентів англійської служби Al Jazeera. Одного з них пізніше звільнили.
Єгипетський суд виніс Пітеру Ґресту вирок - 7-річне позбавлення волі за звинуваченням у підтримці забороненої організації «Брати-мусульмани» та у розповсюдженні фальсифікованих новин, що підривають національну безпеку і завдають шкоди іміджу країни за кордоном. Таким же був вердикт завідувачеві каїрського бюро англомовної служби Al Jazeera Мохамеду Фахмі. Оператор Бахер Мохамед отримав 10 років тюрми.
Брати Пітера Ґреста розцінили рішення про новий судовий процес як «позитивне, що на один крок наблизило справу до справедливості».
Французький тижневик Paris Match називає цю подію «напівперемогою журналістів Al-Jazeera».
Міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп з цього приводу висловила стриманий оптимізм. В інтерв'ю Australian Broadcasting Corporation вона охарактеризувала новий єгипетський закон як «вельми не чіткий». Він, за словами очільниці зовнішньополітичного відомства, потребує випробування на дієвість.
49-рчний австралійський журналіст латвійського походження Пітер Ґрест - професійний репортер з 20-річним міжнародним досвідом у Reuters, ВВC і CNN. Його та його єгипетських колег світ визнав політв'язнями.
Як повідомляла «Детектор медіа», Австралія домагається звільнення Ґреста спільно з Латвією, яка з 1 січня 2015 року перебрала на себе головування в Європейському союзі.
Подвійне - єгипетсько-канадське громадянство - має ув'язнений завідувач бюро катарсько телемережі Мохамед Фахмі. Його, як і австралійського журналіста, було засуджено до 7-річного ув'язнення.
Серед його захисників - 36-річна Амаль Клуні - адвокат з прав людини та дружина американського актора Джорджа Клуні, яка працює у лондонській Doughty Street Chambers. Вона наполегливо домагається від єгипетської влади звільнення свого клієнта за станом здоров'я, пише Paris Match.
Колишній оператор Al-Jazeera Бадер Мохамед має єгипетське громадянство, тому перспективи його звільнення здаються менш обнадійливими.
Як повідомляв сайт Media Sapiens, у січні минулого року журналісту Пітеру Ґресту вдалося передати лист з-за ґрат, в якому він заявив: «Наш арешт - не помилка. Це моя битва як журналіста».
У жовтні 2014 року пан Ґрест знову звернувся до медіаспільноти. «Журналісти вже не на лінії вогню. Вони самі стали нею. У цьому масштабному конфлікті не існує такого поняття як нейтральний, незалежний репортер», - говориться у зверненні Пітера Ґреста з каїрської тюрми Масраа. «Рідко коли так багато з нас, виконуючи свої обов'язки, опинялися за ґратами, зазнавали побиття й залякувань, ставали жертвами убивств», - зазначав журналіст.
8 грудня стало відомо, що колишнього кореспондента каїрського бюро англомовної служби Al Jazeera Пітера Ґреста удостоїли престижної австралійської нагороди Уоклі «За найвидатніший внесок у журналістику».
Аркадій Сидорук для «Детектор медіа»