Некомерційний Дон Жуан

6 Березня 2008
46369
6 Березня 2008
11:32

Некомерційний Дон Жуан

46369
Якби Андрію Бенкендорфу дали, він знімав би лише такі стрічки – дуже камерні, повільні й авторські.
Некомерційний Дон Жуан
Шикарна натура Воронцовського палацу, популярні та молоді актори, жінки в сукнях, чоловіки в камзолах, червоне вино в келихах, таця з фруктами, нарешті – ім’я Дон Жуана, – все це глядач звик бачити неодмінними складовими комерційного кіно на історичну тематику та з еротичним підтекстом. Натомість новий фільм Андрія Бенкендорфа «Сповідь Дон Жуана» (виробництво Inter Media Production та «Файно компані») – всупереч усім очікуванням стрічка відверто, навіть виклично некомерційна. Насправді ми бачимо єдність часу, місця, дії та обмежену кількість дійових осіб – неодмінні складові театральної вистави.
 
Вистава за п’єсою секретаря НСПУ, бізнесмена, почесного громадянина міста Балтимора та віце-президента Міжнародної федерації карате-до Анатолія Крима «Нотатки цнотливого бабія» («Записки целомудренного бабника»), яку екранізував Бенкендорф, іде на сцені Національного театру російської драми імені Лесі Українки і досить відома столичним театралам. Не будучи театралом, я вирішив поповнити свій культурний пробіл, провівши дві години (фільм плюс рекламні блоки) перед телевізором. До того ж була в мене ще одна мета: з’ясувати, нарешті, для себе, що більше лягає на душу Андрієві Бенкендорфу як режисеру.
 
Адже в його активі з-поміж інших фільмів – «Кілька любовних історій» (вважається піонером українського еротичного кіно), «Бандитський Петербург – 4» (міцна професійна робота, цілком у дусі та стилістиці перших двох фільмів серії) та «Європейський конвой» (дві серії про один реальний короткий екстремальний епізод із життя українського міліцейського генерала на прізвище Француз). Тому мені цікаво: комерційні жанри, до яких належать еротика та кримінальні історії, – це те, що любить знімати режисер, чи те, що йому пропонують знімати і він, будучи професіоналом, погоджується? Мріючи при цьому про щось високе…
 
На мою думку, якби Бенкендорфу дали, він знімав би лише такі стрічки, як «Сповідь Дон Жуана». Дуже камерна, дуже повільна і дуже авторська стрічка – все це суперечить вимогам до сучасного, в тому числі телевізійного кіно. І водночас повертає тих, кому за тридцять, у часи радянського телебачення, які (часи) допомагає згадати російський канал «Ностальгія». Саме на тому телебаченні досить комфортно існував такий жанр, як телевистава. З формату телевистави починали вести своє слідство знатоки, у тому ж форматі робилися телевізійні версії романів Жоржа Сіменона із Борисом Тєніним у головній ролі. Але все ж таки першою на думку спала інша аналогія. Її я після двадцяти хвилин «Сповіді Дон Жуана» навіть занотував у блокнот, із яким зазвичай дивлюся телепродукцію українського виробника. Згадалися «Фізики» за п’єсою Фрідріха Дюрренматта. У 80-ті роки минулого століття ця стрічка стала, на мою думку, найтиповішим форматом вистави, екранізованої для телебачення.
 
Сам Анатолій Крим в одному з недавніх інтерв’ю обмовився: театральна мова Дюрренматта йому близька. Через те його «Нотатки цнотливого бабія» – своєрідний уклін швейцарському майстрові. Таким чином, переробляючи п’єсу під кіносценарій, Бенкендорф перебував практично на тій самій митецькій хвилі, що й автор, і, здається, в результаті мало що поміняв. Хіба виконавця головної ролі: преса писала, що помираючого Дон Жуана гратиме Армен Джигарханян, насправді ж його зіграв Нодар Мголоблішвілі (неперевершений у своїй цинічній незворушності граф Каліостро в «Формулі кохання» та трагічний «хрещений батько» «На ім’я Барон»).
 
Дон Жуан, який, за чутками, спокусив та покинув за своє життя 617 жінок, вирішив перед смертю висповідатися. Та жоден священик не хоче сповідати гріховодника. Лише молодий монах зголошується, і то – з цікавості. Одначе в процесі сповіді чернець дізнається: те, що розповідають про легендарного хтивця, насправді лише легенди. З дитинства обморожений годувальницею, Дон Жуан позбавлений чоловічої сили. Простіше кажучи – імпотент. Але його люблять і ненавидять не за невтомність у ліжку, а за вміння розпалити в жінці вогонь пристрасті. Дізнавшись по ходу про інтимні проблеми та переживання свого сповідальника, Дон Жуан дає йому останню у своєму житті пораду, як спокусити жінку. В якості наочного посібника пропонуючи так вчасно наспілу доньку вбитого ним на дуелі ревнивця-Командора.
 
Таким чином, новий фільм Бенкендорфа можна вважати не лише камерним та авторським, а й акторським. Основний тягар, безперечно, бере на себе Мголоблішвілі, а Василь Баша (Лепорелло), Артем Ткаченко (молодий чернець) та Анна, донька Командора (Олена Фесуненко) лише підіграють йому. Буквально – в одному з епізодів Дон Жуан просить Анну: «Підіграйте мені». Екранізація драматичного твору саме цим і вигідна для режисера та акторів: єдність місця, часу та дії зосереджує глядача не на подіях, а на акторській грі та демонструє, як саме актори виконують поставлену режисером задачу. Такі фільми можна не дивитися, а слухати з заплющеними очима, наче радіопостановку. Бо альтернативну версію історії життя великого спокусника та, як виявилося, не практика тілесного, а теоретика чуттєвого кохання, нам, усе ж таки, більше розповідають, ніж показують.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
46369
Читайте також
05.05.2008 09:12
Андрій Кокотюха
, для «Детектор медіа»
45 463
17.04.2008 09:35
Андрій Кокотюха
, для «Детектор медіа»
27 983
Коментарі
13
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Артем
5890 дн. тому
Тамила, мое знакомство с творчеством Данмора это отнюдь не повод для гордости, во всяком случае мое самолюбие это нисколько не тешит. Соглашусь с вами, что хороших мировых режиссеров пруд пруди и очень жаль, что в этом пруду нет места для Бенкендорфов. А вот относительно телебачення вынужден с вами не согласиться, по сравнению со всем, что было в этом году картина стоит на одном уровне - такое же ... , как и все остальное. Далее по тексту, образ Дон Жуана в моем сознании формировался не телевизором, а классической литературой - Байрон, Дюма, Пушкин, Толстой. Советую и вам ознакомиться с ним не из творчества Бенкендорфа - это гораздо занимательнее. Ваш выпад относительно моей непонятливости глотаю в честь 8 марта. С наступающим).
Тамила
5890 дн. тому
Артем, вы конечно молодец, в том плане, что знакомы с творчеством Данмора (если это не единственное, чем вы вообще можете гордиться). Есть еще немеряно хороших мировых режиссеров. Но сравнивать с ними телевизионный фильм - это просто глупо и нелепо. По сравнению со всем, что выдало телебачення в прошлом году - это зе бест. А по-поводу Мгалоблишвилли - старика с угасающим либидо - это задумка фильма. Я понимаю, что образу Дон Жуана в вашем сознании больше соответствует Филип Киркоров. Но это же умирающий Дон Жуан. Про то собственно и кино. ПыСы. Интересно, что вы вообще поняли в "Распутниках", если такие элементарные вещи вам не понятны.
Нитка
5890 дн. тому
Ребята! Что, собственно, тут обсуждается? Наличие бюджета? Соответствие реальности вашим личным ожиданиям? Забавно, не находите? Фильм хороший, мягкий и (!) с недурственным бюджетом. Это же очевидно. Сравнивать Распутника и Дон Жуана по меньшей мере нелепо. Это как если бы сравнить красную Шапочку и Золушку. Вроде, две девочки, а ведь сюжет и типаж разный. Думайте, прежде всего, логически. А не то- йой! Не соответствует картинке, которую нарисовал сам себе - плохо, значит. Не вопрос - идите учиться, выучитесь, наснимайте пару фильмов для разогрева и тогда появится хоть какая-то основа, от которой можно отталкиваться, осуждая чужое творчество. Опять же, как можно сравнивать театральную постановку с художественным фильмом? Вы бы еще возмутились, что мультик Чипполлино не соответствует кукольной постановке)) В общем, учитесь, граждане, адекватно оценивать вещи.
Артем
5890 дн. тому
Господа, если вы хотите увидеть действительно хорошее кино по теме, посмотрите "Распутника" Лоуренса Данмора. Попытки Бенкендорфа снять фильм подобной тематики достойны уважения, но обсуждать тут пока явно нечего. Бюджеты не те, техника не та, актеры не те, сценарии не те - разультат налицо. Отдельно по поводу Мголоблишвили. На мой взгляд Дон Жуан в его исполнении вышел потасканным стариком с угасающим либидо, что явно не соответствовало моим ожиданиям от этого образа. В его образе было слишком много неестественной, напускной гордости и напыщенности. Смотрелось смешно, но только на протяжении получаса - потом стало грустно.
Тамила
5890 дн. тому
Да почему неудачный? Сравнивать театральную постановку с фильмом - попросту глупо. Это все равно, что сравнить слона с жирафом. Они просто разные. А вот если сравнить фильм с остальным телемылом, которым нас в изобилии потчуют телеканалы - фильм вообще волшебный. Да, есть у него недостатки... Но это лучшее украинское кино за прошлый год.
YaYa
5891 дн. тому
На мою думку кіна не вийшло! Особливо, якщо дивитися його після вистави, що йде в Театрі ім.Лесі Українки. Постановка В.Малахова - цікава та бешкетлива, а фільм справді шановного А.Бенкендорфа - нудний. І актори в цьому геть не винні!
человек в пальто
5891 дн. тому
я думаю, что основная проблема Бенкендорфа-старшего - в раздвоении... Нужно же коммерческое кино снять, отвечающее идиотским ожиданиям телезрителей... ведь если в конце не будет поцелуев под романтическую музыку, то зритель спрыгнет, срыгнет и свалит смотреть какой-нить великий сериал. что угодно говорите, но я смотрел с интересом. хотя бы из-за тонкой игры главного героя. пытался хоть раз найти ложь в его поступках, взглядах, интонациях - не смог. за это, как минимум за это, Бенкендорфу СПАСИБО. не осуждайте - ОБСУЖДАЙТЕ!
Вася
5891 дн. тому
Я люблю Бенкендорфа, но фильм неудачный. Если в "Несколько любовных историй" есть некое хулиганство и веселая похотливость, то тут слишком много импотенции. Творческая неудача - нормальное явление для мастера, дай Бог ему здоровья и творческих успехов. Просто надо снимать фильмов много хороших и разных и тогда начнет выходить что-то хорошее. У нас каждый фильм событие и любое критическое замечание воспринимается как гвоздь в гроб украинского кино. Хочу, чтобы Бенкендорф снимал еще, но хлопать и кричать по любому поводу ему не буду. Думаю, что он и без нас все понимает.
преображенский
5891 дн. тому
По-моему, чтобы журналиста не обвиняли в заказушности, ему нужно просто ничего не писать. А то так: поругает кого-то - заказали поругать, счеты сводит, похвалил - заказали похвалить. Хотя данная статья не хвалебная и не ругательная. Она - информационно-познавательная.
Сергей
5891 дн. тому
А судьи кто? Уважаемый, Вы хоть бы имя свое оставили. "Исповедь..." - очень хорошее и душевное кино. Пан Андрей Кокотюха не соврал. И хорошо, что живы еще такие режиссеры, как Андрей Бенкендорф - способные снять умное кино. И живы еще такие актеры, как Нодар Мголобливилли - способные в умном кино сыграть. А такие, как Вы .. способны только на форумах писать гадости. Из-за Вас и Вам подобных кино не развивается и снимают мыло. Не нравится умное кино - смотрите "Лесю + Рому" и "Не родись красивой"......
Тамила
5891 дн. тому
По-моему Андрей Кококтюха заслужил репутацию честного журналиста. Он всегда пишет откровенно то, о чем думает. По крайней мере, я не помню ни одного подобного случая. Так что, вряд ли статья заказная. А вот любителей вылить де..ма к сожалению, даже на таком умном и профессиональном сайте, как Телекритика много. Хороший же фильм, правда. Кто натянуто играет? Мгалоблишвили? Тогда вы, господа, просто не знаете, что такое актерская игра!!!
5891 дн. тому
Никогда не писала отзывов, но почему-то ОЧЕНЬ захотелось проявить солидарность с предыдущим оратором! Это было настолько отвратительно, что глаз не отвести!
5891 дн. тому
Что за восторженный лепет? Актерская игра - отвратительная и пресная. Диалоги натянутые и бездумные. Режиссура и картинка - это вообще отдельный разговор, работы некоторых первокурсников кулька выглядят лучше. По-моему, господин Бенкендорф проводил творческий отпуск в Крыму и решил оплатить его за счет Интер Медиа. Господин Кокотюха, это ведь даже не пиар - это паблисити. Сверху надо ставить сносочку - реклама.))
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду