За 10 місяців в Україні зафіксовано 74 випадки нападів і погроз журналістам — ІМІ

За 10 місяців в Україні зафіксовано 74 випадки нападів і погроз журналістам — ІМІ

5 Листопада 2013
3865
5 Листопада 2013
11:55

За 10 місяців в Україні зафіксовано 74 випадки нападів і погроз журналістам — ІМІ

3865
За 10 місяців в Україні зафіксовано 74 випадки нападів і погроз журналістам — ІМІ
За 10 місяців в Україні зафіксовано 74 випадки нападів і погроз журналістам — ІМІ

За 10 місяців року Інститут масової інформації (ІМІ) зафіксував 74 випадки нападів та погроз журналістам, 115 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, 40 випадків цензури та 39 випадків політичного та економічного тиску. Про це свідчать результати моніторингу свободи слова, який проводиться Інститутом.

 

Зокрема, у жовтні було зафіксовано 15 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, 5 випадків погроз та залякувань (порівняно із вереснем - 4) та 5 випадків побиттів та нападів на журналістів (порівняно з вереснем - 4). Крім того, у жовтні також відбулося зростання випадків цензури - 3 (у вересні - 1). Дещо зменшився політичний тиск - 3 (у вересні - 5, серпень - 4).

 

Найбільш резонансними порушеннями свободи слова у жовтні стали кіберзлочини проти журналістів та громадських активістів. За даними ІМІ, масові фішингові атаки на електронні скриньки відомих журналістів та громадських активістів та злами їхніх електронних акаунтів розпочалися з початку вересня. Зокрема, вузькому колу журналістів та громадських активістів почали розсилати листи з повідомленням про «знайдені флешки», які нібито журналісти залишили після прес-конференції, про нові журналістські розслідування тощо. На думку ІМІ, метою фішингових атак була чітко визначена цільова аудиторія.

 

 

Безпрецедентним випадком тиску у жовтні став злам домашнього комп'ютера виконавчого директора ІМІ Оксани Романюк, після чого її файли та особисту переписку у спотвореному вигляді було викладено в інтернеті.

 

Серед випадків побиття журналістів цього місяця «відзначились» співробітники міліції, спецпідрозділу «Беркут» та молодики спортивної статури, які нападали і застосовували фізичну силу стосовно медійників. Так, в Києві під час акції опозиції під Київрадою постраждав оператор знімальної групи «1+1», якого невідомий молодик вдарив ліктем у живіт, коли той працював у натовпі протестувальників. Крім того, у столиці на Європейській площі майор міліції скинув журналіста «Нового регіону» Сергія Рульова з парапету, з якого той знімав концерт, організований Партією регіонів.

 

Переважна більшість випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів у вересні стосувалася недопуску журналістів на ті чи інші заходи, та заборони чиновників вести відео- чи фотозйомку. У Тернополі журналістів вигнали з виїзного засідання Комітету Верховної Ради з питань транспорту і зв'язку під керівництвом голови Комітету ВР Бориса Колесникова, яке проходило в приміщенні Тернопільського національного економічного університету. «Представники місцевих та всеукраїнських ЗМІ через наполягання керівника прес-служби ОДА Володимира Леха були змушені залишити зал засідання, що розцінюємо як грубе перешкоджання у здійсненні журналістської діяльності. Тим більше, що робота транспортного комітету була відкритою, що підтвердив на брифінгу голова транспортного Комітету, народний депутат Борис Колєсніков», - йдеться у заяві журналістів.

 

Невідомі особи продовжують перешкоджати показу документального альманаху «Відкритий доступ». У Трускавці зірвали показ, вимкнувши світло і «замінувавши» приміщення. У Сумах також зірвали показ «Відкритого доступу», а організаторів звинуватили у провокаціях і у нападі на офіс сумського осередку Партії регіонів.

 

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за наступними категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск, та кібер-злочини проти ЗМІ і журналістів. До щомісячного звіту включаються лише випадки, пов'язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3865
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду