15:30
Четвер, 1 Березня 2018

Незалежна медійна рада підготувала рекомендації щодо принципів запрошення й титрування експертів у медіа

За результатами публічного обговорення, що відбулося 7 лютого 2018 року, Незалежна медійна рада підготувала рекомендації щодо принципів запрошення й титрування експертів в інформаційно-аналітичній журналістиці.
Незалежна медійна рада підготувала рекомендації щодо принципів запрошення й титрування експертів у медіа
Незалежна медійна рада підготувала рекомендації щодо принципів запрошення й титрування експертів у медіа

Незалежна медійна рада вирішила звернути увагу на ситуацію в Україні, за якої низка медіа нехтує необхідністю якісно добирати експертів для інформаційно-аналітичних матеріалів.

Поширеною є ситуація, відзначає НМР, коли один експерт може протягом тривалого часу коментувати події з не пов'язаних між собою тем або тем із різних сфер - від виборів Президента США до вивезення сміття зі Львова. Цінність коментарів від таких осіб, які виступають уже не в ролі експертів у певній галузі, а фактично шоуменами та/або ретрансляторами інтересів певних політико-бізнесових інтересів, викликає сумніви. Також часто трапляється, що особу, яка справді може бути фахівцем у відповідній галузі, титрують якось на кшталт «політичний експерт», «політолог», «медіаексперт», «громадський активіст» або ж не титрують узагалі.

Щоб вирішити ці проблеми в контексті дотримання стандартів журналістської діяльності, Незалежна медійна рада з метою поліпшити інформаційно-аналітичний контент в українських медіа рекомендує:

 1. Українським медіа
 • здійснювати належну перевірку кваліфікації експертів у визначеній сфері перед запрошенням до висловлення думки;
 • відмовитися від практики залучення заангажованих осіб, які мають конфлікт інтересів, до коментування будь-якої тематики під виглядом незалежних експертів;
 • не запрошувати чинних політиків у ролі експертів, а всі коментарі політиків супроводжувати відповідним титруванням їхньої приналежності до певної політичної сили;
 • виявляти належну відповідальність щодо запрошення до коментування загальних тем політиків, помічених у використанні мови ворожнечі, маніпулюванні фактами, заангажованості тощо. Тим більше під час збройної агресії Російської Федерації;
 • належно ідентифікувати експертів та залучених до коментування чи участі у передачі осіб, із вказівкою на їхню посаду й місце роботи.
 1. Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення
 • застосовувати такий підхід щодо титрування експертів та залучених до передачі гостей;
 • не розглядати, у випадку виникнення спорів, таке титрування як рекламу.
 1. Експертам та особам, яких залучають до коментування суспільно важливих подій
 • чітко ідентифікувати власну кваліфікацію та компетентність у відповідних сферах знань;
 • свідомо відмовлятися надавати медіа коментарі у сферах, де такі особи не є достатньо кваліфікованими.
 1. Представникам громадянського суспільства та донорам
 • заохочувати створення й популяризувати використання баз незалежних експертів серед медіа;
 • при створенні експертних баз ретельно перевіряти кваліфікацію експертів, що включаються до відповідного каталогу.

Із повним текстом документа можна ознайомитися тут.

Читайте також

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права, Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарями – медіаюристи Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права) та Роман Головенко (Інститут масової інформації).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавства, запису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса), порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготині, резонансного «Подвійного життя Президента», серіалу «Не зарікайся», критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.ua, трансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненка, рекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак», випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС», випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила 10 рішень: щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україні, щодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполі, щодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», щодо трансляції програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна», щодо сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у «Подробностях» на «Інтері», щодо змісту розважальних передач та анонсів на телеканалі СТБ, щодо випусків передачі «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер» від 9 та 13 жовтня 2017 року, щодо трансляції телеканалом NewsOne сюжету про розгляд комітетом із фінансових питань Конгресу США наявності корупції в НБУ та щодо трансляції телеканалом «112» документального фільму «Операція “Паспорт”».

У 2018 році Незалежна медійна рада ухвалила рішення щодо трансляції телеканалом «UA:Суми» випуску «Видавці коммайна» передачі «Під прицілом», щодо сюжетів про Аднана Ківана на одеських телеканалах, а також склала рекомендації щодо пошуку та титрування експертів у ЗМІ.

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
403
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2018 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop