В Україні зросла кількість випадків перешкоджання журналістам - моніторинг  ІМІ

В Україні зросла кількість випадків перешкоджання журналістам - моніторинг ІМІ

7 Липня 2016
1990

В Україні зросла кількість випадків перешкоджання журналістам - моніторинг ІМІ

1990
За перше півріччя року експерти Інституту масової інформації зафіксували загалом 129 випадків порушень свободи слова порівняно до 143 випадками за аналогічний період 2015 року. При цьому кількість перешкоджання журналістам зросла - 45 випадків проти 34 минулого року.
В Україні зросла кількість випадків перешкоджання журналістам - моніторинг  ІМІ
В Україні зросла кількість випадків перешкоджання журналістам - моніторинг  ІМІ

Про це свідчать результати моніторингу Інституту масової інформації (ІМІ) «Барометр свободи слова», повідомляє прес-служба ІМІ.

Якщо рахувати разом з окупованими територіями Донбасу і Криму, кількість порушень свободи слова з початку року становитиме  154 випадки порівняно з 175 випадками, зафіксованими на цих територіях за аналогічний період 2015 року.

Прояви фізичної агресії щодо журналістів лишилися приблизно на тому самому рівні – за перше півріччя року зафіксовано 23 напади на журналістів (така сама цифра за аналогічний період 2015 року), та 23 випадки погроз і залякувань (22 – за перше півріччя 2015 року).

Категорією, у якій експерти ІМІ зафіксували найбільше порушень, стали перешкоджання законній професійній діяльності журналістів  - 45 випадків. Це навіть більше, ніж за аналогічний період минулого року - 34 випадки.

Водночас зафіксовано покращення ситуації із доступом журналістів до інформації – за перше півріччя стало відомо про 9 порушень, пов’язаних із доступом до інформації, порівняно до 16 випадків за аналогічний період минулого року.

За перше півріччя 2016 року п'ятіркою регіонів-лідерів порушень стали (неокупована територія України): Київ та область ­— 38 (Київ ­— 35, область— 3), Одещина — 11, Миколаївщина – 10, Волинь, Дніпропетровщина, Запоріжжя – по 7 та Донеччина – 6.

Згідно даних ІМІ, пік порушень свободи слова у першому півріччі припав на квітень та травень. Найчастіше журналістам намагалися розбити камери, виштовхували з кабінетів чиновників, забороняли зйомки у судах, на що за законом не потрібен дозвіл, та перешкоджали роботі у місцях ДТП за участю посадовців.

Загалом у першому півріччі поточного року найбільшими порушниками свободи слова на неокупованій території України стали: пересічні громадяни – 71 випадок, місцева влада – 20 випадків, чиновники – 8 випадків. Для порівняння, минулого року до першої трійки найбільших нападників на журналістів входили приватні особи, судова влада, охоронці.

В окупованому Росією Криму цьогоріч зафіксовано 22 випадки порушень свободи слова. На півострові на ЗМІ тиснула російська спецслужба ФСБ, правоохоронні органи, Роскомнагляд, судова влада та приватні особи.

На окупованих територіях Донеччини та Луганщини бойовики так званих «ЛНР» та «ДНР» протягом цього року ІМІ зафіксував 3 випадки порушень, за аналогічний період минулого року зафіксовано 11. Мала кількість порушень пов’язана з тим, що звідти виїхали десятки журналістів, і десятки медіа припинили своє функціонування - по суті, функцію медіа на цих територіях виконують соцмережі. Випадки, зафіксовані ІМІ, стосувалися блокування в т.зв. «ЛНР» понад 100 українських новинних сайтів, розпорядження т.зв. «ДНР» відключити майже всі українські телеканали, а також викладення сепаратистським сайтом списків журналістів, які отримували акредитацію для роботі у  зоні АТО від української влади.

З повним описом випадків, що увійшли до «Барометру свободи слова» за червень, можна ознайомитись за посиланням.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова «Барометр свободи слова» за підтримки програми Інтернюз-Україна, NED. Мережа регіональних експертів ІМІ функціонує за підтримки міжнародної організації Фрідом Хауз.

До моніторингу включаються лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати на сайті ІМІ.

Нагадаємо, у травні поліція порушила кримінальне провадження за ст. 171. ч.1 (перешкоджання законній професійній діяльності журналіста) за фактом нападу 25 травня у Херсоні чоловіка депутатки Суворовської районної ради Тараса Бурди на журналіста видання «Мост», представника Інституту масової інформації (ІМІ) в Херсонській області, регіонального координатора всеукраїнського руху «Під контролем» Сергія Нікітенка. Журналіст отримав травму голови.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1990
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду