Запитання „Детектор медіа”: - Які б ви встановили правила використання коментарів експертів на ТБ?

11 Грудня 2002
1053
11 Грудня 2002
10:25

Запитання „Детектор медіа”: - Які б ви встановили правила використання коментарів експертів на ТБ?

1053
Відповідають: Дмитро Видрін, Сергій Телешун, Володимир Полохало, Захар Бутирський, Володимир Малинкович, Віктор Тимошук, Ігор Скляревський, Ірина Бекешкіна, Григорій Тичина, Наталя Лігачова
Запитання „Детектор медіа”: - Які б ви встановили правила використання коментарів експертів на ТБ?
Відповідають: Дмитро Видрін, Сергій Телешун, Володимир Полохало, Захар Бутирський, Володимир Малинкович, Віктор Тимошук, Ігор Скляревський, Ірина Бекешкіна, Наталя Лігачова, „Детектор медіа”:

Дмитро ВИДРІН, директор Європейського інституту інтеграції і розвитку:



- Пожелание одно: чтобы журналисты „резали» не по живому, а сохраняли общий смысл, который вытекает из полного контекста выступления.

Сергій ТЕЛЕШУН, президент Фонду „Співдружність”, доктор політичних наук, професор:



- Оценки экспертов – это та же работа, как у журналистов и политиков, которая несет за собой юридическую, финансовую и профессиональную ответственность. Однако в СМИ эксперты зачастую становятся объектами манипуляций, не имея на то личной заинтересованности. Зачастую выпускающие и редакторы телеканалов используют мнение экспертов как средство политической целесообразности или же так, как выгодно владельцам каналов. С 1 декабря фонд «Содружество» через юридический отдел фонда оговаривает финансовую и юридическую составляющую в отношениях между СМИ и экспертами.

Володимир ПОЛОХАЛО, шеф-редактор журналу „Політична думка”, провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України:



- Дело в том, что мои комментарии для масс-медиа, в том числе и электронных, не имеют для меня как для политолога существенного значения. Для меня более важными являются ссылки моих коллег в своих научных публикациях, как в Украине, так и за рубежом. А также издание научного журнала «Політична думка», шеф-редактором которого я являюсь уже 9 лет с момента его основания.

Хотя, естественно, часто в мои комментарии в украинских СМИ попадает определенный контекст, связанный с проблемами свободы слова, а значит, и свободы политической мысли в Украине. А вот эти проблемы очень существенны, поскольку информационное пространство в Украине сегодня контролируется почти так же, как в свое время контролировалось оно КПСС. Только теперь оно контролируется 3-4 сегментами новой партии – «партии власти». Я, учитывая эти обстоятельства, стараюсь высказываться на интересующие меня и журналистов темы таким образом, чтобы минимизировать возможности искажения моих мыслей редакторами изданий, которые вынуждены проводить «определенную редакционную политику», то есть политику, приемлемую для правящих в Украине кланов, а не для граждан. В 90% случаев мне это, как мне кажется, удается. А в тех случаях, где происходят искажения или передергивания, я стараюсь дистанцироваться от таких изданий, хотя и сочувствую журналистам, вынужденным не по своей воле, на мой взгляд, реализовывать вышеназванную «редакционную политику» в интересах своих хозяев и политического режима.

Захар БУТИРСЬКИЙ, журналіст, „Новий канал”:



- Перше, бажано давати різних експертів, бо насправді їх багато, а ТБ зазвичай чіпляється до когось одного. Друге, експерти, як і політики, іноді мають діаметрально протилежні точки зору. Тобто, бажано у такому разі й давати їх усі. Третє, експерт має виступати бажано саме по своїй темі, щоб не було, як то кажуть, пересмикування. Патон –по зварці, Кличко - по боксу, Каденюк – по космосу, а не навпаки. Останнє – репортер має переконатися, що перед ним дійсно експерт – впливова та авторитетна в своїй галузі людина.

Володимир МАЛИНКОВИЧ, голова комісій по демократизації і розвитку Громадянського суспільства при Президентові України, директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень:



Я считаю, что устанавливать правила передачи комментариев в электронных СМИ должна сама теле- или радиокомпания. Другое дело, что автор комментария вправе настаивать, чтобы высказанные мысли не извращались и произвольно не монтировались. А такие случаи – сплошь и рядом. Однажды я для телекомпании «ТЕТ» давал комментарии по поводу деятельности А.А.Омельченко. А в это время у «ТЕТ» был конфликт с телекомпанией «Киев», к которому я отношения не имел. Но Омельченко я был недоволен в связи с тем, что он испоганил Майдан Незалежности. И все плохие слова, высказанные против Омельченко, были подмонтированы так, что они оказались направленными против телекомпании «Киев».

Такого рода монтаж недопустим. Поэтому компания, которая дорожит своей репутацией, не должна допускать подобного. А комментатор должен настаивать, чтобы его тексты не искажались. Либо не сотрудничать с подобными телерадиокомпаниями. Т.е. было бы неплохо, если бы автор комментария мог визировать материал, текст которого пойдет в эфир. К сожалению, это не всегда возможно. В результате я воздерживаюсь от комментариев и предпочитаю прямой эфир. Я пессимист и не верю, что наши телекомпании, которые находятся под жестким контролем работодателей – будь то власть или олигархи - будут дорожить своей репутацией и работать по правилам, принятым в Европе. Хочу сказать, кстати, что и на Западе работают не по честным правилам, а по правилам пиаркампаний. Особенно это характерно для последнего времени и связано с американской внешней политикой. Примеры? Косово или вот сейчас Ирак. Это касается и радио «Свобода», на котором я работал 13 лет и которое сейчас работает совсем не по тем правилам, по которым работали мы в 80-е годы.

Віктор ТИМОШУК, заступник голови Центру політико-правових реформ:



- Вимальовуються два основних правила використання коментарів експертів.

1. Якщо береться коментар, то використовуватись він повинен з приводу того питання, з якого він, власне, береться. Якщо ж журналіст прагне використати цей коментар з приводу якоїсь іншої події, то було б коректно, щоб при цьому були згадані або зазначені час, і саме питання журналіста.

2. Щодо проблеми монтажу - то основна вимога до журналіста: бути об’єктивним і неупередженим у поданні інформації, одержаної від експерта.

Ігор СКЛЯРЕВСЬКИЙ, випусковий редактор ТСН, „1+1”:

- Ограничений никаких быть не должно и не может. Может быть только здравый смысл при использовании комментариев. Очень часто выбор эксперта продиктован желанием, чтобы прозвучала та или иная мысль в эфире, чтобы избавить себя (автора) от необходимости говорить то же самое, своими словами, а, значит, „подставлять” себя. На самом деле гораздо лучше, если эксперты будут выбираться, исходя только лишь из компетентности и представления разных точек зрения. Самим же экспертам очень хочется пожелать, чтобы они, наконец, научились лаконично, ярко и разумно формулировать свои мысли, так, чтобы те дошли до телезрителя как в прямом, так и переносном смысле этого слова.

Ірина БЕКЕШКІНА, науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи»:



- Самое простое правило – журналист должен использовать комментарий эксперта в том контексте, в котором он был дан. Например, если эксперт говорит о международном терроризме, то эти слова нельзя использовать в сюжете об оппозиции. Но в нашем тенденциозном телевидении и радио всегда есть опасность, что эксперта используют не по назначению. Поэтому, очевидно, должны быть какие-то механизмы защиты своего профессионального достоинства. Что это может быть? Что касается судебного разбирательства, мы все понимаем, насколько это сложно и долго. И трудно понять, насколько это эффективно. Поскольку ведь человек говорил? Говорил! А как его использовали, всегда можно оправдать: ну, не поняли…

Поэтому нужны какие-то неформальные механизмы. Я вижу реально один такой механизм: испортить профессиональную репутацию журналисту, который нечестно играет. Это могут быть пресс-конференции, пресс-релизы, обращения в Комиссию по журналистской этике. В то же время я хорошо понимаю, что для журналиста, который не дорожит своей репутацией, это все не будет иметь значения. Но это имеет смысл с точки зрения самого эксперта и его (эксперта) репутации.

Григорій ТИЧИНА, заступник генерального продюсера ТК «ТЕТ»:



- Комментарий должен быть кратким, емким и по существу. Журналист в союзе с редактором решает сам, какие комментарии будут использоваться. Интервьюируемый может ознакомиться с тем фрагментом интервью, который планируется выдать в эфир и согласиться с трансляцией или не согласиться. Хотя это очень тонкие вещи на самом деле, ведь если человек дает интервью, это означает, что он высказывает свое мнение публично.

Наталя ЛІГАЧОВА, „Детектор медіа”:



Темою використання коментарів експертів я цікавлюся давно. Адже не тільки власний досвід, але і спостереження за вітчизняними інформаційними програмами засвідчують велику кількість проблем з адекватністю представлення думок фахівців українським телебаченням.

Зрозуміло, що кардинального вирішення проблеми можна було б досягти на двох напрямках: по-перше, переходу наших медіа до прозорої, об’єктивної, різнобічної та багатоверсійної подачі подій та проблем. Завдяки чому б і коментарі експертів їх цікавили б самі по собі, а не як підверстка під „правильний”, наперед журналістом чи редактором визначений, зміст сюжету. По-друге – на шляху зростання професіоналізму журналістів. Але ми реалісти і розуміємо, що принаймні першої частини необхідних зрушень найближчим часом в наших ЗМІ, перш за все на ТБ, не станеться.

Тому, виходячи з існуючої зараз ситуації, самим експертам, як на мою думку, потрібне головне: вміти дуже коротко та досить яскраво висловлювати головні тези. Ще й бажано так, щоб навіть уривок фрази, який можуть вирвати з контексту, не міг бути використаний для підтвердження думки, яка насправді суперечить висловленій тобою. Тому, до речі, з’являється потреба вимагати від журналістів визначеності з запитаннями інтерв’ю зазделегідь – адже необхідність врахувати все до дріб’язку потребує часу для „домашньої підготовки”.

Що ж стосується загальних вимог – то, на моє переконання, нашому ТБ потрібна норма, яка б передбачала обов’язковість оприлюднення в ефірі точного формулювання того питання, на яке відповідав експерт. Це правило може деяким чином вирішити проблеми висмикання цитат з контексту, підставляння іншого контексту під відповідь експерта, вимонтовування „неправильних” думок і т. ін. Як встановлення такого правила – до речі, нескладного для виконання суто технологічно – досягти на практиці? Я згодна з Іриною Бекешкіною - по-перше, через вимоги самих експертів, краще всього – солідарні. По-друге – через поступове впровадження в практику і свідомість журналістів правил професійної етики. В тому числі – і через прийняття чергового етичного кодексу (в тому, що їх буде все більше і більше – немає нічого страшного), наприклад, членами тієї ж самої новоствореної Незалежної медіа-профспілки.

Мені здається, що навіть тільки артикулювання - настійливе - проблеми неадекватності представлення думок експертів на ТБ може само по собі спричинити деякі зрушення на краще.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
„Детектор медіа”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1053
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду